تحولات قیمت طلا | هفته منتهی به جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷

0
1372

بازار جهانی
? روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۴.۳ دلار معامله شد. افت بیشتر شاخص دلار از سقف ۴ ماهه تا حدی از طلا حمایت کرد. اعلام یکی از اعضای بانک مرکزی اتحادیه اروپا از شروع افزایش نرخ بهره چند ماه پس از اتمام خرید اوراق قرضه دولتی (احتمالا در پایان سپتامبر) با ارائه سیگنال خروج از سیاست‌های به شدت انبساطی از یورو حمایت کرد و افت بازارهای سهام اروپا (با فشار بر صادرات) را به دنبال داشت.

? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۰۶ دلار معامله شد. با وجود تشدید ریسک‌گریزی معامله‌گران، رشد شاخص دلار فشار بر طلا را تشدید کرد و حمایت کف ۱۳۱۰ دلار را شکست. افت یورو با آمارهای نامناسب اقتصادی اروپا (رشد شاخص تولیدات صنعتی کمتر از پیش‌بینی‌ها) در کنار چشم‌انداز رشد تورم با تداوم حرکت قیمت نفت در سقف ۳.۵ ساله و دورنمای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ژوئن از شاخص دلار حمایت کرد.

? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۱.۵ دلار معامله شد با رشد شاخص دلار به سقف ۵ ماهه، حمایت کف ۱۳۰۰ دلاری شکست و طلا را به کمترین سطح در سال ۲۰۱۸، به ۱۲۸۶.۱ دلار رساند. افت یورو با تشدید ریسک‌های سیاسی ایتالیا و نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصادی اروپا، در کنار چشم‌انداز تشدید روند افزایش نرخ بهره آمریکا و رشد نرخ بازدهی اسناد خزانه ۱۰ساله بالاتر از ۳ درصد، عامل حمایت از شاخص دلار شد.

? روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۳.۳ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار به سقف ۵ماهه نوسان طلا در کف سال ۲۰۱۸ (۱۲۸۵.۴ دلار) را تداوم بخشید. افت یورو با تردیدها نسبت به وضعیت سیاسی ایتالیا و احتمال تغییر موضع ایتالیا با سایر اروپا در صورت تشکیل دولت ائتلافی و چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا با رشد قیمت نفت به سقف ۳.۵ ساله در نتیجه تقویت چشم‌انداز رشد نرخ تورم، نرخ بازدهی اسناد خزانه ۱۰‌ساله را بالاتر از سقف ۳ درصدی قرار داد. رشد شاخص دلار، به دلیل بدهی دلاری می‌تواند با فشار بر اقتصادهای نوظهور، خروج سرمایه از این کشورها را تقویت کند. تداوم مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین و تردیدها نسبت به نشست رهبر کره شمالی و آمریکا در ۱۲ ژوئن در کنار احتمال کند شدن رشد اقتصادی، تا حدی از طلا حمایت می‌کنند.

بازار ایران
? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۷۷ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۰۳ هزار تومان معامله شد. در شرایط کم‌نوسانی طلای جهانی، تشدید روند نزولی نرخ دلار در مناطق مرزی عامل فشار بر قیمت سکه شد. با وجود افت سکه تا کف یک میلیون و۸۸۰ هزار تومان در ابتدای معاملات، شناسایی کف قیمتی سکه را صعودی کرد.

? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۰۲ هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی، با بازگشت شاخص دلار به روند صعودی، طلای جهانی مجددا به کف ۱۳۰۰ دلاری نزدیک شد. با وجود حمایت کف مزبور، اما شکسته شدن کف ۱۳۰۰ دلاری می‌تواند نوسانات نزولی طلا را تشدید کند. اما اخیرا شاهد کم‌توجهی معامله‌گران سکه به طلا و توجه به دلار در بازار غیررسمی بودیم.

? روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۸ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۲۰ هزار تومان معامله شد. با وجود افت طلای جهانی زیر کف ۱۳۰۰ دلاری، اما بازگشت آرام نرخ دلار در معاملات غیررسمی به روند صعودی، تا حدی از قیمت سکه حمایت کرد.

? هر سکه طرح جدید با افت هفتگی ۵.۷ درصدی به قیمت یک میلیون و ۹۶۱ هزار تومان معامله شد. با وجود شکسته شدن حمایت کف ۱۳۰۰ دلاری در بازار طلای جهانی، تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک مانع از افت بیشتر طلا زیر سطح ۱۲۸۷ دلاری است. افت طلا و افت نرخ دلار در بازار غیررسمی در کنار عرضه سکه‌های پیش‌فروش‌ شده فشار بر سکه را تشدید کردند. بنابراین پس از رشد ۱۸ درصدی قیمت سکه طی ۲ هفته تا سقف ۲ میلیون و ۸۰ هزار تومانی، هفته گذشته با قرار گرفتن معامله‌گران در سمت فروش به دلیل فروکش هیجانات پس از خروج آمریکا از برجام و عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده در میانه معاملات هفته سکه تا کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نیز افت کرد. با وجود این، حمایت کف یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی به تدریج رشد سکه را تقویت کرد.

پیش‌بینی
? طلا در آستانه ثبت بیشترین کاهش قیمت هفتگی و ماهانه در سال جاری میلادی قرار دارد. افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه آمریکا در کنار تقویت شاخص دلار باعث افت قیمت جهانی طلا به پایین‌ترین سطح سال جاری میلادی شده‌اند. قیمت اونس طلا روز پنج‌شنبه به کف ۱۲۸۵ دلاری برخورد داشت که پایین‌ترین قیمت اونس فلز زرد از ۲۷ دسامبر سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.

? در سناریوی خوش‌بینانه، سقوط طلای جهانی به زیر سطح ۱۳۰۰ دلاری نشانه آماده شدن فلز زرد برای شروع روندی افزایشی طی چند هفته آینده است. به دلیل قرار گرفتن طلا زیر سطح مهم روانی ۱۳۰۰ دلار به ازای هر اونس، پتانسیل شروع روند افزایشی و صعود به قیمت‌های بالاتر افزایش یافته است. در حال حاضر تثبیت قیمت و موقعیت اصلی‌ترین عامل در چشم‌انداز قیمت آتی طلا است. سرمایه‌گذاری و افزایش حضور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار به مرور تشدید خواهد شد که به آغاز افزایش قیمت طلا منجر خواهد شد. نشانه دیگر از آغاز روند افزایشی قیمت طلا، عامل احساسات بازار و افزایش گرایش به سرمایه‌گذاری معکوس است.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱,۲۹۳.۳ دلار۲ درصد کاهش (۲۶.۸ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱,۸۵۴,۶۰۰ ریال۸.۲ درصد کاهش (۱۶۱۷۸۰ ریال)

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷
قیمت طلا

نظر بدهید