تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۲ بهمن ۹۵

0
324

بازار جهانی

• قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه با افزایش نسبی روبرو شد ولی همچنان به کمتر از بالاترین قیمت در ۳ ماه گذشته رسید. قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت با رشد یک درصدی روبرو شد.
• اونس طلا که جمعه دو هفته پیش روی قیمت ۱۲۱۰ دلار ایستاده بود، هفته گذشته را عمدتاً در محدوده‌های ۱۲۲۰ و ۱۲۳۰ دلار گذراند. اونس که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه روی قیمت‌های ۱۲۳۵ و ۱۲۳۳ دلار ایستاده بود، چهارشنبه بهای ۱۲۴۱ دلار را تجربه کرد. روز پنج‌شنبه قیمت ۱۲۲۸ دلار ثبت و روز جمعه هم با قیمت ۱۲۲۴ دلار آغاز شد.
• جهش روز چهارشنبه اونس تا اوج ۳ ماهه عمدتا ناشی از افزایش خریدهای فنی بود. اونس طلا در هفته‌های گذشته وضعیت خوبی داشته و این باعث شده تحلیل‌گران فنی به روند آن امید داشته باشند. یک دلیل دیگر رشد فلز زرد در روز چهارشنبه، ادامه تشدید خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن به‌دلیل افزایش نگرانی‌ها درباره انتخابات آینده اروپا بود.
• با توجه به ثبت رکوردی تازه برای قیمت اونس در روز چهارشنبه، تعدیل روند در روز پنج‌شنبه عجیب نبود. اونس دراین روز اولا تحت‌فشار سودگیری معامله‌گران و دوما رشد شاخص دلار قرار داشت.
• در حالی که قول دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ موجب افزایش شاخص سهام شد و این مساله فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرد ولی قیمت این فلز زرد با ۰.۲ درصد افزایش در پایان مبادلات روز جمعه به ۱۲۳۳ دلار رسید.

بازار ایران

• در هفته گذشته در بازار داخلی طلا نسبت آنچه در بازار جهانی اتفاق افتاد، افزایش قیمت خاصی وجود نداشت اما چون هفته گذشته یک هفته قبل از ایام فاطمیه بود، تقاضا برای خرید سکه به ویژه در قطعات کوچک‌تر افزایش پیدا کرد که باعث افزایش قیمت این قطعات به نسبت قیمت سکه تمام بهار شد.
• هفته گذشته، نیم‌سکه و ربع‌سکه روزهای طلایی را پشت سرگذاشتند. ربع‌سکه در هفته منتهی به ۲۲ بهمن نزدیک به ۴ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و از قیمت ۳۳۰ هزار تومان به قیمت ۳۴۳ هزار تومان رسید. ربع‌سکه در چهار روز ابتدایی هفته گذشته در مسیر افزایشی قرار داشت ولی در دو روز انتهایی هفته کمی از ارزش خود را از دست داد تا رشد هفتگی آن نیز کمی تعدیل شود.
• نیم سکه نیز هفته گذشته ۷/ ۲ درصد بالا رفت. نیم سکه که با قیمت ۶۲۳ هزار تومان به کار خود در پنج‌شنبه دو هفته پیش پایان داده بود، در آخرین روز هفته گذشته روی قیمت ۶۴۰ هزار تومان آرام گرفت.
• سکه تمام رشد کمتری نسبت به سکه‌های کوچک تجربه کرد و به بازدهی ۹ دهم درصدی اکتفا کرد. البته سکه تمام روز سه‌شنبه تا قیمت یک میلیون و ۲۱۵ هزار تومان بالا رفت، ولی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ۱۴ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد تا میزان افزایش هفتگی تعدیل شود. با وجود افت روز آخر، سکه تمام بهار آزادی ۹ دهم درصد افزایش قیمت را در هفته گذشته تجربه کرد.
• قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی با توجه به افزایش ۲۳ دلاری قیمت جهانی در بازار جهانی، حدود ۸۰۰ تومان در هفته گذشته افزایش پیدا کرده است.

پیش‌بینی

• درحالی‌که قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون حدود ۸ درصد افزایش یافته است، یک استراتژیست بین‌المللی پیش‌بینی کرد که قیمت طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی با افزایش متعادلی روبه‌رو خواهد شد. جورج میلینگ استنلی، استراتژیست ارشد موسسه «گلوبال ادوایزر» می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود قیمت طلا در سال جاری میلادی با افزایش نسبی روبه‌رو شود و بار دیگر به رکوردهایی که سال گذشته ثبت کرده، دست خواهد یافت. این تحلیلگر اقتصادی می‌گوید: «تصور می‌کنم که روند صعودی قیمت طلا در شرایط کنونی ادامه خواهد یافت و قیمت این فلز زرد به‌زودی به سطح ۱۳۵۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.
• تحلیلگران کامرز بانک نیز تاکید کردند که سیاست‌های تجاری و مالی ترامپ می‌تواند عامل مهم و تاثیرگذاری بر روند نوسانات قیمت طلا و ارزش دلار باشد.

monitoreconomy_ir-Gold-22bahmam95

نظر بدهید