تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۹ بهمن ۹۵

0
394

بازار جهانی

• گرچه قیمت جهانی طلا در پایان مبادلات روز جمعه با کاهش روبرو شد ولی برای سومین هفته متوالی تحت تاثیر نااطمینانی‌های سیاسی و افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری با رشد نسبی روبرو شد.
• قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با ۵ دلار کاهش به کمتر از ۱۲۳۵ دلار رسید. قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت با افزایش ۰.۳ درصدی روبرو شد. این برای سومین هفته متوالی است که قیمت طلا با افزایش همراه بوده است.
• اونس طلا که در ابتدای هفته گذشته به نوسان در محدوده ۱۲۲۰ دلار رضایت داده بود، نیمه دوم هفته دوم فوریه را در محدوده‌های قیمتی بالاتر گذراند. این روند عمدتا ناشی از روند شاخص دلار بود. اونس طلا روزهای دوشنبه و سه‌شنبه قیمت‌های ۱۲۲۵ و ۱۲۲۸ دلار را تجربه کرد؛ اما چهارشنبه به قیمت ۱۲۳۳ دلار رسید. روز پنج‌شنبه هم با بهای ۱۲۳۹ دلار به پایان رسید تا جمعه هم با عدد ۱۲۳۸ دلار آغاز شود. که تا ۱۲۴۴ دلار هم بالا رفت اما دوباره رو به کاهش گذاشت.
• اونس طلا روز چهارشنبه با ۵ دلار رشد مواجه شد. پایگاه اینترنتی کیتکو این روز را که یک روز پس از سخنرانی رئیس فدرال رزرو در کنگره آمریکا بود، پرتلاطم توصیف کرد. اونس روز پنج‌شنبه هم ۶ دلار دیگر رشد کرد تا در یک قدمی محدوده ۱۲۴۰ دلار قرار بگیرد. این رشد عمدتا ناشی از اثرگذاری عوامل خارجی و همچنین تقویت فنی بازار بود که شتاب رشدی را ایجاد کرده بود.

بازار ایران

• طی هفته گذشته بازار داخلی طلا و سکه با شیبی ملایم به سمت افزایش قیمت حرکت کرد که دلیل اصلی آن افت ارز دلار در بازارهای بین‌المللی و افزایش تقاضا در بازار داخلی است.
• در کل، در بازار داخلی قیمت طلا تغییرات عمده‌ای نداشت و بیشترین تغییرات را بر روی قیمت سکه شاهد بودیم به طوری که در هفته گذشته سکه تمام بهار حدود ۵ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد که ناشی از افزایش قیمت جهانی و همچنین افزایش تقاضا بود.
• در آخرین روز هفته، قیمت سکه طرح جدید با ۵۳۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۱۹۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۱۷۳ هزار تومان، نیم سکه ۶۴۱ هزار تومان، ربع سکه ۳۴۲ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۱۶ هزار تومان شد.

پیش‌بینی

• علی‌رغم کاهش قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه، تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو نیوز از کارشناسان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی نشان می‌دهد که قیمت جهانی طلا در هفته آینده روندی صعودی خواهد داشت.
• تحلیلگران اقتصادی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی بر این باورند که نگرانی‌های مربوط به سیاست‌ها و اظهارات جنجالی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، افت شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی و نااطمینانی نسبت به اوضاع سیاسی اتحادیه اروپا می‌تواند موجب افزایش بیشتر قیمت طلا در روزهای آینده شود.
• جفری نیکولس تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه روسلاند کاپیتال تاکید کرد: قیمت طلا در حال آماده شدن برای ادامه روند صعودی در روزهای آینده است. نگرانی‌های مربوط به اوضاع سیاسی و اقتصادی جهان به خصوص آمریکا و اروپا تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا خواهد داشت.
• ریچارد بیکر دیگر تحلیلگر بین‌المللی نیز گفت: به نظر من قیمت طلا در هفته آینده قصد دارد سطح مقاومتی ۱۲۵۰ دلاری را بشکند و اگر موفق به شکستن این سطح مقاومتی شود، سطح مقاومتی بعدی برای طلا ۱۲۶۰ دلار خواهد بود.
• به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا خواهد داشت. تنش‌های سیاسی در اروپا و آمریکا نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا و ارزش دلار داشته باشد.
• تازه‌ترین تحلیل «بیزینس لاین» نشان می‌دهد که کاهش قیمت طلا به ۱۲۲۵ تا ۱۲۳۰ دلار بهترین فرصت برای خرید طلا خواهد بود. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سطح مقاومتی بعدی برای هر اونس طلا ۱۲۵۲ دلار خواهد بود. تحلیلگران اقتصادی همچنین بر این باورند که کاهش قیمت طلا به ۱۲۲۵ تا ۱۲۳۰ دلار بهترین فرصت برای خرید خواهد بود. اگر سطح حمایتی ۱۲۲۵ دلاری نیز شکسته شود قیمت طلا به‌زودی تا ۱۲۱۴ دلار کاهش خواهد یافت.
• سوکی کوپر تحلیلگر برجسته بانک استاندارد چارترد تاکید کرد: افزایش تورم در آمریکا، مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و نااطمینانی نسبت به سیاست‌های بین‌المللی دولت ترامپ می تواند موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری برای طلا شود.

monitoreconomy_ir-Gold-30bahman95

نظر بدهید