تحولات قیمت طلا | هفته منتهی به جمعه ۱۸ خرداد ۹۷

0
1169
قیمت طلا

قیمت طلا در بازار جهانی

? روز سه شنبه هر اونس از این فلز گرانبها ۱۲۹۳.۳ دلار قیمت‌گذاری شد که نسبت به روز گذشته ۹۰ سنت افزایش داشته است.

? روز چهارشنبه هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۲۹۷.۴۷ دلار رسید. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در اوت ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۲۹۷.۵ دلار رسید.

? روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۹.۱ دلار معامله شد. در روزهای اخیر شاهد روند کم‌نوسان اونس طلای جهانی در محدوده ۱۳۰۰ دلاری بودیم. آمارهای مثبت اقتصاد آمریکا(رشد اشتغال و رسیدن نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۰) در هفته قبل که به حمایت شاخص دلار انجامید، فشار بر طلا را حفظ کرده است. با درخشش اقتصاد آمریکا انتظار می‌رود که فدرال رزرو در نشست هفته آینده خود سیاست‌های انقباض پولی را با افزایش نرخ بهره(سه‌بار در سال) ادامه دهد. همزمان، همه نگاه‌ها به نشست هفت اقتصاد بزرگ جهان موسوم به ۷G است. این نشست در حالی برگزار می‌شود که تنش تجاری بین آمریکا و هم‌پیمانان قدیمی‌اش اوج گرفته است. از یکسو آمریکا بر موضع تعرفه‌ای خود پافشاری می‌کند و از سوی دیگر شرکای تجاری این کشور، به خصوص قدرت‌های قاره سبز برای اقدام متقابل تلاش دارند.

قیمت طلا در بازار ایران

? روند افزایشی سکه از روز یکشنبه کلید خورد. فلز گرانبهای داخلی در اولین روز هفته ۱۹ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با قیمت ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان به کار خود پایان داد؛ با این حال از روز یکشنبه روند بازار تغییر کرد. در دومین روز هفته، سکه با ۳۵ هزار تومان افزایش به قیمت ۲ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان رسید. به گفته برخی فعالان، در آستانه شروع تعطیلات، بازیگران بازار سکه خریدهای خود را بالا بردند؛ به باور شماری از بازیگران بازار، دلیل افزایش خریدهای معامله‌گران سکه انتظار آنها برای افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی بود. البته این حادثه تا روز جمعه رخ نداد، هر چند که عوامل دیگری دست به دست هم دادند تا فلز گرانبهای داخلی در آخرین روز هفته یک روز افزایشی دیگر را سپری کند. سکه که معاملات خود را در روز یکشنبه در کانال ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان به پایان برده بود، روز پنج‌شنبه را با قیمت‌هایی بالای مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کلید زد. به گفته فعالان، عامل اصلی شروع افزایشی بازار تحرکات معامله‌گران سکه در روزهای تعطیل بود. شنیده‌ها حاکی از آن است، سکه در همان روز دوشنبه توانست در واکنش به اخبار سیاسی به مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برسد. تحرکات افزایشی معامله‌گران سکه در آخرین روز هفته ادامه یافت و قیمت این فلز گرانبها به ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسید. گفته‌های برخی فعالان، از نزدیک شدن قیمت سکه در ساعات انتهایی روز به مرز ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان حکایت داشت.

? هر سکه طلا در روزهای کاری هفته قبل جهش ۳.۸ درصدی را به ثبت رساند و روز پنج‌شنبه در سقف ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان معامله شد. رشد قابل‌توجه سکه در حالی رقم خورد که قیمت جهانی طلا نوسان چندانی را تجربه نکرد. در واقع، هر اونس طلا در بازارهای جهانی در معاملات روز جمعه در محدوده ۱۳۰۰ دلار نوسان داشت. بنابراین در حالی که طلای جهانی وضعیت نسبتا باثباتی را تجربه کرد به نظر می‌رسد توجه معامله‌گران سکه به بازار ارز و همچنین اخبار سیاسی بیش از پیش شده است. در واقع، انتشار اخباری مبنی بر شروع مجدد فعالیت هسته‌ای ایران در هفته گذشته منجر به بروز تلاطم نسبی در بازارهای داخلی ارز و سکه شد. این موضوع زمینه را برای رکورد‌شکنی سکه فراهم کرد تا به این ترتیب قیمت سکه در سقف تاریخی خود بایستد.

پیش‌بینی قیمت طلا

? رکوردشکنی‌های قیمت سکه آتی در بورس کالا گویی تمامی ندارد تا جایی که نرخ‌هایی ثبت شده که هم رکوردهای پیشین را در هم شکسته و هم سطوح جدیدی را برای این بازار ترسیم کرده است. این رکوردشکنی‌ها به معنی بیم و امید از رشد جدید قیمت‌هاست زیرا سقف قیمتی چندانی باقی نمانده که در هم شکسته نشود. این وضعیت جریان روانی جدیدی را در بازار ایجاد می‌کند که احتمال جذب مجدد سرمایه به سمت بازار آتی و مخصوصا بازار نقدی سکه طلا را برجسته‌تر خواهد ساخت. تا زمانی که این روند افزایشی با رفت و برگشت‌های قیمتی تداوم می‌یابد به معنی سردرگمی جدید معامله‌گران است که به جذب بیشتر سرمایه به این بازار منتهی خواهد شد. هنوز تکانه‌های رشد قیمت دلار در برابر ریال در کشورهای همسایه ادامه داشته یعنی موتور محرک رشد قیمت سکه از کار نیفتاده است.

? به گفته مارک تو، مدیر تحقیقات گروه مالی “وینگ فانگ”، تنشهای ژئوپلیتیکی حمایت محدودی از رشد قیمتهای طلا فراهم کرده و بهبود روند رشد اقتصاد آمریکا ممکن است به افزایش بیشتر نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی این کشور در سال جاری منجر شود و بنابراین روند صعودی طلا قوی نیست. قیمت ۱۳۰۰ دلار سطحی خواهد بود که طلا فعلا در آن معامله می شود. بر اساس گزارش رویترز، آمار اقتصادی قوی آمریکا از جمله اشتغال ماهانه و فعالیت بخش خدمات، انتظارات برای افزایش ۲۵ واحدی نرخ‌های بهره در نشست ماه جاری بانک مرکزی آمریکا را تقویت کرده است. طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق العاده حساس است زیرا نرخ‌های بهره بالاتر از یک طرف، از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند و از طرف دیگر به تقاضای سرمایه‌گذاری برای این فلز ارزشمند که بازدهی ندارد، لطمه می‌زند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۸ خرداد ۹۷

طلا

قیمت

نوسان(نسبت به هفته قبل)

اونس جهانی

۱.۲۹۹.۱ دلار

۰.۱ درصد افزایش (۱.۵دلار)

هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل

۱.۹۷۹.۴۰۰ریال

۱.۸ درصد افزایش (۳۴۴۰۰ریال)

 

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۸ خرداد ۹۷

قیمت طلا

نظر بدهید