تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۶ خرداد ۹۶

0
358

بازار جهانی
• روز دوشنبه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۷ دلار معامله شد. افت بازارهای سهام در کنار افت اندک نرخ دلار، تا حدی از اونس طلا حمایت کرد. با ریزش سهام شرکت‌های تکنولوژی آمریکا روز جمعه، این عامل دیروز افت بازارهای سهام آسیا و اروپا را رقم زد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۷ دلار معامله شد. با آغاز نشست دوروزه فدرال رزرو و احتمال ۹۰ درصدی افزایش نرخ بهره افت اندک اونس طلا رقم خورد. رشد بازارهای سهام با حمایت شرکت‌های تکنولوژی نیز فشار بر اونس طلا را تشدید کرد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۹ دلار معامله شد. با شرایط احتیاطی پیش از اعلام نتیجه نشست دوروزه فدرال رزرو و آمارهای مهم اقتصادی از جمله نرخ تورم، همچنین کاهش تقاضای محافظه‌کارانه نوسان طلا در کانال ۱۲۶۰ دلاری رقم خورد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۵دلار معامله شد. رشد شاخص دلار و رشد بازارهای سهام اروپا با آمار مناسب فروش خودرو اونس طلا را روز جمعه به کمترین سطح در ۳ هفته اخیر، ۱۲۵۵ دلار رساند. با وجود پیش خور شدن افزایش ۲۵/۰ واحد درصدی نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، اما تقویت چشم‌انداز یک بار دیگر افزایش نرخ بهره درسال ۲۰۱۷، از شاخص دلار حمایت کرد. با این وجود، رسیدن نرخ تورم در مه ‌به ۷/۱ درصد، کمترین سطح از ۲۰۱۵، تردیدها را نسبت به روند افزایش نرخ بهره تقویت کرده است. فدرال رزرو تاکید کرد وضعیت تورم را به دقت زیر نظر خواهد داشت. عدم تغییر سیاست بانک مرکزی ژاپن افت ین را رقم زد. همچنین احتمال کاهش سیاست‌های انبساطی بانک انگلیس، رشد پوند را رقم زد. آمارهای اقتصادی آمریکا می‌تواند بر طلا اثرگذار باشد.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد. با وجود رشد اندک اونس طلای جهانی، اما افت نرخ دلار عامل فشار بر قیمت سکه شد. دیروز اونس طلا زیر سطح ۱۲۷۰ دلاری نوسان داشت.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی مواجه شد. افت نرخ دلار و کاهش قیمت طلای جهانی بر سکه فشار آورد. روز گذشته بازگشت ریسک‌گریزی و رشد بازارهای سهام در کنار انتظار برای افزایش نرخ بهره در نشست فدرال رزرو (عامل فشار بر طلا) اونس طلا تا کف ۱۲۶۰ دلار افت داشت.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی همراه شد. در ۵ روز معاملاتی اخیر شاهد نوسان تنها هزار تومانی قیمت سکه هستیم. از سه‌شنبه هفته گذشته با کاهش ریسک گریزی در بازارهای جهانی و رشد اندک شاخص دلار با افت پوند، کاهش ۳۰ دلاری اونس طلای جهانی رقم خورد.
• هر سکه طرح جدید با افت ۲۵/۰ درصدی به قیمت یک میلیون و ۲۰۱ هزار تومان معامله شد. از شنبه هفته گذشته شاهد نوسان قیمت سکه در بازه تنها یک هزار تومانی هستیم. در بازار طلای جهانی، در یک هفته اخیر شاهد افت حدود ۳۰ دلاری اونس طلای جهانی هستیم؛ رشد شاخص دلار با افزایش نرخ بهره در نشست اخیر فدرال رزرو چشم‌انداز یک بار دیگر افزایش نرخ بهره آمریکا در سال جاری همچنین رشد بازارهای سهام، اونس طلا را به کانال ۱۲۵۰ دلاری رسانده است. افت بیشتر اونس طلا دور از انتظار نیست. در بازار ارز نیز شاهد تداوم روند کم نوسان دلار در کف سال جاری هستیم. با این حال، تمایل معامله‌گران به کاهش نوسانات سکه با کم واکنشی به افت بازارهای اثرگذار، حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را به ۹۱ هزار تومان افزایش داده است.

پیش‌بینی

• شرکت معاملاتی ام کی اس سوییس بر این باور است که طلا ممکن است اندکی دیگر کاهش پیدا کند اما کاهش قیمت این فلز به دلیل فضای ژئوپلیتیکی جاری چندان زیاد نخواهد بود. به گفته سام لاگلین، معامله گر ارشد فلزات ارزشمند در ام کی اس، ریسکهای نزولی برای طلا همچنان وجود دارد زیرا بازار سرگرم ارزیابی پیام اخیر فدرال رزرو و آمار اقتصادی آمریکا است اما با توجه به حرکت اخیر قیمت و فضای ژئوپلیتیکی، دشوار بتوان تصور کرد که کاهش قیمت طلا به پایین سطح ۱۲۵۰-۱۲۴۰ ادامه پیدا کند.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات روز جمعه نزدیک به بالاترین قیمت روز بسته شد. بازار طلا در معاملات روز جمعه حرکت ثابتی داشت و در پیرامون سطح ۱۲۵۵ دلار در نوسان بود. این بازار در قیمتهای پایین همچنان خریدار خواهد داشت و اگر پایین سطح ۱۲۵۵ دلار شکسته شود، به سوی سطح ۱۲۵۰ دلار حرکت خواهد کرد که نسبت به سطح ۱۲۵۵ دلار حمایت بیشتری فراهم می کند بنابراین در حال حاضر تمایلی به فروش وجود ندارد. نگرانیهای ژئوپلیتیکی باعث می شود تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن تقویت شود و کمک می کند طلا به سطح ۱۲۶۰ دلار و پس از آن سطح ۱۲۷۵ دلار حرکت کند. خریداران طلا از اندکی برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند اما به شدت ضعیف شده اند و باید بزودی نیروی تازه ای نشان دهند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۲۸۴.۲۰ دلار است که بالاترین قیمت هفته گذشته است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۲۵ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۶۰ دلار و دومین مقاومت این فلز درسطح ۱۲۶۸.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز پنج شنبه است، دیده می‌شود.نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۵۰ دلارو دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۴۰ دلارمشاهده می شود.
                                                    قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۶ خرداد ۹۶
monitoreconomy_ir-Gold-27

نظر بدهید