تحولات قیمت طلا | در هفته منتهی به جمعه ۲۵ خرداد ۹۷

0
1225

بازار جهانی

? روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۵ دلار معامله شد. از ابتدای ژوئن حبس بازه‌ای طلا در سطح ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۴ دلار را شاهد هستیم. افت پوند با آمارهای نامناسب صنعتی و تشدید کسری تراز تجاری، پیش از نشست‌های مرتبط با برگزیت، با رشد شاخص دلار نوسان طلا در کانال ۱۲۹۰ دلاری را رقم زد.

? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۶ دلار معامله شد. امضای موافقت‌نامه اولیه میان ترامپ و کیم‌جونگ اون، رهبر کره‌شمالی کاهش تقاضای محافظه‌کارانه طلا را رقم زد. در پایان مذاکرات ترامپ و اون، قرار بر ادامه مذاکرات در راستای خلع سلاح کردن کره شمالی از بمب هسته‌ای در ازای حمایت این کشور از سوی آمریکا شد. اما پیش‌خور شدن این عامل، روند کم‌نوسان بازارهای سهام را رقم زد.

? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۳ دلار معامله شد. رشد نرخ تورم آمریکا به سقف ۶ساله همزمان با نشست دو روزه فدرال‌رزرو با رشد شاخص دلار، همچنین رشد بازارهای سهام اروپا و آمریکا نوسان طلا نزدیک کف ۱۲۹۰ دلاری را تداوم بخشید. با وجود پیش‌خور شدن احتمال افزایش نرخ بهره در نشست ژوئن فدرال‌رزرو، اما احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره (در کل ۴ بار در ۲۰۱۸) فشار را بر طلا حفظ کرده است.

? هر اونس طلای جهانی با افت هفتگی ۱.۵ درصدی به قیمت ۹/ ۱۲۷۸ دلار معامله شد. با وجود افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره فدرال‌رزرو در نشست اخیر فدرال‌رزرو و دورنمای ۲ بار دیگر افزایش نرخ بهره شاهد تداوم حرکت طلا دربازه ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۵ دلاری بودیم. اما روز پنج‌شنبه آمارهای نامناسب اقتصادی چین (از جمله رشد سرمایه‌گذاری دارایی‌های ثابت به کمترین رکورد ثبت‌شده) و بیشترین افت روزانه یورو در ۲ سال اخیر با دورنمای عدم افزایش نرخ بهره حداقل تا تابستان ۲۰۱۹، با تشدید ریسک‌گریزی معامله‌گران طلا را به ۱۳۰۹ دلار، سقف یک ماهه رساند. تشدید ریسک جنگ تجاری روز جمعه تا حدی از طلا حمایت کرد اما در ساعات پایانی روز جمعه کاهش شدید موقعیت خرید در بازار آتی طلا با دورنمای تشدید روند افزایش نرخ بهره آمریکا، با شکستن حبس بازه‌ای، طلا را به کف یک‌ماهه رساند.

بازار ایران

? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲۵ هزار تومانی به قیمت دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان معامله شد. پس از جهش ۱۵.۷ درصدی، ۳۳۵ هزار تومانی سکه طی ۴ روز معاملاتی از یکشنبه هفته گذشته، دیروز شناسایی سود فشار فروش را در بازار تشدید کرد. با وجود رشد سکه بالاتر از سطح دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در میانه معاملات اما مقاومت سطح مزبور و شناسایی فرصت فروش میان معامله‌گران سکه را از سطح مزبور با افت همراه کرد.

? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۹۰ هزار تومانی در سقف دو میلیون و ۵۳۰ هزار تومان معامله شد. پس از رشد ۳۳۵ هزار تومانی سکه طی ۴ روز معاملاتی، دوشنبه مقاومت سطح ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، سکه را با افت مواجه کرد. اما دیروز با تداوم ورود نقدینگی سکه بالاتر از سطح مزبور قرار گرفت.

? روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۱۰ هزار تومانی به قیمت ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان معامله شد. پس از جهش ۴۰۰ هزار تومانی، ۱۷.۸ درصدی سکه طی ۶ روز معاملاتی روز چهارشنبه با وجود رشد سکه تا کانال ۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومانی، شناسایی سود میان معامله‌گران مقاومت سطح ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را تقویت کرد و افت ۷۰ هزار تومانی سکه در میانه معاملات را رقم زد.

