تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۷ مرداد

0
336

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی نزولی و به قیمت ۱۲۸۲دلار معامله شد. رشد شاخص دلار از کف و فروکش تنش‌های ژئوپلیتیک میان کره شمالی و آمریکا با حرکت معامله‌گران به سمت بازارهای سهام، افت اونس طلا از سقف ۲‌ماهه را رقم زد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۳ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار تقویت ریسک‌پذیری معامله‌گران افت اونس طلا تا سطح ۱۲۷۰ دلاری را رقم زد. فروکش ریسک‌های ژئوپلیتیک میان آمریکا و کره‌شمالی از شاخص دلار حمایت کرد. رشد شاخص دلار برای دومین روز متوالی با اظهارات نماینده نیویورک فدرال رزرو از احتمال یک بار دیگر افزایش نرخ بهره در سال جاری رقم خورد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۰ دلار معامله شد. رشد ۸/۰ درصدی شاخص دلار در سه روز اخیر در کنار تقویت ریسک‌پذیری معامله‌گران فشار بر اونس طلا را تشدید کرد. فروکش کردن تنش‌های ژئوپلیتیک و انتشار آمار رشد اقتصادی سه‌ماه دوم حوزه اروپا (۲/۲ درصد) بیشتر از پیش‌بینی‌ها در کنار رشد قیمت جهانی کالاها حرکت معامله‌گران به سمت بازارهای سهام را رقم زد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۸ دلار معامله شد. افت شاخص دلار و تقویت ریسک‌گریزی با حملات تروریستی بارسلونا در کنار تنش‌های داخلی واشنگتن طلا را به کانال ۱۳۰۰ دلاری نزدیک کرد. در روزهای اخیر انتشار صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو با تقویت تردیدها نسبت به افزایش نرخ بهره آمریکا عامل فشار بر شاخص دلار شد. در این نشست اکثریت نمایندگان به زمانبر بودن نزدیک شدن نرخ تورم به هدف ۲ درصدی فدرال رزرو اشاره کرده بودند، بنابراین احتمال یک‌بار دیگر افزایش نرخ بهره در سال جاری به ۵۰ درصد کاهش یافته است. همچنان تشدید تنش‌های سیاسی واشنگتن و تقویت تردیدها نسبت به اجرایی شدن سیاست‌های مالی ترامپ و تنش‌های ژئوپلیتیک روز گذشته شاخص S&P500 را با بیشترین افت روزانه در سال گذشته مواجه کرد. همچنان مقاومت سقف ۱۳۰۰ دلاری در برابر طلا محتمل است.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۷ هزار تومانی مواجه شد. افت طلای جهانی در شرایط روند کم‌نوسان دلار، قیمت سکه را با بیشترین افت در ۲ هفته اخیر مواجه کرد. پیش‌تر رشد طلای جهانی تا سقف ۲‌ماهه (۱۲۹۴ دلار) قیمت سکه را به سقف یک میلیون و ۲۲۷ هزار تومان رساند. اما افت طلا روز دوشنبه با فروکش تنش‌های ژئوپلیتیک و رشد شاخص دلار افت طلا را تا سطح ۱۲۸۰ دلاری رقم زد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۴ هزار تومانی مواجه شد. شناسایی سود میان معامله‌گران سکه پس از رشدهای قابل توجه و افت اونس طلای جهانی در شرایط صعود نرخ دلار عامل فشار بر قیمت سکه شد. پس از رشد ۱۲ هزار تومانی قیمت سکه در ۶ روز متوالی و رسیدن آن به سقف یک میلیون و ۲۲۷ هزار تومانی از روز یکشنبه شناسایی سود میان معامله‌گران افت ۱۳ هزار تومانی قیمت سکه را رقم زده است.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۱ هزار تومان معامله شد. از روز دوشنبه، رشد شاخص دلار با کاهش تنش‌ها میان آمریکا و کره شمالی در کنار آمارهای اقتصادی مناسب آمریکا و حرکت معامله‌گران به سمت بازارهای سهام، افت حدود ۲۰ دلاری طلا را در ۳ روز رقم زد. اما در بازار ارز رشد ۹ تومانی نرخ دلار از روز دوشنبه را شاهد هستیم.
• هر سکه طرح جدید پس از ۳ هفته رشد متوالی، با افت ۷/۰ درصدی همراه شد. با وجود رشد نرخ دلار تا سطح ۳۸۱۹ تومانی (روز چهارشنبه) ناامیدی معامله‌گران از اونس طلای جهانی در کنار شناسایی سود پس از رشد قیمت سکه تا سقف یک میلیون و ۲۲۷هزار تومان فشار بر سکه را تشدید کرد. روز پنج‌شنبه اما با وجود افت ۳تومانی نرخ دلار، بازگشت طلای جهانی به مسیر صعودی، رشد ۳ هزار تومانی قیمت سکه را رقم زد. در بازار طلای جهانی با تشدید فشار بر شاخص دلار و تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک با فضای داخلی واشنگتن و حمله تروریستی بارسلونا روز جمعه اونس طلا تا نزدیک سقف ۱۳۰۰ دلاری رشد داشت. امری که می‌تواند از قیمت سکه روز شنبه حمایت کند. اما فضای احتیاط در بازار ارز، می‌تواند کم‌واکنشی سکه به رشد طلا را رقم بزند.

پیش بینی

• در هفته های آینده و تا نشست کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا که ماه آینده برگزار می شود، قیمت طلا تحت تاثیر تغییرات ارزش دلار و گمانه زنی ها درباره تصمیم بانک مرکزی آمریکا که ماه آینده برگزار می شود، قیمت طلا تحت تاثیر تغییرات ارزش دلار و گمانه زنی ها درباره تصمیم بانک مرکزی درباره زمان افزایش مجدد نرخ های بهره قرار خواهد داشت.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات روز جمعه در پایین‌ترین قیمت روزانه بسته شد. بازار طلا در معاملات روز جمعه صعود کرد و بالای سطح ۱۳۰۰ دلار را تست کرد. با اینهمه از این سطح عقب نشینی پیدا کرد و با محدوده تحکیم قیمتی که در چند ماه گذشته وجود داشته است، بازگشت. به همین دلیل باید منتظر ماند و دید آیا در هفته جاری پایین سطح ۱۲۸۵ دلار شکسته می شود. اگر چنین اتفاقی روی دهد احتمال دارد بازار به سطح بسیار پایینتری نزول کند و حتی تا سطح ۱۲۷۵ دلار و پس از آن سطح ۱۲۵۰ دلار کاهش پیدا کند. از نظر بلندمدت بازار ممکن است رسیدن به سطح ۱۲۰۰ دلار را هدف بگیرد که کف محدوده تحکیم قیمت است. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه در یک روند صعودی پنج هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۰۷ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۷۲.۷۰ دلار است که پایین‌ترین قیمت هفته گذشته است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۰۳.۹۰ دلار و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۰۷ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۹۱.۶۰ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۸۰ دلار قرار دارد.

                                           قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۷ مرداد ۹۶
بررسی قیمت طلا

نظر بدهید