تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۵ فروردین

0
386

بازار جهانی
• اونس طلای جهانی با ثبت رشد ۰.۴ درصدی برای چهارمین هفته متوالی صعودی شد.
• روز سه شنبه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۷ دلار معامله ‌شد. افزایش تقاضای محافظه کارانه روز سه شنبه نوسان اونس طلا را بالاتر از سطح ۱۲۵۰ دلاری رقم زد.
• روز چهارشنبه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۳ دلار معامله ‌شد. افزایش تقاضای محافظه کارانه با تشدید ریسک‌های ژئوپلیتیک روز گذشته اونس طلا را در میانه معاملات تا سطح ۱۲۸۱.۷۵ دلار بالا برد. با این وجود در ادامه رشد بازارهای سهام اروپا با گزارش‌های مالی مناسب شرکت‌های خودروسازی، افت اندک اونس طلا از سطح مزبور رقم خورد.
• با اینکه طی معاملات روز جمعه، حمله موشکی آمریکا به سوریه با رشد تقاضای محافظه‌کارانه اونس طلا را تا سقف ۵ماهه (۱۲۷۱دلار) افزایش داد، اما در ادامه آمار اشتغال آمریکا با تشدید روند صعودی شاخص دلار، اونس طلا را مجددا زیر سطح ۱۲۶۰ دلاری قرار داد. با وجود افزایش ۹۸ هزار شغل جدید، کمترین سطح در ۱۰ ماه اخیر، در مقابل پیش‌بینی‌ها که از افزایش ۱۸۰ هزار شغل جدید حکایت داشت، اما رسیدن نرخ بیکاری به کمترین سطح در نزدیک به یک دهه اخیر، ۴.۵ درصد و رشد نرخ دستمزد مطابق پیش‌بینی‌ها با تقویت خوش‌بینی به وضعیت اقتصادی آمریکا، رشد شاخص دلار را رقم زد. همچنان ریسک‌های ژئوپلیتیک، احتمال ریزش بازارهای سهام با توجه به تردیدها به اجرایی شدن سیاست‌های ترامپ و ریسک‌های سیاسی اروپا عوامل حمایت از اونس طلا هستند.
• هفته گذشته بازار طلا عمدتا تحت تاثیر اخباری بود که از کره شمالی و مواضع ترامپ در قبال برنامه هسته ای این کشور منتشر می شد. هفته گذشته با آنکه گزارشهای منتشر شده از اقتصاد آمریکا مثبت بود قیمت طلا رشدی قابل ملاحظه داشت البته تحلیلگران معتقدند اگر تنش های ژئوپولیتیک از میان برود قیمت طلا کاهش خواهد یافت.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۴ هزار تومانی همراه شد. افت اونس طلای جهانی در کنار روند کم‌نوسان نرخ دلار عوامل فشار بر قیمت سکه بودند. با وجود عبور مقطعی دلار روز جمعه از سطح ۱۲۶۴، اما ناتوانی اونس طلا برای حفظ سطح مزبور، افت قیمت سکه را رقم زد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۷ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان معامله شد. روز گذشته رشد اونس طلای جهانی از قیمت سکه حمایت کرد.
• جمعه هر سکه طرح جدید با افت ۵ هزار تومانی همراه شد. افت دلار و افت اونس طلا در ساعات پایانی معاملات بر سکه فشار آورد. در هفته‌های اخیر تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران با احتمال ریزش بازارهای سهام رشد حدود ۵۰ دلاری طلا را رقم زد. اما با حمله ناگهانی آمریکا به سوریه اونس طلا مقاومت سطح میانگین ۲۰۰روزه را شکست و بالاتر از سطح ۱۲۶۴ دلاری قرار گرفت. اما در ادامه با بازگشت چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا با آمار اشتغال آمریکا اونس طلا مجددا به کانال ۱۲۵۰ دلاری بازگشت. بنابراین ناامیدی معامله‌گران از اونس طلا در کنار بی‌واکنشی دلار به عوامل ژئوپلیتیک افت سکه و تخلیه اندک حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را رقم زد. اما همچنان عدم تمایل معامله‌گران به ریزش سکه می‌تواند حمایت سطح یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را تقویت کند.

پیش‌بینی
در نظر سنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، هم سرمایه گذاران و هم تحلیلگران پیش بینی کردن قیمت طلا رشد خواهد کرد. در سال جاری میلادی تاکنون قیمت طلا ۱۳۴ دلار در هر اونس افزایش یافته و برخی تحلیلگران معتقدند عبور قیمت طلا از متوسط ۲۰۰ روزه، زمینه را برای رشد بیشتر قیمت ها فراهم می کند.
از نقطه نظر تکنیکال، بر مبنای نمودار نوسان هفتگی، روند حرکت طلا افزایشی است. این روند هفته گذشته پس از عبور طلا از اوج قیمت قبلی که در ۱۲۶۸.۱۰ دلار قرار داشت، شکل گرفت. بر مبنای قیمت نهایی هفته گذشته، جهت حرکت طلا در هفته جاری با واکنش معامله گران به سطح ۱۲۹۱.۵۰ دلار مشخص خواهد شد. حرکت به بالای این سطح، حضور خریداران را نشان می دهد و و ممکن است بازار را به سطح بعدی در ۱۳۰۹.۵۰ دلار هدایت کند. شکسته شدن این قیمت ممکن است حرکت بازار به سوی اهداف بعدی که ۱۳۵۰.۵۰ دلار و ۱۳۵۵.۲۰ دلار است را تسریع کند. اما عدم موفقیت برای شکستن سطح ۱۲۹۱.۵۰ دلار، وجود فروشندگان را نشان می دهد و ممکن است باعث شود طلا به سوی سطح ۱۲۷۳.۸۰ دلار اُفت کند و پس از آن به سوی سطوح حمایتی بعدی در ۱۲۶۰.۷۰ دلار و ۱۲۴۶ دلار حرکت کند.

                                                قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۵ فروردین ۹۶
monitoreconomy_ir-Gold-960125

 

نظر بدهید