تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۶ آبان ۹۶

0
324

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۸.۲ دلار معامله شد. با وجود رشد طلا نسبت به قیمت پایانی روز جمعه (۹/۱۲۷۴ دلار)، رشد شاخص دلار مانع از رشد قابل توجه طلا شد. تشدید تنش‌های داخلی انگلیس و احتمال رای عدم اعتماد به ترزا می ‌از سوی اعضای حزب محافظه‌کار با افت پوند از بازارهای سهام این کشور و شاخص دلار حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۹ دلار معامله شد. پس از روند کم‌نوسان طلا در سطح ۱۲۷۰ دلاری، افت شاخص دلار و روند نزولی بازارهای سهام، رسیدن شاخص بازارهای سهام به کف ۳‌هفته (MSCI World Index) رشد طلا بالاتر از ۱۲۸۰ دلار را رقم زد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۶ دلار معامله شد. کاهش شاخص دلار در روز گذشته زمینه را برای رشد ۳۸/۰ درصدی قیمت اونس طلا فراهم کرد. مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه لایحه اصلاح مالیاتی را تایید کرد و به مجلس سنا فرستاد. با وجود این، عدم قطعیت و نااطمینانی نسبت به اجرایی‌شدن طرح اصلاح مالیاتی همچنان پابرجاست. با اینکه تصویب برنامه اصلاح مالیاتی از سوی مجلس نمایندگان می‌توانست به‌عنوان محرک دلار عمل کند اما گزارش روز پنج‌شنبه مجله «وال استریت» درباره اعضای کمپین انتخاباتی ترامپ معادلات را بر هم زد و سبب فشار بر دلار شد. این گزارش حاوی اطلاعاتی درباره دخالت‌های احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود که در کاهش ارزش دلار و به تبع آن رشد قیمت طلا بیشترین نقش را ایفا کرد.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۳۰ هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۳۸۵ هزار تومان معامله شد. رشد نرخ دلار با وجود روند کم‌نوسان طلا در کنار تمایل معامله‌گران به تشدید نوسانات صعودی سکه، بیشترین رشد روزانه سکه (رشد ۲/۲ درصدی) در ۶ هفته اخیر را رقم زد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی همراه شد. در بازار طلای جهانی، آمار مناسب آلمان، رشد یورو به سقف ۳‌هفته‌ و افت شاخص دلار را رقم زد. شاهد رشد بازارهای سهام اروپا و افت بازارهای سهام آسیا بودیم.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان معامله شد. با وجود افت نرخ دلار، روند صعودی اونس طلا عامل حمایت از قیمت سکه شد.
• هر سکه طرح جدید با رشد ۱/۳ درصدی برای چهارمین هفته متوالی بر مدار صعودی ماند. قیمت هر سکه در آخرین روز هفته گذشته به یک میلیون و ۳۹۱ هزار تومان رسید و در بالاترین سطح از خرداد ۹۲ قرار گرفت. در بازار طلای جهانی به تبع کاهش شاخص دلار، شاهد افزایش قیمت اونس طلای جهانی تا سطوح بالای ۱۲۸۰ بودیم. در بازار ارز نیز به رغم کاهش نوسانات دلار، رشد هفتگی دلار تا سطح ۴۱۰۰ تومان رقم خورد. ضمن اینکه ریسک‌های سیاسی نیز در جهش سکه نقش مهمی ایفا کرد تا با افزایش تحرکات معامله‌گران قیمت سکه بیش از ۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کند. سرانجام رشد بیش از ۳ درصد‌ی قیمت سکه در هفته گذشته بازدهی این بازار را از ابتدای سال به ۷/۱۴ درصد رساند و به این ترتیب بازار سکه پیشتاز بازار‌های داخلی شد.

پیش‌بینی
• کریستوفر لونی، استراتژیست کالا در آر بی سی مارکتس معتقد است که طلا برای رشد قابل توجه و پایدار از سطح کنونی دچار کشمکش خواهد شد. به گفته وی، ترکیبی از عوامل کمک کرد طلا روز دوشنبه به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود کند و اگر وضعیت کره شمالی آرام شود و نگرانیهای پیرامون دولت ترامپ رفع شود، ریسک کاهش قیمت طلا در میان مدت وجود خواهد داشت. قیمت طلا در کوتاه مدت تحت حمایت قرار گرفته اما تا زمانی که عوامل بنیادین کلان مانند دلار و بازار سهام دچار ریزش قابل توجهی نشوند، طلا برای رشد بیشتر از قیمت کنونی به مشکل برخورد خواهد خورد.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.

                                     قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۶ آبان ۹۶
قیمت طلا

نظر بدهید