تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۶ مرداد

0
283

بررسی جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با نوسان اندک در مسیر صعودی به قیمت ۱۲۵۵ دلار معامله شد. توقف روند صعودی یورو (پس از رسیدن به سقف ۲۳‌ماهه) با افت شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای اروپا (PMI) در جولای به کمترین سطح در ۶ ماه اخیر کم‌نوسانی شاخص دلار را رقم زد و عامل فشار بر بازارهای سهام اروپا شد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی نزولی و به قیمت ۱۲۵۰ دلار معامله شد. با وجود کم‌نوسانی شاخص دلار اما افزایش ریسک‌پذیری معامله‌گران عامل فشار بر طلای جهانی شد. افزایش شاخص فضای کسب و کار آلمان بیش از پیش‌بینی‌ها، در کنار رشد سهام شرکت‌های کالایی و گزارش‌های مالی مناسب شرکت‌ها از بازارهای سهام اروپا حمایت کرد و شاهد فضای احتیاطی با آغاز نشست دوروزه فدرال رزرو بودیم.
ی روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۴۹ دلار معامله شد. افزایش ریسک‌پذیری معامله‌گران در کنار رشد شاخص دلار از کف ۱۳‌ماهه اونس طلا را مجددا به زیر سطح ۱۲۵۰ دلاری بازگرداند.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۸ دلار معامله شد. افت شاخص دلار به کمترین سطح در یک سال اخیر با بیانیه نشست اخیر فدرال رزرو طلا را به سقف ۶ هفته (۱۲۶۵ دلار) رساند. اما رشد بازارهای سهام و شناسایی سود میان معامله‌گران در ادامه نوسان طلا در سطح ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۰ دلاری را رقم زد. فدرال رزرو تاکید داشت برای افزایش نرخ بهره تغییرات نرخ تورم را به دقت در نظر خواهد داشت. با توجه به هدف ۲ درصدی فدرال رزرو چشم‌انداز تدریجی شدن افزایش نرخ بهره تقویت شد. موضوعی که با توجه به هزینه‌های مالی دلاری شرکت‌‌های آسیایی در کنار گزارش‌های مالی مناسب شرکت‌ها، بازارهای سهام آسیا را به سقف ۱۰ساله رساند. روز جمعه رشد یورو و اصلاح بازارهای سهام تا حدی از طلا حمایت کرد. آمار رشد اقتصادی سه‌ماه دوم آمریکا می‌تواند بر شاخص دلار اثرگذار باشد.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۱۹۸ هزار تومان معامله شد. ناامیدی معامله‌گران از دلار در کنار روند کم نوسان طلای جهانی قیمت سکه را به زیر سطح روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (کمترین سطح از ۲۳ خرداد) رساند.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۶ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۴ هزار تومان معامله شد. رشد دلار با وجود افت طلای جهانی از سکه حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۶ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان معامله شد. رشد ۲۰ تومانی نرخ دلار در شرایط افت اونس طلای جهانی از قیمت سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی افزایش ریسک‌پذیری معامله‌گران و رشد شاخص دلار، روند نزولی اونس طلا در دو روز اخیر از سقف یک‌ماهه (۱۲۵۵ دلار) را رقم زده است.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۷/۰ درصدی به قیمت یک میلیون و ۲۱۴ هزار تومان معامله شد. رشد اونس طلای جهانی در کنار تداوم نوسان نرخ دلار در سطح ۳۷۹۰ تومانی از قیمت سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی چشم‌انداز تدریجی شدن روند افزایش نرخ بهره آمریکا اونس طلا را روز پنج‌شنبه به سقف ۶ هفته، ۱۲۶۵ دلار رساند. اما در ادامه شناسایی سود، رشد بازارهای سهام و رشد اندک شاخص دلار طلا را به زیر سطح ۱۲۶۰ دلاری بازگرداند. روز جمعه نیز شاهد شرایط احتیاطی برای رشد اقتصادی (GDP) سه ماه دوم آمریکا بودیم. با وجود رشد دلار تا نزدیک سقف ۳۸۰۰ تومانی، اما روز پنج‌شنبه افزایش عرضه با تقویت احتیاط معامله‌گران افت اندک دلار در سطح ۳۷۹۰ تومانی را رقم زد. مقاومت سطح ۳۸۰۰ تومانی در برابر دلار و مقاومت سقف ۱۲۶۰ دلاری در برابر اونس طلا محتمل است.

پیش‌بینی
عملکرد طلا هفته قبل مثبت بود زیرا از یک سو ارزش دلار کاهش یافته و از سوی دیگر در خبرها آمده بود تقاضای چین برای طلا در نیمه نخست سال جاری افزایش یافته است. به نظر می رسد شرایط برای رونق در بازار طلا فراهم است.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات روز جمعه نزدیک به بالاترین قیمت روز بسته شد. بازار طلا روز جمعه ابتدا حرکت ثابتی داشت و از سطح ۱۲۵۷ دلار برای حمایت استفاده کرد. بازار در روز جمعه که دلار آمریکا سقوط کرد، به سطح بالاتری صعود کرد و بار دیگر رابطه معکوس این ارز با طلا به خوبی دیده شد. بازار به سطح ۱۲۶۵ دلار رسید و به نظر می رسد آماده است به سطح بالاتری صعود کند. از نظر بلندمدت، بازار رسیدن به سطح ۱۳۰۰ دلار را هدف گرفته است که اوج محدوده تحکیم قیمت کنونی است. در مقطع کنونی، هر بار که بازار عقب نشینی می کند، یک فرصت خرید مناسب فراهم می شود زیرا به نظر می رسد با مواضع اخیر فدرال رزرو، حمایت خوبی بدست آورده است. خریداران طلا اواخر هفته گذشته نیروی تازه ای کسب کردند و در حال حاضر و تا زمانی که پایین سطح ۱۲۵۰ دلار شکسته نشود، تمایلی برای فروش وجود نخواهد داشت. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۲۸۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۴۳.۲۰ دلار است که پایین‌ترین قیمت هفته گذشته است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۷۱.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز درسطح ۱۲۸۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۵۶.۸۰ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۵۰ دلار قرار دارد.

                                            قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۶ مرداد ۹۶
تحلیل وضعیت بازار طلا

نظر بدهید