تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۸ مهر ۹۶

0
475
قیمت طلا و سکه , قیمت واقعی سکه

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۵ دلار معامله شد. با وجود رشد اندک شاخص دلار، اونس طلا بالاتر از سطح ۱۳۰۰ دلار نوسان داشت.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۴.۶ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار حمایت سطح ۱۳۰۰ دلاری اونس طلا را شکست. با پایان گرفتن دوره ۴‌ساله ریاست فدرال رزرو جنت یلن در انتهای ژانویه ۲۰۱۸ ، چشم‌انداز انتخاب کاندیداهای جدید بر شاخص دلار اثرگذار است.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۱.۵ دلار معامله شد. تداوم رشد شاخص دلار حمایت سطح ۱۲۸۰ دلاری اونس طلا را شکست. با نزدیک شدن به زمان احتمالی تعیین رئیس آینده فدرال رزرو ازسوی ترامپ، ۳ نوامبر در روزهای اخیر احتمال انتخاب جان تیلور تقویت شده است. پیش‌بینی کارشناسان از اتخاذ رویکرد خروج سریع‌تر از سیاست‌های انبساطی از سوی این کاندیدا عامل حمایت از شاخص دلار است.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۱.۵ دلار معامله شد. تداوم رشد شاخص دلار در روز گذشته افت اونس را رقم زد. اعضای جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا در پنج‌شنبه اخیر با طرح اصلاح مالیات برای سال ۲۰۱۸ موافقت کردند. بنابراین چشم‌انداز کاهش مالیات‌ها افزایش شاخص دلار را به دنبال داشت. بر این اساس، طلای جهانی به میزان ۳/۰ درصد افت کرد. همچنین، تداوم ریسک‌های سیاسی در اسپانیا و انتشار داده‌های نامطلوب بخش عمومی در بریتانیا دلار را در برابر ارزهای عمده تقویت کرد. ضمن اینکه وزارت کار آمریکا از کاهش ۲۲ هزار نفری تعداد بیکاران در هفته منتهی به ۱۳ اکتبر خبر داد. با توجه به آمار تعیین‌کننده اقتصاد ایالات متحده بر قیمت طلا، اطلاعات مثبت از رشد اقتصادی آمریکا و انتظارات برای افزایش نرخ بهره همچنان فشار بر طلا را حفظ می‌کند.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۱۳ هزار تومان معامله شد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۷ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۰۶ هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی با وجود نوسان طلا بالاتر از ۱۳۰۰ دلار در ساعات ابتدایی معاملات روز دوشنبه، افت حدود ۱۵ دلاری اونس طلا از سطح مزبور در میانه معاملات روز سه‌شنبه رقم خورد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک ۲ هزار تومانی همراه شد. با وجود رشد طلا در ساعات پایانی روز جمعه بالاتر از ۱۳۰۰ دلار، اما روز سه‌شنبه حمایت سطح ۱۳۰۰ دلاری طلا شکسته شد.
• هر سکه طرح جدید با افت هفتگی ۶/۰ درصدی مواجه و در روز پنج‌شنبه به قیمت یک میلیون و ۳۱۰ تومان معامله شد. بنابراین، قیمت سکه، نخستین هفته نزولی خود در مهرماه را تجربه کرد. با وجود نوسان طلای جهانی در سطوح بالای ۱۳۰۰ دلار، روز سه‌شنبه حمایت سطح ۱۳۰۰ دلاری طلا شکسته شد و اونس طلا روز جمعه در سطح ۱۲۸۵ دلار قرار گرفت. بنابراین، تداوم رشد شاخص دلار توام با کاهش قیمت اونس طلا فشار بر قیمت سکه را حفظ کردند. از سوی دیگر، کمرنگ‌شدن ریسک‌های سیاسی در هفته اخیر و کاهش نگرانی‌ها، زمینه را برای کاهش نرخ دلار و قیمت سکه فراهم کردند. همزمان با حرکت رو به پایین بازار ارز و سکه، شاخص بورس تهران در این هفته رشد کرد. بنابراین کاهش هیجانات در بازارهای مالی عامل تحرکات کمتر معامله‌گران در بازار سکه بود.

پیش‌بینی
• رشد ضعیف اشتغال و دستمزد، به نگرانیها نسبت به پایین ماندن رشد تورم می افزاید. از سوی دیگر سرمایه گذاران بدنبال پوشش ریسک سرمایه گذاری در برابر بسیاری از ریسکها هستند. برای اینکه انتظارات برای افزایش نرخهای بهره بالاتر رود، بایستی تورم رشد قوی داشته باشد. گزارش نشست ژوییه فدرال رزرو نشان داد که شمار سیاستگذارانی که نگران وضعیت تورم هستند، افزایش یافته اند. نرخهای بهره بالاتر برای قیمت طلا منفی است و در عوض سرمایه گذاری در اوراق قرضه را جذابتر می سازد. کریستوفر لونی، استراتژیست کالا در آر بی سی مارکتس معتقد است که طلا برای رشد قابل توجه و پایدار از سطح کنونی دچار کشمکش خواهد شد. به گفته وی، ترکیبی از عوامل کمک کرد طلا روز دوشنبه به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود کند و اگر وضعیت کره شمالی آرام شود و نگرانیهای پیرامون دولت ترامپ رفع شود، ریسک کاهش قیمت طلا در میان مدت وجود خواهد داشت. قیمت طلا در کوتاه مدت تحت حمایت قرار گرفته اما تا زمانی که عوامل بنیادین کلان مانند دلار و بازار سهام دچار ریزش قابل توجهی نشوند، طلا برای رشد بیشتر از قیمت کنونی به مشکل برخورد خواهد خورد.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.

                                            قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۸ مهر ۹۶
تحلیل هفتگی بازار طلا

نظر بدهید