تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۳ دی ۹۵

0
393

بازار جهانی

• قیمت جهانی طلا در پایان مبادلات روز جمعه با افزایش نسبی روبرو شد ولی این افزایش برای ثبت روند نزولی در هفته گذشته کافی نبود. کاهش قیمت جهانی طلا برای هفتمین هفته متوالی مساله‌ای است که در ۱۲ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
• قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با ۰.۴۴ درصد افزایش به بیش از ۱۱۳۳ دلار رسید اما با این وجود، در هفته‌ای که گذشت بیش از ۰.۱ درصد کاهش قیمت داشت.
• برخلاف آنچه برخی از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند، نوسان‌های بهای طلا در آخرین هفته کامل سال ٢٠١۶ پردامنه نبود. دو هفته پیش، چشم‌انداز به شدت انقباضی سیاست پولی بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا، بازارها را متاثر کرد تا برخی به این انتظار برسند که بازارها در هفته گذشته نوسانی بمانند. با این همه و با وجود ادامه نوسان‌های همیشگی، بهای اونس فلز زرد در ۵ روز کاری گذشته تکان شدیدی را تجربه نکرد. اونس در نیمه دوم هفته عمدتا پیرامون مرز ١١٣٠ دلار افت و خیز داشت که نزدیک همان کف ١٠ ماهه دو هفته پیش بود. اونس که روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه روی قیمت‌های ١١٣١ و ١١٢٨ دلار ایستاده بود، جمعه را هم با قیمت ١١٣١ دلار آغاز کرد.

بازار ایران

• در حالیکه قیمت جهانی طلا در هفته گذشته تقریباً با ثبات همراه بود اما نوسانات بازار سکه و طلا در داخل تحت تاثیر افزایش نرخ ارز قرار گرفت.
• بیشترین نوسانات قیمت سکه و طلا تحت تاثیر افزایش نرخ ارز اتفاق افتاد و همین موضوع باعث شد قیمت سکه تمام تا یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان افزایش یابد. در هفته گذشته به طور متوسط نرخ سکه حدود ۱۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.
• قیمت سکه در پاییز ۹۵ و روزهای ابتدایی دی‌ماه برخلاف دلار نوسان چندانی را تجربه نکرد. هر سکه طرح جدید در پاییز با رشد سه ماهه ۲/ ۲ درصدی همراه شد. در ادامه این روند افزایشی، روز پنج‌شنبه سکه با ۲ هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۱۴۷ هزار تومان رسید.
• بازار طلا و سکه در دومین روز زمستان با نوسان اندکی همراه بود. قیمت سکه تمام بهار آزادی امروز در بازار تهران ۱۳۰۰ تومان افزایش یافت؛ این در حالی است که ربع‌ سکه با هزار تومان کاهش قیمت روبه‌رو شد. در این روز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۱۴۷ هزار و۵۰۰ تومان، نیم‌سکه ۶۰۳ هزار تومان، ربع‌سکه ۳۲۰ هزار تومان و سکه یک‌گرمی ۱۹۷ هزار تومان بود.

پیش‌بینی

• جفری کریستین تحلیل‌گر اقتصادی، در تازه‌ترین پیش‌بینی خود گفت: قیمت طلا در شش ماه نخست ۲۰۱۷ میلادی با چالش‌های زیادی روبرو خواهد شد و قادر به رقابت با دلار آمریکا نخواهد بود و افزایش شاخص سهام نیز فشار زیادی را بر قیمت این فلز زرد وارد خواهد کرد. وی افزود: پیش‌بینی ما نسبت به قیمت طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی کمتر از پیش‌بینی‌ای است که قبل از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا اعلام شده بود. البته پیش‌بینی ما این است که قیمت جهانی طلا در بلندمدت با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد و قیمت طلا به طور میانگین به ۱۳۰۰دلار خواهد رسید، این رقم در شش ماه نخست به ۱۲۸۰ تا ۱۲۸۵ دلار می‌رسد و این رقم در شش ماه دوم نیز به ۱۳۲۰ دلار افزایش خواهد یافت. کاهش مالیات‌ها در اقتصاد آمریکا موجب خواهد شد تا سرمایه گذاران زیادی به بازار سهام روی آورند و سرمایه‌گذاران خارجی زیادی جذب خواهند شد. بنابراین ارزش دلار و شاخص سهام افزایش خواهد یافت.
• موسسه HSBC نیز در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که قیمت طلا سطح حمایتی ۱۱۰۰ دلاری را از دست نخواهد داد و این سطح را حفظ خواهد کرد. این موسسه می‌افزاید: تقویت ارزش دلار مهمترین چالش برای قیمت طلا طی ماه‌های آینده خواهد بود.
• کن هافمن تحلیل‌گر ارشد موسسه بلومبرگ اینتلیجس تصریح کرد: درحالیکه بسیاری از تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی بر این باورند که قیمت طلا طی سال آینده تحت تاثیر افزایش ارزش دلار آمریکا و شاخص سهام با افت بیشتری روبرو خواهد شد ولی هنوز احتمال افزایش قیمت طلا در ماه‌های آینده بسیار زیاد است. هافمن اظهار داشت: مذاکرات مربوط به برگزیت می‌توانند موجب نگرانی شدید بازارهای بین‌المللی شود. اگر تنش‌های سیاسی بین‌المللی افزایش یابد و طرح های اقتصادی و مالی ترامپ چندان امیدوارکننده نباشد این احتمال هست که قیمت طلا تا ۲۰۰۰ دلار نیز افزایش یابد.

monitoreconomy_ir-gold-3dey95

نظر بدهید