تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۲۴ فروردین ۹۷

0
1299

بازار جهانی

• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۶ دلار معامله شد. پس از افت قیمت طلا در روز جمعه، بازگشت بازارهای سهام از کف‌های پیشین، قیمت طلا روز دوشنبه به زیر سطح ۱۳۳۰ دلاری بازگشت.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۱ دلار معامله شد. از میانه معاملات دوشنبه طلا در کانال ۱۳۳۰ دلاری نوسان دارد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۵۲ دلار معامله شد. احتمال مداخله نظامی آمریکا در سوریه در کنار چشم‌انداز تحریم‌‌ها علیه روسیه (عامل افت روبل به کف ۲ساله) و ریزش بازارهای سهام، طلای جهانی را برای چهارمین روز متوالی صعودی کرد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی با رشد ۱.۵ درصدی به قیمت ۴/۱۳۴۵ دلار معامله شد. در ساعات پایانی معاملات چهارشنبه تقویت دورنمای حمله آمریکا به سوریه، در کنار کاهش نرخ تورم مصرف‌کننده آمریکا اونس طلا را به سقف ۱۱هفته (۶/۱۳۶۶ دلار) رساند. اما شناسایی سود و بازگشت شاخص دلار به روند صعودی، نوسان طلا را در روزهای پنج‌شنبه و جمعه در بازه ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۰ دلاری محدود کرد. شنبه در تعطیلی بازارها، آمریکا با همکاری فرانسه و انگلیس در پاسخ به حملات شیمیایی سوریه به غیرنظامیان، به زیرساخت‌های نظامی سوریه حمله کرد. اما جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد برنامه‌ دیگری برای حمله به سوریه وجود ندارد. با وجود حمایت ریسک‌های ژئوپلیتیک از طلا، صورت‌جلسه نشست اخیر فدرال رزرو با خوش‌بینی‌ نمایندگان به وضعیت اقتصادی آمریکا، با احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره مانع از رشد قابل توجه طلا است.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با جهش ۹۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۸۴ هزار تومان معامله شد. با تشدید نوسانات صعودی نرخ دلار، قیمت سکه رشد ۲۰۴ هزار تومانی را در ۲ روز ثبت کرد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با ریزش ۱۸۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد. پس از اقدام ناگهانی ستاد اقتصادی دولت برای تعیین نرخ دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان و ایجاد محدودیت برای معاملات سفته بازانه ارزی، معاملات سکه به شدت محدود و قیمت سکه در میانه معاملات تا یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومان نیز افت کرد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۸۰ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان معامله شد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۹۵/۱ درصدی به قیمت یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومان معامله شد. از ۱۸ فروردین (شنبه) تا دوشنبه رشد ۶۶۰ تومانی دلار، سکه را با رشد ۲۳۸ هزار تومانی به سقف یک میلیون و ۹۸۴ هزار تومان رساند. با تعیین دلار ۴۲۰۰ تومان و کم‌نوسانی طلا در بازه ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ دلار، سکه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه افت ۲۶۴ هزار تومانی را ثبت کرد. اما با جهش طلا در ساعات پایانی معاملات چهارشنبه تا سقف ۱۳۶۵ دلار، اعلام توقف حراج سکه تا اطلاع ثانوی و بازگشت معاملات آتی به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، جهش ۶۰ هزار تومانی سکه در روز پنج‌شنبه رقم خورد. در شرایط تعطیلی بازار طلا، احتمال رشد تقاضای سکه با حمله آمریکا به سوریه در روز شنبه (با وجود دورنمای عدم تکرار حمله آمریکا به سوریه) می‌تواند از سکه حمایت کند.

پیش‌بینی

• طی روز پایانی معاملات جهانی در هفته گذشته قیمت هر اونس طلا با افزایش ۷/۵ دلاری به حدود ۱۳۴۸ دلار رسید. این دومین هفته‌ای بود که قیمت فلز زردرنگ شیب متداوم صعودی را پیمود و به این ترتیب قیمت هر اونس طلا در ساعات پایانی روز چهارشنبه با رسیدن به مرز ۱۳۶۵ دلاری توانست رکورد قیمت پس از آگوست سال ۲۰۱۶ را به ثبت برساند. اگرچه پس از این قله‌زنی فلز زرد در سراشیبی قیمتی قرار گرفت، اما با غلیظ‌تر شدن سایه جنگ بر فراز سوریه فلز زرد تغییر جهت داد و در روز پایانی هفته گذشته قیمت هر اونس طلا بار دیگر به سطح ۱۳۴۵ دلار رسید. به عقیده تحلیلگران بازار طلا تشدید مناقشات ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه مهم‌ترین عامل صعود قیمت طلا در روزهای پایانی هفته گذشته بوده‌ است؛ چراکه افزایش تقاضای طلای امن موجب شکل‌گیری شیب مثبت در روند قیمتی طلا شده است. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند طلا طی هفته آتی نیز همانند دو هفته اخیر، تحت‌تاثیر افزایش احتمالی تنش‌ها در منطقه خاورمیانه روندی افزایشی به‌خود بگیرد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۴ فرودین ۹۷

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱.۳۴۵.۵ دلار۱.۵ درصد کاهش (۱۹.۹ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۶۶۵.۶۹۰ریال۳.۷ درصد افزایش (۵۹۳۳۰ ریال)

 

قیمت طلا

نظر بدهید