تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۲۰ بهمن ۹۶

0
270

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۸.۲ معامله شد. ریسک‌گریزی در بازار جهانی و روند کم‌نوسان شاخص دلار، رشد طلا در کانال ۱۳۳۰ دلاری را رقم زد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۰.۳ دلار معامله شد. با وجود رشد شاخص دلار، تقویت ریسک‌گریزی در بازار جهانی عامل حمایت از اونس طلا شد. روز جمعه، آمار مناسب اشتغال آمریکا با رشد شاخص دلار، افت ۲/۱ درصدی طلا تا نزدیک کف ۱۳۳۰ دلاری را رقم زد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۵.۵ دلار معامله شد. کاهش نوسانات بازارهای سهام و بازگشت از کف‌های پیشین، همچنین افت نرخ بازدهی اوراق قرضه عامل فشار بر اونس طلا شد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۴.۱ دلار معامله شد. رشد ۲ درصدی شاخص دلار از اول فوریه عامل فشار بر طلا است. از جمعه گذشته، سیگنال‌های رشد نرخ تورم و تسریع روند افزایش نرخ بهره (عوامل فشار بر سودآوری شرکت‌ها) در کنار چشم‌انداز نزدیک شدن به پایان چرخه رونق اقتصادی فشار فروش را در بازارهای سهام رقم زد. با وجود بازگشت مقطعی آرامش، عرضه اوراق خزانه ۱۰ساله، مجددا رشد نرخ بازدهی این اوراق تا سقف ۴ساله و فشار فروش سهام را به دنبال داشت. S&P۵۰۰ نزدیک به کف ۲‌ماهه، شاخص بازار سهام انگلیس در کف ۱۰ماهه و آلمان در کف ۵ماهه قرار گرفت. با وجود فشار رشد شاخص دلار بر طلا، رشد تقاضای محافظه‌کارانه در کنار رشد تقاضای فیزیکی طلا از سوی آسیا با نزدیک شدن به پایان سال چین و فصل جشن‌ هند از طلا حمایت کرد.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان معامله شد. رشد طلای جهانی در کنار روند کم‌نوسان نرخ دلار در سقف تاریخی از قیمت سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی با وجود افت ۲/۱ درصدی طلا روز جمعه (بیشترین افت روزانه در ۲ ماه) روز گذشته روند کم‌نوسان شاخص دلار در کنار افت بازارهای سهام تا حدی از طلا حمایت کرد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۲۵ هزار تومان معامله شد. با وجود افت اونس طلای جهانی تا سطح ۱۳۳۰ دلاری روز جمعه، اما افت بازارهای سهام با رشد تقاضای محافظه‌کارانه از طلای جهانی حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۲۹ هزار تومان معامله شد. پس از افت قیمت سکه تا سطح یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان روز شنبه ۷ بهمن با اعلام خبر پیش‌فروش سکه، در ادامه خوش‌بینی‌ها به بازارهای اثرگذار قیمت سکه را با رشد ۵۴ هزار تومانی در ۱۱ روز معاملاتی همراه کرده است.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۹/۱ درصدی به قیمت یک میلیون و ۵۲۲ هزار تومان معامله شد. با وجود نوسان اونس طلای جهانی در هفته اخیر در کانال ۱۳۴۰ دلاری، با تشدید نوسانات صعودی شاخص دلار (رشد ۲ درصدی از ابتدای فوریه) اونس طلا روز پنج‌شنبه تا کف ۱۳۱۰ دلاری افت کرد. چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا فشار بر طلا را حفظ کرده است. اما ریزش اخیر بازارهای سهام و نگرانی‌ها از افت بیشتر می‌تواند تا حدی رشد تقاضای محافظه‌کارانه طلا را به دنبال داشته باشد. در بازار ارز نیز با وجود تشدید نوسانات صعودی دلار در روزهای ابتدایی هفته، از روز چهارشنبه و پنج‌شنبه عرضه سنگین دلار در بازار ارز، تا حدی نوسانات صعودی دلار را محدود کرد. بنابراین افت بازارهای اثرگذار روز پنج‌شنبه افت ۷ هزار تومانی قیمت سکه را رقم زد.

پیش‌بینی
• فدرال رزرو آمریکا همچنان تمایل دارد تا برنامه افزایش یکنواخت نرخ بهره را در آمریکا ادامه دهد. براساس گزارش رویترز، افزایش در نرخ بهره منجر به بالا رفتن ارزش اوراق قرضه و پایین آمدن تقاضا برای سرمایه‌گذاری‌هایی مانند طلا خواهد شد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۰ بهمن ۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۳۱۴.۱ دلار۱.۳ درصد کاهش (۱۷.۸ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۴۷۲.۶۹۰ ریال۱ درصد افزایش (۱۵۲۴۰ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید