تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۷ مهر

0
290

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۵ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار به سقف ۳ هفته، در کنار فروکش کردن تنش‌های کره شمالی عامل فشار بر طلا شد. انتخابات آلمان با کاهش کرسی‌های حزب آنگلا مرکل و احتمال تشکیل دولت ائتلافی عامل فشار بر یورو شد، امری که از شاخص دلار حمایت کرد. علاوه بر این نماینده نیویورک فدرال رزرو، دادلی چشم‌انداز برداشته شدن مانع رشد نرخ تورم و حرکت تدریجی تورم به ۲ درصد (هدف فدرال رزرو) را ارائه داد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۳ دلار معامله شد. با وجود رشد اونس طلای جهانی در ساعات پایانی معاملات روز دوشنبه بالاتر از سطح ۱۳۱۰ دلاری اما روز سه‌شنبه فروکش ریسک‌های ژئوپلیتیک در کنار رشد شاخص دلار اونس طلا را به‌صورت مقطعی زیر سطح ۱۳۰۰ دلاری بازگرداند. تهدیدهای اخیر کره شمالی علیه آمریکا عامل حمایت از طلا شد. اما اظهارات نماینده نیویورک فدرال رزرو از حذف موانع رشد نرخ تورم پیش‌ از سخنرانی جنت یلن در کنار تقویت احتمال یک بار افزایش نرخ بهره در دسامبر در نشست اخیر فدرال رزرو فشار را بر طلا حفظ کرد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۷ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار و بازارهای سهام بر طلا فشار آورد.‌ رشد سفارش کالاهای بادوام آمریکا بیش از پیش‌بینی‌ها در کنار اظهارات رئیس فدرال رزرو رشد شاخص دلار به سقف ۵‌ هفته را رقم زد.
• با وجود رشد ۳ درصدی طلای جهانی در سه‌ماه سوم ۲۰۱۷، اما تقویت چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر، طلا را زیر سطح ۱۳۰۰ دلاری بازگرداند. رشد بازارهای سهام نیز فشار بر طلا را تشدید کرده است. در بازار ارز نیز با وجود حمایت عوامل بنیادین، احتمال افزایش عرضه از سوی صرافی بانک‌ها و کاهش تقاضای مسافرتی پایداری رشد دلار را در تردید قرار داده است. همچنان حرکت طلا زیر ۱۲۸۰ دلار در کنار کاهش تقاضای مناسبتی می‌تواند فشار بر سکه را تشدید کند.

بازارداخلی
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۴۲ هزار تومان معامله شد. رشد اندک نرخ دلار در شرایط افت اونس طلا نوسان محدود قیمت سکه را به دنبال داشت. در بازار طلای جهانی، رشد ۳/۰ درصدی شاخص دلار و کاهش ریسک‌گریزی معامله‌گران نوسان طلا را زیر سطح ۱۲۹۵ دلاری محدود کرد. همچنین سطح ۱۲۹۰ دلاری از طلا حمایت می‌کند.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۶ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۴۸ هزار تومان معامله شد. رشد نرخ دلار و اونس طلا تا حدی از قیمت سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی، با وجود روند کم‌نوسان طلا در سطح ۱۲۹۰ دلاری، اما با بازگشت ریسک ژئوپلیتیک با تهدید کره‌شمالی مجددا اونس طلا بالاتر از ۱۳۰۰ دلار قرار گرفت.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید پس از ۴ روز صعودی با افت ۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۴۸ هزار تومان معامله شد. افت اونس طلای جهانی در شرایط رشد نرخ دلار عامل فشار بر قیمت سکه شد. پیش‌تر شاهد نوسان طلا نزدیک سطح ۱۳۰۰ دلاری بودیم. اما چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا با آمار مناسب اقتصادی آمریکا و اظهارات رئیس فدرال رزرو در کنار رشد بازارهای سهام اونس طلا را به سطح ۱۲۸۰ دلاری وارد کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۱/۱ درصدی همراه شد. با وجود افت طلای جهانی، رشد نرخ دلار و تمایل معامله‌گران به کاهش نوسانات سکه افزایش حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) را رقم زد.

پیش‌بینی
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه  در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.

                                                   قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۷مهر ۹۶
تحلیل بازار طلا

نظر بدهید