تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۹ اردیبهشت

0
397

بازار جهانی

• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۰ دلار معامله ‌شد. با اعلام نتیجه پیروزی ماکرون، نامزد میانه‌رو در دور اول انتخابات فرانسه، رشد یورو به سقف ۵ ماهه و افت شاخص دلار رقم خورد. این عامل با کاهش ریسک‌گریزی در بازارهای جهانی، شاخص بازارهای سهام اروپا را به سقف ۲۰ ماهه رساند و از بازارهای سهام آسیا حمایت کرد. بنابراین با کاهش تقاضای محافظه‌کارانه روز دوشنبه اونس طلا به‌صورت مقطعی تا سطح ۱۲۶۵ دلار کاهش داشت.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۴دلار معامله ‌شد. رشد شاخص دلار در کنار کاهش ریسک‌گریزی معامله‌گران اونس طلا را به کمترین سطح در ۲ هفته اخیر رساند. شرایط انتظاری برای اعلام برنامه مالیاتی ترامپ و ارائه تصویر روشن‌تری از سیاست‌های مالی دولت ترامپ، رشد شاخص دلار را رقم زد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۶ دلار معامله شد. روز جمعه شاهد شرایط احتیاطی برای آمار رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه اول ۲۰۱۷ بودیم. با وجود تداوم سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی اروپا (عامل فشار بر یورو)، اما روز جمعه رشد نرخ تورم حوزه اروپا بیش از پیش‌بینی‌ها با حمایت از یورو، عامل فشار بر شاخص دلار شد. در روزهای اخیر گزارش‌های مالی مناسب شرکت‌ها رشد بازارهای سهام آسیا به سقف ۲۲ماهه و کاهش نگرانی‌ها نسبت به انتخابات فرانسه، رشد بازارهای سهام اروپا و خوش‌بینی به سیاست‌های مالی ترامپ در زمینه مالیات با رشد بازارهای سهام آمریکا نوسان طلا در کف ۱۲۶۴ دلاری را رقم زد. همچنان با وجود ارائه برنامه‌های خوش‌بینانه برای کاهش مالیات، اما تردیدها در مورد توانایی اجرای این سیاست‌ها در کنار احتمال تشدید تنش‌های میان آمریکا و کره‌شمالی، باعث تداوم ریسک‌گریزی معامله‌گران است.

بازار ایران

• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان معامله شد. افت اونس طلای جهانی در شرایط روند کم‌نوسان نرخ دلار عامل فشار بر قیمت سکه شد. با پیروزی کاندیدای میانه‌رو در دور اول انتخابات فرانسه، با کاهش نگرانی‌ها نسبت به پیروزی احزاب افراطی، کاهش تقاضای محافظه‌کارانه اونس طلا رقم خورد. اما همچنان با تداوم ریسک‌های اقتصادی و سیاسی شاهد حمایت سطح ۱۲۶۵ دلاری از اونس طلا هستیم. اما چشم‌انداز رشد تدریجی نرخ بهره آمریکا افت بیشتر اونس طلا را در میان‌مدت محتمل کرده است.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید بدون تغییر معامله شد. با وجود افت اونس طلا، اما رشد اندک نرخ دلار در کنار عدم تمایل معامله‌گران به افت سکه، از قیمت سکه حمایت کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد ۳/۰ درصدی همراه شد. با وجود افت اونس طلای جهانی اما رشد ۴/۰ درصدی نرخ دلار در کنار عدم تمایل معامله‌گران به کاهش قیمت سکه از قیمت سکه حمایت کرد. با کاهش ریسک‌گریزی معامله‌گران، با گزارش‌های مالی مناسب شرکت‌ها در کنار کاهش ریسک سیاسی فرانسه، کاهش تقاضای محافظه‌کارانه طلا رقم خورد. اما همچنان تردیدها نسبت به توانایی اجرای سیاست‌های ترامپ و تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک در کنار افت شاخص دلار حمایت سطح ۱۲۶۵ دلاری از طلا را تقویت کرده است. اما چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا چشم‌انداز نزولی طلا را ارائه می‌دهد. در بازار ارز نیز با تداوم چشم‌انداز مداخله دولت در بازار ارز رشد قابل توجه دلار دور از انتظار است. اما تمایل معامله‌گران به کاهش نوسانات سکه، حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را بالاتر از ۹۰ هزار تومان حفظ کرده است.

پیش‌بینی
• از نقطه نظر تکنیکال، طلا برای تحویل در ژوئن در معاملات پنج شنبه در میانه قیمت روز بسته شد. بازار طلا در طول معاملات روز پنج شنبه کاهش قابل توجهی پیدا کرد اما همچنان حمایت بالایی در سطوح پایینتر وجود دارد که تا سطح ۱۲۴۰ دلار ادامه پیدا می کند. تحلیلگران فنی معتقدند دیر یا زود خریداران به بازار بازخواهند گشت و روند صعودی بلندمدت طلا ادامه پیدا می کند. تا زمانی که پایین سطح ۱۲۴۰ دلار شکسته نشود، فروش در این بازار آغاز نمی شود. در این بین، یافتن فرصت مناسب برای خرید به صبر نیاز است. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند اما به تجدید قوا نیاز دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۰۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۵۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۷۵ دلار و دومین مقاومت این فلز درسطح ۱۲۸۰ دلار که بالاترین قیمت هفته جاری است، دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۶۲.۳۰ دلار که پایین‌ترین قیمت روز چهارشنبه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۵۰ دلار قرار دارد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۰۹ اردیبهشت ۹۶
monitoreconomy_ir-Gold-960209monitoreconomy_ir-Gold-960209-1

 

نظر بدهید