تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۴ شهریور ۹۶

0
378

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۷ دلار معامله شد. بازگشت شاخص دلار از کف ۲۳‌ماهه در کنار کاهش ریسک‌گریزی، طلا را از سقف ۱۳‌ماهه با افت مواجه کرد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۲ دلار معامله شد. فروکش تنش‌های کره شمالی و پایان یافتن توفان ایرما، با رشد شاخص دلار و رشد بازارهای سهام آمریکا به بالاترین سطح ثبت شده فشار بر طلا را تشدید کرد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۳ دلار معامله شد. بازگشت احتیاط به بازارهای جهانی پس از دومین روز رکوردشکنی بورس‌های آمریکا و افت شاخص دلار پس از دو روز صعودی، حمایت سطح ۱۳۳۰ دلاری از اونس طلا را تقویت کرد. اعمال تحریم‌های بیشتر از سوی سازمان ملل علیه کره شمالی، تهدیدهای بیشتری از سوی رهبر این کشور را به دنبال داشت.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۲ دلار معامله می‌شد. پنج‌شنبه انتشار نرخ تورم آمریکا بهتر از پیش‌بینی‌ها، با تقویت مجدد چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا در سال جاری، حمایت سطح ۱۳۲۰ دلاری از طلا را شکست. اما در ادامه چشم‌انداز افزایش نرخ بهره بانک انگلیس با رشد پوند به سمت سقف یک‌ساله (فشار بر دلار) طلا را مجددا بالاتر از ۱۳۲۰ دلار قرار داد. جمعه نیز پرتاب موشک میان‌برد کره شمالی رشد مقطعی طلا تا ۱۳۳۲ دلار را رقم زد. موضوعی که با نوعی کم‌واکنشی و بازگشت سریع قیمت‌ها مواجه شد. در سوی دیگر، آمار تراز تجاری اتحادیه اروپا بیشتر از پیش‌بینی با تقویت ارزش یورو فشار بر شاخص دلار را تشدید کرد. گرچه این امر از طلا حمایت می‌کند، اما همچنان احتمال افزایش نرخ بهره از سوی بانک‌های مرکزی می‌تواند جذابیت طلا را کاهش دهد.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۱۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان معامله شد. شناسایی سود میان معامله‌گران سکه، افت طلای جهانی و افت نرخ دلار، سکه را با بیشترین افت در سال جاری مواجه کرد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۶۳ هزار تومان معامله شد. با وجود افت طلای جهانی، رشد دلار از قیمت سکه حمایت کرد. از ابتدای شهریور تا روز شنبه (۱۸ شهریور) تقویت ریسک‌های ژئوپلیتیک در کنار افت شاخص دلار، رشد ۶۲دلاری اونس طلا تا سقف یک‌ساله (۱۳۵۷ دلار) رقم خورد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی همراه شد. تداوم رشد نرخ دلار در کنار رشد اندک اونس طلای جهانی عامل حمایت از قیمت سکه شد. در روزهای گذشته با فروکش ریسک‌های ژئوپلیتیک اونس طلا برای دو روز متوالی نزولی شد و به زیر سطح ۱۳۲۵ دلار نیز رسید. اما روز چهارشنبه بازگشت احتیاط به بازارهای جهانی تا حدی از اونس طلا حمایت کرد.
• هر سکه طرح جدید پس از دو هفته صعودی، با افت ۷/۰ درصدی مواجه شد. پس از رسیدن طلای جهانی به سقف یک‌ساله، رشد شاخص دلار از کف ۲۳‌ماهه و فروکش ریسک‌های ژئوپلیتیک طلا را نزولی کرد. روز پنج‌شنبه پیش از تعطیلی بازارهای داخلی، طلا بالاتر از ۱۳۲۰ دلار نوسان داشت. اما در ادامه تقویت احتمال یک بار دیگر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال جاری، افت طلا را به‌صورت مقطعی تا ۱۳۱۵دلار رقم زد. روز جمعه نیز با فروکش سریع ریسک کره شمالی، طلا در سطح ۱۳۲۰ دلار نوسان داشت. آمار خرده‌فروشی آمریکا بر طلا اثرگذار است. در بازار ارز نیز چشم‌انداز کاهش تقاضای مسافرتی و افزایش عرضه نوسان محدود دلار بالاتر از ۳۹۱۰ تومانی را رقم زد. تردیدها نسبت به بازارهای اثرگذار در کنار کاهش تقاضای مناسبتی با نزدیک شدن به محرم می‌تواند بر سکه فشار آورد.

پیش‌بینی

• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه  در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.

                                       قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۴ شهریور ۹۶
بررسی بازار و قیمت طلا

نظر بدهید