تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶

0
323

بازار جهانی

• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۳۱ دلار معامله شد. آمارهای اقتصادی آمریکا کمتر از پیش‌بینی ‌ها با فشار بر شاخص دلار، همچنین افزایش تقاضای محافظه‌کارانه با آزمایش موشکی کره شمالی روز یکشنبه، تا حدی از طلا حمایت کرد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۳۴ دلار معامله ‌شد. افت شاخص دلار در کنار رشد تقاضای محافظه‌کارانه تا حدی از طلا حمایت کرد. اتهامات جدید علیه ترامپ در مورد احتمال افشای اطلاعات محرمانه به روسیه افت شاخص دلار را رقم زد.روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۲۳ دلار معامله می‌شد. باوجود افت شاخص دلار و تداوم ریسک گریزی، نوسان اندک اونس طلا در کف هشت هفته‌ای حفظ شد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۴۶ دلار معامله ‌شد. تعمیق بحران سیاسی دولت ترامپ با فشار بر شاخص دلار و تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران از اونس طلا حمایت کرد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۶ دلار معامله ‌شد. حرکت شاخص دلار به کف ۶‌ماهه، در کنار تقویت ریسک‌گریزی از طلا حمایت کرد. گزارش‌ها از درخواست ترامپ از رئیس سابق FBI، برای منتفی کردن بررسی پرونده ارتباط مشاور اسبق امنیت ملی دولت ترامپ، مایکل فلین با دولت روسیه افت شاخص دلار و با تشدید تردیدها به اجرای سیاست‌های اقتصادی وی افت شاخص دلار و افت بازارهای سهام را رقم زد. امری که اونس طلا را روز پنج شنبه تا سطح ۱۲۶۵ دلار افزایش داد. اما در ادامه شناسایی سود با افزایش فروش افت طلا را رقم زد. همچنین، با رد اتهامات از سوی ترامپ در کنفرانس خبری، در کنار تداوم چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در ژوئن، با رسیدن آمار متقاضیان کار به کمترین سطح در ۲۸ سال اخیر، مقاومت سطح ۱۲۵۵ دلاری در مقابل طلا را تقویت کرده است.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید بدون تغییر معامله شد. با وجود افت نرخ دلار، رشد اندک اونس طلای جهانی در کنار عدم تمایل معامله‌گران به تشدید نوسانات سکه، قیمت سکه را بدون تغییر گذاشت.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی همراه شد. رشد نرخ دلار در کنار رشد اندک اونس طلای جهانی عامل حمایت از قیمت سکه شد. در بازار طلای جهانی، تشدید ریسک‌های سیاسی با اتهام جدید علیه ترامپ در مورد افشای اطلاعات محرمانه به روسیه، افت شاخص دلار به کمترین سطح از نوامبر رقم خورد و از طلا حمایت کرد. با این وجود، احتمال افزایش نرخ بهره در ژوئن و حرکت بازارهای سهام در سقف مانع از رشد قابل توجه طلا شد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۷ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۲۲ هزار تومان معامله شد. رشد نرخ دلار در کنار رشد طلای جهانی به سقف دوهفته‌ای، ۱۲۴۸ دلار از قیمت سکه حمایت کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۲/۱‌ درصدی به قیمت یک میلیون و ۲۲۴ هزار تومان معامله شد. رشد دلار در ساعات ابتدایی معاملات، در کنار افزایش طلای جهانی از سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی، افت شاخص دلار به کف ۶‌ماهه در کنار افزایش تقاضای محافظه‌کارانه با تشدید فضای سیاسی واشنگتن و بازگشت ریسک ترامپ، اونس طلا را به سقف ۲‌هفته‌ای ۱۲۶۵ دلار رساند. اما در ادامه فروکش ریسک‌های سیاسی در کنار آمار مناسب اقتصادی آمریکا با بازگشت چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در ژوئن، احتمال مقاومت سطح ۱۲۵۵ دلاری طلا را تقویت کرد. در بازار ارز نیز با نزدیک شدن به انتخابات شاهد تشدید نوسانات دلار بودیم اما در ساعات پایانی دلار نسبت به چهارشنبه بدون تغییر ماند. کم واکنشی سکه به رشد بازارهای اثرگذار حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را زیر صد هزار تومان بازگرداند.

پیش‌بینی
• با آنکه از تنش های سیاسی در آمریکا کاسته شده و شاخص های مالی در بورس های بزرگ جهان رشد کرده اند اما در نظر سنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، هم سرمایه گذاران و هم تحلیلگران پیش بینی کردند قیمت طلا این هفته افزایش خواهد یافت. احتمال تحقق این پیش بینی زیاد نیست زیرا انتظار می رود این هفته ارزش دلار رشد کند و داده های اقتصادی از آمریکا مثبت باشد. قیمت طلا به شدت به تغییرات نرخ های بهره آمریکا وابسته است و بانک مرکزی آمریکا قصد دارد ماه آینده میلادی نرخ ها را بالا ببرد.
قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶
monitoreconomy_ir-Gold-960229

نظر بدهید