تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷

0
1689

بازار جهانی

• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۳.۵ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار کاهش ریسک‌های ژئوپلیتیک، حمایت کف ۱۳۳۰ دلاری طلا را شکست. چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا با خوش‌بینی به رشد مناسب اقتصادی و دورنمای رشد نرخ تورم با رشد قیمت‌های کالایی نرخ بهره اسناد خزانه با سررسید ۱۰ساله را به بالاترین سطح از ۲۰۱۴ (نزدیک ۳ درصد) رساند.

• روز سه شنبه نوسان شاخص دلار نزدیک سقف ۳ماهه در کنار رشد بازارهای سهام نوسان طلا در کانال ۱۳۲۰ دلاری را تداوم بخشید. افت طلای جهانی به زیر کف ۱۳۳۰ دلاری، تثبیت دلار در ۴۲۰۰ تومان و دورنمای عرضه سکه‌های پیش‌فروش‌شده از پایان اردیبهشت افت ۵۲ هزار تومانی سکه را در ۲ روز رقم زد.

• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۲.۷۰ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار به سقف ۳ ماهه و نزدیک شدن به سقف ۱۵‌ماهه با وجود افت بازارهای سهام، اونس طلا را به کف ۱۳۲۰ دلاری نزدیک کرد. رشد شاخص اعتماد مصرف‌کننده آمریکا در کنار رشد فروش مسکن و پیش‌تر چشم‌انداز شتاب گرفتن رشد تورم (با افزایش قیمت کالاها از جمله نفت) بازدهی اوراق قرضه ۱۰ساله را بالاتر از سطح روانی ۳درصدی قرار داد. افت یورو پیش از نشست بانک مرکزی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه، با کاهش احتمال تغییر سیاست‌های پولی عامل دیگر حمایت از دلار شد.

• روز جمعه در بازار طلای جهانی، افت یورو به کف ۵/۳ ماهه در کنار کاهش کسری تراز تجاری آمریکا در مارس پیش از انتشار تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه اول آمریکا با رشد شاخص دلار، طلا را نزدیک کف ۵هفته به ۱۳۱۷ دلار رساند. در شرایط ثبات نرخ رسمی دلار، سیگنال‌های افت دلار در مناطق مرزی و فروکش هیجان بازارها، قیمت سکه را در هفته اخیر از سقف یک میلیون و ۸۳۴ هزار تومان کاهش داد. با این وجود روز پنج‌شنبه، ثبات نسبی نرخ دلار در هرات و سلیمانیه نزدیک ۵۵۰۰ تومان از سکه حمایت کرد.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲۷ هزار تومانی، ثبت بیشترین افت روزانه از ۲۲ فروردین، به قیمت یک میلیون و ۷۹۵ هزار تومان معامله شد.

• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۷۷۰ هزار تومان معامله شد.

• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۱۰ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان معامله شد. افت طلای جهانی، فروکش نسبی هیجان در بازارها با خوش‌بینی به حمایت طرف‌های اروپایی از برجام با نشست اخیر مکرون و ترامپ سکه را برای سومین روز متوالی نزولی کرد.

• قیمت سکه با افت هفتگی ۳.۲ درصدی به قیمت یک میلیون و ۷۶۷ هزار تومان معامله شد. پس از افت ۷۴ هزار تومانی سکه طی ۴ روز معاملاتی، روز پنج‌شنبه سکه با رشد ۷ هزار تومانی همراه شد.

پیش‌بینی

• به گفته پیتر فانگ، مدیر معاملات در شرکت فلزات ارزشمند وینگ فانگ، قیمت طلا به دلیل قوی‌تر شدن دلار کاهش یافته است و در چنین سطوحی ممکن است بازار به خرید فیزیکی متمایل شود که از قیمت طلا در محدوده ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ دلار حمایت خواهد کرد.

• تحلیل‌گران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: آنچه که به کاهش قیمت طلا کمک کرده، افزایش ارزش دلار و رشد بیشتر بازده اوراق خزانه آمریکا به بالای سه درصد بوده که نگه داشتن طلا را گزینه چندان جذابی نمی‌سازد. دلار قوی‌تر طلا را برای خریدارانی که از ارزهای خارجی استفاده می‌کنند گران‌تر کرده و تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را محدود می‌کند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱.۳۲۴.۳ دلار۱.۵ درصد کاهش (۲۱ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۷۲۹.۶۴۰ریال۱.۷ درصد افزایش (۲۹۵۵۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید