تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۸ بهمن

0
308

بازار جهانی

• طلا آنقدر تحت فشار است که اعلام رشد کمتر از انتظار اقتصاد آمریکا در روز جمعه هم نتوانست کمک چندانی به آن بکند. این در حالی است که تنها چند روز پیش و در نخستین روزهای ریاست ترامپ، بازارها با هراس از سیاست‌گذاری‌های او، دچار تنش شده بودند.
• فلز زرد در آخرین هفته ژانویه، روزهای عجیبی را گذراند. اونس طلا که در مقطعی از چهارمین هفته سال ۲۰۱۷ به اوج دو‌ماهه ۱۲۱۸ دلاری رفته بود، اواخر هفته به محدوده ۱۱۸۰ دلار رفت.
• افت و خیز شدید بهای اونس در ۵ روز کاری هفته گذشته هم ناشی از عوامل داخلی بازار فلزهای گرانبها بود و هم ناشی از روند دیگر بازارهای جهانی. ارزش این کالای گرانبها در آخرین گام ماه اول سال جدید میلادی کاهش یافت و این اولین هفته افت طلا پس از ۴ هفته افزایش پیاپی است.
• بهای اونس طلا که دوشنبه با ۸ دلار رشد به اوج دو ماهه ۱۲۱۸ دلار رسیده بود، سه‌شنبه تحت‌تاثیر سودگیری معامله‌گران با ۱۰ دلار افت به عدد ۱۲۰۸ دلار رسید. به این ترتیب با ثبت قیمت ۱۲۰۱ دلار برای اونس در روز چهارشنبه، ۷ دلار افت دیگر برای اونس ثبت شد. ۱۷ دلار افت در دو روز نشان داد که اونس با خطر سقوط به کانال پایین‌تر مواجه است.
• اونس روز چهارشنبه در یک قدمی مرز کانالی متوقف شد. افت ۷ دلاری چهارشنبه عمدتا ناشی از اوجگیری بازارهای سهام بود. مقاومت روز چهارشنبه اونس برای ماندن در کانال ۱۲۰۰ دلار، روز پنج‌شنبه جواب نداد تا اونس تا قیمت ۱۱۸۸ دلار سقوط کند. افت ۱۳ دلاری اونس طلا در این روز هم عمدتا ناشی از ادامه اوجگیری بازارهای سهام بود.
• اونس طلا روز جمعه را با قیمت ۱۱۸۴ دلار آغاز کرد که نشان می‌داد فشار روی فلز زرد همچنان ادامه دارد. و در پایان مبادلات روز جمعه با ۰.۱ درصد افزایش به بیش از ۱۱۹۰ دلار رسید.
• قیمت جهانی طلا که پیش از این به بالاترین سطح در ۲ ماه اخیر رسیده بود، طی هفته‌ای که گذشت با افت ۱.۶ درصدی مواجه شد. این برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ میلادی است که قیمت طلا با کاهش روبرو می‌شود.

بازار ایران

• در هفته گذشته در بازار داخلی با توجه به اینکه قیمت دلار در مقابل ارزهای دیگر افزایش پیدا کرد و به میزانی که قیمت جهانی طلا در بازارهای بین‌المللی کاهش پیدا کرد، قیمت طلا در بازار داخلی کاهش نیافت.
• کاهش قیمت جهانی طلا در بازار تهران اثر معکوس داشت و قیمت انواع قطعات سکه در آخرین روز فعالیت بازار افزایش یافت. در این روز، با وجود کاهش قیمت انس جهانی، هر مثقال طلا در بازار تهران با ۲۰۰ تومان افزایش به ۴۹۶ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی بدون تغییر نسبت به روز قبل از آن یک میلیون و ۱۵۱ هزار تومان فروخته می‌شد. سکه تمام امامی اندکی کاهش قیمت داشت و یک میلیون و ۱۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شد.
• در روز پنجشنبه، در بازار طلای تهران هر گرم طلای ۱۸ عیار با قیمت ۱۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان به فروش رفت در حالی که روز قبل ۱۱۴ هزار و ۶۰۲ تومان فروخته شد.

پیش‌بینی

• رونالد لیونگ، تحلیلگر ارشد موسسه «چونگ گلد» در هنگ‌کنگ می‌گوید: «تقویت ارزش دلار و کاهش مبادلات در بازار چین در آستانه سال جدید چینی فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده و موجب شده قیمت این فلز زرد بار دیگر به کمتر از ۱۲۰۰ دلار در هر اونس برسد. اکنون فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی است تا با توجه به کاهش مجدد قیمت طلا، برای خرید و سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام کنند».
• وانگ تائو، تحلیلگر فنی بازارهای بین‌المللی صبح جمعه گفت: «به نظر می‌رسد سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت ۱۱۸۲ دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۱۷۱ دلار کاهش خواهد یافت».
• موسسه مالی «یو‌بی‌اس» سوییس در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ارزش دلار آمریکا امسال تحت تاثیر سیاست‌های مالی و اقتصادی دولت ترامپ با کاهش روبه‌رو خواهد شد. این موسسه با انتشار گزارشی تاکید کرد: سیاست‌های مالی و اقتصادی دولت ترامپ در آمریکا موجب خواهد شد تا ارزش دلار در سال ۲۰۱۷ میلادی با کاهش روبه‌رو شود و این مساله به نفع قیمت کالاهای مختلف به‌خصوص فلزات گرانبها خواهد بود.
• بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود که اخیرا منتشر شده پیش‌بینی کرد که قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۸ درصد کاهش خواهد یافت. بر اساس این گزارش میانگین قیمت هر اونس طلا امسال به ۱۱۵۰ دلار خواهد رسید.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۸ بهمن ۹۵
monitoreconomy_ir-Gold-8bahman95

نظر بدهید