? هر سکه طرح جدید با رشد ۷.۴ درصدی با ثبت چهارمین صعود هفتگی به قیمت دو میلیون و ۳۹۵ هزار تومان معامله شد. پس از جهش ۴۰۰ هزار تومانی سکه طی ۶ روز معاملاتی، روز چهارشنبه افت ۱۰ هزار تومانی قیمت سکه رقم خورد. اما روز پنج‌شنبه با وجود روند کم‌نوسان طلای جهانی در کانال ۱۳۰۰ دلاری، افت نرخ دلار در بازار غیررسمی، شناسایی سود و طرح اوراق سکه بانک مرکزی، ۲ کف حمایتی سکه را شکست. پیش‌تر نیز پیش‌فروش و حراج سکه نوسان سکه در کوتاه‌مدت را کاهش داد. اوراق سکه طلا مبتنی بر سکه طلا است و امکان خرید و فروش اوراق تا زمان سررسید وجود دارد و ریسک نگهداری فیزیکی سکه را ندارد. این عامل و شکسته‌شدن کف حمایتی ۱۳۹۰ دلاری طلا و خروج تقاضای فیزیکی عید‌فطر می‌تواند فشار بر سکه را روز یکشنبه تشدید کند.

پیش‌بینی

? ۲۳ خردادماه رکورد تاریخی قیمت سکه در بازار آتی بود و البته همین شرایط در بازار نقدی هم تجربه شد. این وضعیت به معنای آن بود که بهای سکه آتی برای تحویل در سررسید دی‌ماه به ۲ میلیون و ۸۶۹ هزار تومان برسد اگرچه تا این اوج قیمتی شاهد رشد نسبتا ممتد و مستمر قیمت‌ها در این بازار بودیم. این در حالی بود که در همین روز قیمت سررسید دی‌ماه حتی به ۲ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان هم رسیده بود ولی از همان روز روند کاهشی قیمت‌ها آغاز شد تا در نهایت روز پنج‌شنبه در بازار چیزی شبیه به دلهره خودنمایی کرد. همان‌گونه که رشد نرخ و رکوردهای قیمتی در این بازار تاریخی بود؛ می‌توان گفت که ترس در اواخر فعالیت در بازار هم تاریخی بود اگرچه باز هم طرز فکرهای مختلفی در این بازار ایفای نقش می‌کند. رفتار معامله‌گران در بازار و مخصوصا اواخر هفته نشان داد که تقابل داده‌ها و تفاوت طرز فکرها بسیار جدی است و هر کسی با رویکرد خود به معامله می‌پردازد ولی این تفاوت دلیل کافی برای منتفع ‌شدن همه افراد از نوسان قیمت‌ها نیست.

? جذابیت بالای بازار سهام در روزهای اخیر و عقبگرد قیمتی در اواخر فعالیت بازار در هفته گذشته موجب شده تا پتانسیل مهاجرت سرمایه از بازار آتی به بازار سهام تقویت شود که این داده در نهایت برای بازار آتی چندان مطلوب نیست. از سوی دیگر جذابیت قیمت‌ها در بازار سهام نه تنها بازار آتی بلکه بازار نقدی سکه را دستخوش تغییر خواهد کرد و موجب می‌شود تا در این بازار هم شاهد مهاجرت سرمایه باشیم و این احتمال وجود دارد که روزهای خوش بازار سهام ادامه یابد و بازار سکه را در حاشیه خود با تغییراتی جدی همراه سازد. این در حالی است که ارزش بازار سهام بسیار بیشتر از بازار سکه است و همچنین حجم معاملات بازار بورس در روزهای گذشته نیز بسیار برجسته ارزیابی می‌شود. تجمیع این موارد در نهایت یک نگرانی دیگر در بازار آتی را تقویت می‌کند و آن مهاجرت سرمایه از بازار آتی است. البته با توجه به تجربیات پیشین باید این نکته را مطلبی حاشیه‌ای به شمار آورد که حجم تاثیرگذاری چندانی به‌صورت مستقیم بر قیمت‌ها در بازار آتی ندارد ولی در بازار نقدی سکه مهم‌تر ارزیابی می‌شود.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۵ خرداد ۹۷

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱,۲۷۹.۸ دلار۱.۴ درصد کاهش (۱۹.۳دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۲,۰۵۴,۷۰۰ ریال۳.۸ درصد افزایش (۷۵۳۰۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید