تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷

0
1955

بازار جهانی

• روز دوشنبه در ادامه سیگنال‌های کند شدن رشد اقتصادی آمریکا، طلا را بالاتر از ۱۳۱۷.۲ دلار قرار داد. بانک جهانی رشد ۴ درصدی قیمت طلا (میانگین ۱۳۲۹ دلار) در ۳ماه اول ۲۰۱۸ را اعلام کرد. همچنین ۳ درصد رشد بیشتر طلا را در ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۰۶ دلار معامله شد. رشد ۲.۱ درصدی شاخص دلار در ماه آوریل طلا را با افت ماهانه ۰.۹ درصدی مواجه کرد. با وجود رشد شاخص دلار، تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک در کنار ریزش بازارهای سهام کم‌واکنشی طلا به شاخص دلار را رقم زد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۳.۸ دلار معامله شد. در ۳ روز اخیر شاهد نوسان طلا در بازه ۱۳۰۴ تا ۱۳۱۸ دلار بودیم. رشد شاخص دلار به بالاترین سطح از دسامبر ۲۰۱۷ فشار را بر طلا حفظ کرد. افت پوند و یورو با افت شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای در آوریل به کمترین سطح در ۱۷ ماه اخیر، از شاخص دلار حمایت کرد. با وجود چشم‌انداز نزدیک شدن نرخ تورم آمریکا به هدف ۲ درصدی، اما تاکید فدرال رزرو در نشست اخیر بر رشد «متقارن» دورنمای تداوم افزایش تدریجی نرخ بهره را ارائه می‌دهد. با رشد ۳ برابری هزینه‌های آمریکا نسبت به درآمدها، افزایش کسری بودجه آمریکا به ۶۰۰ میلیارد دلار، عامل فشار بر شاخص دلار است. همچنان توجه بازارهای سهام به نشست وزیر خزانه‌داری آمریکا با مقامات چینی و آمار اشتغال و دستمزد آمریکا است.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۸۱۵ هزار تومان معامله شد. پس از رسیدن سکه به کف یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان، سکه صعودی شد. با وجود روند نزولی طلا تا کف ۱۳۱۷ دلاری روز جمعه، بازگشت آن به روند صعودی در ساعات پایانی معاملات به بالاتر از ۱۳۲۰ دلار از سکه حمایت کرد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۳۶ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۸۵۱ هزار تومان معامله شد. با وجود افت طلای جهانی، سیگنال‌های هیجانی بازار ارز مرزی و دورنمای رشد تقاضای سکه در نیمه‌شعبان، سکه را از چهارشنبه گذشته ۹۱ هزار تومان افزایشی کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۱۰.۹ درصدی به قیمت یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان معامله شد. پس از افت سکه تا کف یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی، همچنان ریسک خروج آمریکا از برجام، رشد نرخ دلار در مناطق مرزی در کنار نزدیک شدن به نیمه شعبان و رشد تقاضای فیزیکی روند صعودی سکه را تشدید کرد. به این ترتیب روز سه‌شنبه قیمت سکه با جهش ۷۴ هزار تومانی سقف یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی را شکست و روز پنج‌شنبه به سقف تاریخی نزدیک شد. شاهد کم واکنشی سکه به افت طلا به کف ۴‌ماهه (۱۳۰۴ دلار) بودیم. اما افزایش نرخ دلار در مناطق مرزی بالاتر از ۶۱۰۰ تومان عامل حمایت از سکه شد. برخی نیز معتقدند نزدیک شدن به عرضه سکه‌های پیش‌فروش‌شده و تمایل به کسب سود از اختلاف قیمت‌ها عامل دیگر حمایت از سکه است.

پیش‌بینی

• طلای جهانی همانقدر که سال گذشته به سختی از مرز ۱۳۰۰ دلاری عبور کرده بود؛ به راحتی نیز این موقعیت را از دست نداد. هرچند اونس طلا تا لبه پرتگاه ۱۳۰۱ دلاری نیز افت کرد. شاخص دلار در چند مرحله صعود سطوح ۹۱ واحدی، ۹۲ واحدی و میانگین‌های متحرک (۱۰۰ و ۲۰۰ روزه) را ظرف یک هفته در نوردید؛ اما روند صعودی شاخص شیب مثبت خود را از دست داد؛ چراکه سیاست‌گذاران پولی ایالات متحده آمریکا رای نهایی خود در رابطه با چشم‌انداز موقت نرخ بهره را به سود طلا صادر کردند؛ نرخ بهره تا نشست بعدی ثابت می‌ماند! نرخ بهره صندوق فدرال پیش از این نشست ۱.۷۵ درصد ثبت شده بود. برخی از کارشناسان انتظار رشد این نرخ به ۲ درصد را در نشست این هفته کمیته بازار آزاد داشتند؛ اما فدرال‌رزرو احتیاط به خرج داد و تغییر عجولانه در برنامه پیشین را در دستور کار خود ننوشت. آمار فرصت‌های شغلی جدید در ماه آوریل از نزول دلار پیشگیری کرد. تعداد مشاغل جدید از پیش‌بینی‌ها فراتر رفت و عددی بالاتر از ۲۰۰ هزار را به ثبت رساند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱.۳۱۳.۸ دلار۲.۳ درصد کاهش (۳۱.۵ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۸۹۳.۰۹۰ریال۹.۸ درصد افزایش (۱۶۳۴۵۰ ریال)

قیمت طلا

 

نظر بدهید