تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۶ اسفند ۹۵

0
343

بازار جهانی

• روز دوشنبه بهای اونس طلا ۱۲۳۷ دلار ثبت شد اما روز سه‌شنبه به همان بهای ۱۲۳۵ دلار بازگشت. جالب‌تر اینکه روز چهارشنبه نیز با وجود انتشار صورتجلسه نشست پیشین فدرال‌ رزرو آمریکا، دوباره قیمت ۱۲۳۷ دلار رقم خورد. با این همه، پنج‌شنبه روز جهش ۱۲ دلاری تا قیمت ۱۲۴۹ دلار تحت‌تاثیر افت قابل‌توجه شاخص دلار بود. روز جمعه هم با قیمت ۱۲۵۰ دلار شروع شد تا در اولین ساعات کاری آخرین روز هفته، اونس از میانه کانال هم عبور کند.
• طلای جهانی پس از این‌که روز پنج‌شنبه تحت تاثیر ضعف ارزش دلار، به بالاترین قیمت در سه ماه و نیم گذشته صعود کرد، در اوایل معاملات روز جمعه ثابت ماند.
• درحالی که کاهش ارزش دلار و عدم قطعیت ناشی از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کنار انتخابات‌های پیش‌رو در اروپا تقاضا برای سرمایه‌گذاری امن در بازار طلا را افزایش داده، قیمت فلز زرد در روز پنجشنبه به بالاترین رقم در طی حدود ۳ ماه و نیم گذشته رسید.
• اونس روز جمعه هم تحت حمایت عوامل فنی و هم تحت حمایت عوامل بنیادین بود. اونس طلا روز جمعه را روی میانه کانال آغاز کرد و بعد به سرعت رو به افزایش بیشتر گذاشت. شاخص دلار صبح جمعه بیش از پیش تضعیف شد تا دوباره به طلا کمک کند. اثر روند شاخص دلار، بهبود چهره فنی اونس و ادامه نگرانی‌های ترامپی باعث شد که افت بهای نفت خام تاثیری بر روند طلا نداشته باشد. به این ترتیب، اونس روز جمعه اوج ۵/ ۳ ماهه تازه‌ای را تجربه کرد. رویترز روز جمعه نوشت که ادامه نگرانی‌های سیاسی به نفع طلا تمام شده است، درحالی که متن مذاکرات نشست قبلی فدرال‌رزرو نشان می‌دهد که اکثر مقام‌های بانکی آمریکا از افزایش نسبتا زود نرخ بهره حمایت می‌کنند. ولی از سوی دیگر آنها به‌شدت نگران غیرشفاف بودن سیاست‌های اقتصادی و مالی دولت ترامپ هستند.
• قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۶۱ درصد افزایش به ۱۲۵۷ دلار و ۱۹ سنت رسید. روز پنجشنبه قیمت فلز زرد تا رقم ۱۲۶۰ دلار و ۱۰ سنت بالا رفت که بالاترین رقم از ۱۱ نوامبر تاکنون بود. قیمت طلا برای چهارمین هفته متوالی با افزایش همراه بود.

بازار ایران

• بررسی نرخ بازدهی بازارهای موازی در ۱۲ ماه منتهی به بهمن ماه، نشان می‌دهد که سکه بیشترین سود را در مدت یاد شده داشته است.
• به نظر مى رسد سرمایه گذارى در بازار طلا (سکه) در اقتصاد ایران به واسطه تاثیرپذیرى همزمان از تغییرات قیمت جهانى طلا ( اونس ) و تغییرات ارزش دلار در بازار ایران، در سال ١٣٩۶ نیز مى تواند یک فرصت مناسب براى سرمایه گذارى هاى بلند مدت باشد.
• بازار سکه و طلا آخرین روز اولین هفته اسفند را با افزایش دسته جمعی قیمت‌ها گذراند تا شاید نشانه‌ای باشد برای وزیدن نسیم رونق در روزهای آخر سال.
• بازار سکه و طلا در آخرین روز هفته اول اسفند کاملا صعودی بود. سکه بهار آزادی و امامی هر کدام با ۲ و ۵ هزار تومان افزایش قیمت به یک میلیون و ۱۷۱ هزار تومان و یک میلیون و ۱۹۸ هزار تومان رسیدید.
• نیم سکه و ربع سکه هم به ترتیب ۳ و ۶ هزار تومان گران شدند تا به ۶۵۶ هزار تومان و ۳۶۶ هزار تومان برسند. سکه یک گرمی با ۵ هزار تومان افزایش قیمت، ۲۲۱ هزار تومان فروش رفت.

پیش‌بینی

• بانک آمریکایی گلدمن ساش در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که قیمت طلا امسال به طور میانگین اندکی بالاتر از سطح فعلی آن خواهد بود. بانک گلدمن ساش اعلام کرد: قیمت طلا نسبت به سطح پایین دسامبر اکنون حدود ۱۰۰ دلار افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، موسسه گلدمن ساش پیش بینی محتاطانه¬ای نسبت به قیمت جهانی طلا داشته است. این گزارش نشان می¬دهد که قیمت طلا طی ۳ تا ۶ ماه آینده به ۱۲۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید و این رقم تا ۱۲ ماه آینده به ۱۲۵۰ دلار می‌رسد.
• بارناباس گان، تحلیلگر بانک OCBC که یکی از صحیح‌ترین پیش‌بینی‌ها را برای قیمت طلا داشته است، پیش‌بینی کرد طلا به دلیل ریسک‌های سیاسی، احتمالا در نیمه اول سال ۲۰۱۷ در بالای ۱۲۰۰ دلار می‌‌ماند.
• ادوارد میر، تحلیلگر موسسه اف سی استون گفت: «حتی در صورتی که افزایش نرخ بهره، ما تردید داریم که قیمت طلا در آستانه انتخابات مهم فرانسه در ماه آوریل، به میزان زیادی کاهش یابد.»
• کارستن فریچ، تحلیلگر کامرزبانک گفت: «ظاهرا عدم قطعیت در مورد سیاست دولت ترامپ، حمایت گرایی و نگرانی از بروز جنگ های تجاری و ارزی اظهارات مقامات فدرال رزرو در حمایت از افزایش نرخ بهره را خنثی کرده است.»
• جان بافز، کارشناس ارشد اقتصادی بانک‌جهانی پیش‌بینی می‌کند که قیمت جهانی طلا امسال با ۸ درصد کاهش روبه‌رو خواهد شد و قیمت هر اونس طلا به‌طور میانگین به ۱۱۵۰ دلار خواهد رسید.
• تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو نشان می‌دهد که کارشناسان اقتصادی و سرمایه‌‌گذاران بین‌المللی بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده نیز تحت تاثیر ۲ عامل مهم به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. این دو مورد عبارتند از ایده‌های مربوط به افزایش محتاطانه نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و نااطمینانی سیاسی در آمریکا و اروپا که می¬تواند موجب افزایش بیشتر قیمت جهانی طلا در هفته آینده شود.

نظر بدهید