تحولات قیمت طلا | هفته منتهی به جمعه ۱۱ خرداد ۹۷

0
1357

بازار جهانی قیمت طلا

?روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۸ دلار معامله شد. با وجود نوسان طلا زیر سطح ۱۳۰۷ دلار، اما در ساعات پایانی روز جمعه با افت پوند به کف ۵ ماهه (با نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی انگلیس و ریسک‌های خروج از اتحادیه اروپا) رشد شاخص دلار به سقف ۵ماهه طلا را به کف ۱۳۰۰ دلاری نزدیک کرد.

? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۰۲ دلار معامله شد. با وجود بسته شدن قیمت طلا روز دوشنبه در سطح ۱۲۹۷ دلاری، افزایش حجم معاملات روز سه‌شنبه (با بازگشایی بازارهای انگلیس و آمریکا) و تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک طلا را بالاتر از ۱۳۰۰ دلار رساند. با این وجود، حرکت شاخص دلار در سقف ۵/۶ ماهه و آماده‌سازی برای دیدار رهبر کره شمالی و ترامپ، کم‌نوسانی طلا نزدیک کف ۱۳۰۰ دلاری را رقم زد.

? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۰۲ دلار معامله شد. با وجود افت شاخص دلار از نزدیک سقف ۶.۵ ماهه، رشد بازارهای سهام طلا را زیر ۱۳۰۰ دلار حفظ کرد. آمارهای مناسب اقتصادی اروپا (رشد نرخ تورم آلمان بیش از پیش‌بینی‌ها) با حمایت از یورو بر شاخص دلار فشار آورد. همچنان چشم‌انداز انتخابات مجدد در ایتالیا در کنار پیش‌بینی کارشناسان از جمله جورج سوروس از احتمال تضعیف بیشتر اتحادیه اروپا با انتخاب احزاب ملی‌گرا در ایتالیا فشار بر یورو را حفظ کرده است.

? روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۷ دلار معامله شد و افت ۰.۳۳ درصدی در مه را ثبت کرد. در میانه مه طلای جهانی تا کف ۱۲۸۱ دلاری افت داشت. اما در ادامه با وجود روند صعودی شاخص دلار نزدیک سقف ۶.۵ ماهه، ریسک‌های ژئوپلیتیک طلا را در بازه ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۷ دلاری حفظ کرد. با وجود رشد نرخ تورم آمریکا (رشد هزینه‌های مصرفی) در آوریل به سقف ۵ماهه، تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک از طلا حمایت کرد. روز پنج‌شنبه، تشکیل مجدد حزب موتلفه اسلامی در ایتالیا، کاهش ریسک‌های سیاسی را پس از ۳ ماه رقم زد. اما اعمال تحریم‌های آمریکا بر فولاد و آلومینیوم (از ۱ ژوئن) بر چین، مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا با ریسک جنگ تجاری رشد قیمت طلا را رقم زد. با وجود پیش‌خور شدن افزایش نرخ بهره در ژوئن، آمار اشتغال آمریکا (روز جمعه) مورد توجه معامله‌گران است.

قیمت طلا و سکه در بازار ایران

? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۹ هزار تومانی برای چهارمین روز متوالی صعودی و به قیمت دو میلیون و ۶۰ هزار تومان معامله شد.

? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با جهش ۷۰ هزار تومانی به قیمت ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار تومانی (سقف تاریخی) رسید. در شرایط کم‌نوسانی طلای جهانی، صعود دلار در بازار غیررسمی و سیگنال بازار آتی عامل حمایت از قیمت سکه شد.

? روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت ۲ میلیون و ۱۳۴ هزار تومان معامله شد. در شرایط افت طلای جهانی زیر ۱۳۰۰ دلار، رشد دلار در بازار غیررسمی سکه را برای ششمین روز متوالی صعودی کرد. پس از جهش ۷۰ هزار تومانی سکه در روز سه‌شنبه و شکستن مقاومت سقف ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی، دیروز سکه تا کانال ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومانی رشد کرد. اما انتشار خبر احتمال بازگشت حراج سکه در کنار شناسایی سود سکه را در میانه معاملات نزولی کرد.

? هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۶.۴۴ درصدی با ثبت دومین هفته صعودی به قیمت ۲ میلیون و ۱۴۹ هزار تومان معامله شد. خروج نرخ دلار در بازار غیررسمی از حبس کانال ۶۲۰۰ تومانی، در شرایط حرکت طلای جهانی حول ۱۳۰۰ دلار از سکه حمایت کرد. روز جمعه آمار اشتغال آمریکا بر طلا اثرگذار است. اما در هفته‌های اخیر توجه معامله‌گران سکه به بازار ارز بود. در بازار ارز غیررسمی روز چهارشنبه مقاومت سطح ۶۵۰۰ تومانی، افت آرام دلار را در روز پنج‌شنبه رقم زد، اما سکه برای هفتمین روز متوالی به روند صعودی ادامه داد. همچنان مقاومت سقف یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، شناسایی سود میان معامله‌گران و چشم‌انداز عرضه سکه‌های پیش‌فروش‌شده موانع رشد سکه هستند. اما بالاتر بودن قیمت آتی سکه (۲ میلیون و ۲۱۹ هزار تومان در سررسید تیر) سیگنال صعودی بازار نقدی سکه است.

پیش‌بینی قیمت طلا

? بازار آتی سکه در دو هفته اخیر در یک فاز افزایشی جدید قرار گرفته تا جایی که بزرگ‌ترین رکورد قیمتی در روز چهارشنبه گذشته به ثبت رسید و موجب شد تا قیمت سکه آتی سررسید دی‌ماه ۹۷ به ۲ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان برسد که بالاترین رکورد در تاریخ بورس کالا به شمار می‌رود. همین سیگنال یعنی رشد مستمر قیمت‌ها در روزهای اخیر اگرچه در روز پنج‌شنبه کمی تعدیل شد، ولی باعث شده تا جریان غالب در بازار آتی تغییر کرده و از جذابیت‌های خرید در روزهای قبل به ترس از افت نرخ و تمایل به فروش بدل شود؛ نکته‌ای که جو کاهشی در این بازار را تقویت کرده، اگرچه شایعه از سر گرفته شدن پیش فروش سکه یا فروش گسترده سکه از سوی بانک مرکزی نیز به این روند کاهشی دامن زده است. هم‌اکنون نرخ‌های بازار آتی به قدری بالاست که اغلب معامله‌گران با نگرانی به نوسان قیمت‌ها نگاه می‌کنند، ولی این شرایط به معنای آن نیست که در بازار خریداری وجود نداشته باشد.

? قیمت‌های جهانی طلا در نزدیکی ۱۳۰۰ دلار بر هر اونس نوسان می‌کند؛ اگرچه اما و اگرهای رشد نرخ بهره در آمریکا تاثیر خود بر افت بهای طلا را نشان داد ولی این حجم از تاثیرگذاری و حفط سطوحی نزدیک به ۱۳۰۰ دلار و یا کمتر از آن نشان داد که طلا مقاوم‌تر از چیزی است که به‌نظر می‌رسد. به‌صورت دقیق‌تر هم‌اکنون نرخ بهره رسمی در آمریکا ۸.۱ درصد است و گمانه‌زنی‌ها حتی از رشد بیشتر این نرخ حکایت دارد؛ آن‌‌هم در وضعیتی که نرخ تورم آمریکا ۵.۲ درصد است. از سوی دیگر پتانسیل افزایش بیشتر نرخ بهره بسیار جدی است و همین گمانه‌زنی‌ها فشار بسیاری را بر بازار طلا وارد ساخته است. از سوی دیگر ارزش هر دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای معتبر در جهان نزدیک به ۹۴ واحد است ولی حتی به‌صورت مقطعی ۹۵ واحد را هم تجربه کرده که فشار بزرگی برای بهای جهانی طلا محسوب می‌شود. البته در محاسبات موجود افزایش نرخ بهره و اما و اگرهای آن مورد‌توجه قرار نمی‌گیرد.

? طلای جهانی که هم‌اکنون نزدیک به ۱۳۰۰ دلار در هر اونس نوسان می‌کند در روزهای اخیر بین ۱۲۸۵ تا ۱۳۲۵ دلار نوسان داشته ولی شرایط نسبتا با‌ثباتی را تجربه می‌کند. نگاهی به نوسان ارزش دلار در بازارهای جهانی به صراحت از رشد این نرخ در هفته‌ها و حتی ماه‌های اخیر حکایت دارد؛ یعنی این انتظار وجود داشته که طلا هم به همان میزان افت نرخ را داشته باشد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۱ خرداد ۹۷

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱,۲۹۷.۶ دلار۰.۳ درصد کاهش (۳.۸ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱,۹۴۵,۰۰۰ریال۲.۴ درصد افزایش (۴۶۴۰۰ ریال)

 

قیمت طلا

نظر بدهید