تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۲ اردیبهشت

0
298

بازار جهانی

• روز دوشنبه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۳۲ دلار معامله ‌شد. با وجود پیروزی ماکرون و رشد شاخص دلار، اما ریزش بازارهای سهام مانع از افت اونس طلا شد. حذف ریسک انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و تقویت احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در ژوئن فشار را بر طلا حفظ کرده است.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۲۴ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار کاهش ریسک‌گریزی معامله‌گران فشار بر طلا را تشدید کرد. تقویت چشم‌انداز افزایش نرخ بهره دو بار دیگر در سال جاری و اعلام اخیر فدرال رزرو از «موقتی» بودن کند شدن رشد اقتصادی در سه ماه اول ۲۰۱۷، بازگشت شاخص دلار از کف، پس از افت ۶/ ۲ درصدی در یک ماه اخیر را رقم زده است.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۲۳ دلار معامله می‌شد. باوجود افت شاخص دلار و تداوم ریسک گریزی، نوسان اندک اونس طلا در کف هشت هفته‌ای حفظ شد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۲۸ دلار معامله ‌شد. تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران از طلا حمایت کرد. پیش‌تر، اظهارات نماینده بوستون فدرال رزرو از ۳ بار دیگر افزایش نرخ بهره، در کنار رشد نرخ تورم تولیدکننده آمریکا بیش از پیش‌بینی‌ها عامل فشار بر طلا شد. همچنین حرکت بازارهای سهام اروپا در سقف ۲۱‌ماهه و رسیدن شاخص بازارهای سهام آمریکا به بیشترین سطح ثبت شده، اونس طلا را به کف ۸‌هفته‌ای، ۱۲۱۶ دلار رساند. اما در ادامه گزارش‌های نامناسب فروشگاه‌های آمریکا با تردیدها نسبت به مصرف این کشور، افت بازارهای سهام جهانی را رقم زد. این عامل در کنار خروج ۵۶۰ میلیارد دلار از بازارهای سهام چین در هفته‌های اخیر، تردیدها به توانایی اجرای سیاست‌های ترامپ با اخراج ناگهانی رئیس FBI و تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک رشد طلا را رقم زد. آمار خرده‌فروشی و نرخ تورم آمریکا می‌تواند بر طلا اثرگذار باشد.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۱ هزار تومان معامله شد. توقف روند نزولی اونس طلا و نرخ دلار عامل حمایت از قیمت سکه شد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۳ هزار تومانی همراه شد. با وجود بازگشت اونس طلای جهانی تا نزدیک کف ۸‌هفته‌ای و تداوم روند کم‌نوسان نرخ دلار عدم تمایل معامله‌گران سکه به افت قیمت، عامل حمایت از سکه است. حذف ریسک سیاسی ناشی از انتخابات فرانسه و تقویت چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا در ژوئن (رشد شاخص دلار) عامل فشار بر اونس طلا شد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۵ هزار تومان معامله شد. رشد نرخ دلار در شرایط روند کم نوسان اونس طلا عامل حمایت از قیمت سکه شد.
• هر سکه طرح جدید با رشد ۸/ ۰ درصدی به قیمت یک میلیون و ۲۰۹ هزار تومان معامله شد. با وجود افت اونس طلای جهانی در روزهای اخیر، اما عدم تمایل معامله‌گران به افت قیمت سکه در کنار تقویت تقاضای مناسبتی نیمه شعبان، روز پنج‌شنبه عامل حمایت از قیمت سکه شد. در روزهای اخیر رشد شاخص دلار با تقویت احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در ماه ژوئن با توجه به رشد نرخ تورم در کنار رشد بازارهای سهام اونس طلا را به کف ۸‌هفته‌ای، ۱۲۱۶ دلار رساند. اما در ادامه بازگشت احتیاط به بازارهای سهام جهانی با بازگشت ریسک ترامپ و افت بازارهای سهام چین، اونس طلا را به کانال ۱۲۲۰ دلاری بازگرداند. علاوه بر این، با رشد تقاضای محافظه‌کارانه نرخ دلار به کانال ۳۷۶۰ تومانی بازگشت. همچنان حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه نزدیک به ۱۲۰ هزار تومان است.

پیش‌بینی
• روند کاهش قیمت طلا از سه هفته پیش آغاز شده است. بانک مرکزی آمریکا در نشست اخیر خود نسبت به اوضاع اقتصاد این کشور ابزار خوشبینی کرده و انتظار می رود امسال دو بار دیگر نرخ های بهره بالا برده شود. از سوی دیگر، در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، نامزد هوادار اتحادیه اروپا و منطقه یورو به پیروزی رسید و ریسک جدایی فرانسه از این اتحادیه و منطقه به شدت کاهش پیدا کرده است. بدین ترتیب جذابیت طلا کاهش یافته و برخی نهادهای تحلیلگر اعلام کرده اند امسال ممکن است قیمت طلا رشدی نداشته باشد. در نظر سنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، هم سرمایه گذاران و هم تحلیلگران پیش بینی کردند قیمت ها افزایش خواهد یافت. برخی گزارش های منفی از اقتصاد آمریکا سبب کاهش اذرزش دلار و رشد قیمت ها شده است.
• از نقطه نظر تکنیکال، طلا برای تحویل در ژوئن در معاملات جمعه نزدیک به میانه قیمت روزانه بسته شد. بازار طلا روز جمعه معاملات مثبتی داشت و بالای سطح ۱۲۲۵ دلار را شکست. کندلی که در این روز تشکیل شد، مثبت است و مهم‌تر از همه، قیمتها در یک خط سیر صعودی قرار گرفته که برای بازار مثبت است. اگر بالای سطح ۱۲۴۰ دلار شکسته شود، بازار در حرکت بعدی احتمالا به سطح ۱۲۵۰ دلار می رسد. شکسته شدن بالای این سطح، زمینه حرکت بلندمدت به سوی سطح ۱۳۰۰ دلار را فراهم می‌کند. در حال حاضر تمایلی به فروش وجود ندارد مخصوصا تا زمانی که قیمت به پایین خط سیر صعودی سقوط نکند. اگر پایین خط سیر صعودی شکسته شود، نشانه منفی خواهد بود و شاید بازار در حرکت بعدی، به سطح ۱۲۰۰ دلار عقب نشینی کند. شکسته شدن پایین این محدوده بسیار منفی خواهد بود و بازار را دچار سقوط آزاد می کند.

                                       قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۲ اردیبهشت ۹۶
monitoreconomy_ir-Gold-960222

نظر بدهید