تحولات قیمت طلا | هفته منتهی به جمعه ۱ تیر ۹۷

0
1153

بازار جهانی

? روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۹ دلار معامله شد. پس از خروج طلای جهانی از حبس بازه‌ای (۱۲۹۰ تا ۱۳۰۴ دلار) در ساعات پایانی معاملات روز جمعه با تشدید فشار فروش معاملات آتی دورنمای صعودی طلا، روز دوشنبه نیز در شرایط تعطیلی بازارهای چین و هنگ‌کنگ طلا نزدیک سطح ۱۲۸۰ دلاری حرکت کرد.

? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۶ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار به سقف ۷ماهه با شکستن حمایت سطح ۱۲۷۸ دلاری، طلا را نزدیک کف حمایتی پایین‌تر، ۱۲۷۰ دلار قرار داد. اعلام ماریو دراگی از احتمال به تعویق انداختن زمان اتمام خرید اوراق قرضه دولتی که هفته پیش اعلام شده بود و خروج «صبورانه» و «تدریجی» از سیاست‌های انبساطی فشار بر یورو را تشدید کرد.

? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۹ دلار معامله شد. با نوسان شاخص دلار در سقف ۱۱ ماهه و رشد بازارهای سهام پس از ریزش‌های اخیر، نوسان طلا نزدیک کف ۱۲۷۰ دلاری رقم خورد.

? روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۹.۵ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار به سقف ۱۱ماهه با اعلام جروم پاول، رئیس فدرال رزرو از مناسب بودن شرایط برای تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا، طلا را به کف ۶ ماهه (۱۲۶۱ دلار) رساند. اما روز جمعه رشد یورو با آمارهای مناسب اقتصادی ژوئن اروپا و ثبت بیشترین رشد روزانه پوند در ۲ ماه اخیر با حمایت اقتصاددان ارشد بانک انگلیس از دورنمای کاهش سیاست‌های انبساطی در ماه‌های آینده افت شاخص دلار از سقف را رقم زد. اما رشد بازارهای سهام و شنیده‌ها از مذاکرات میان مقامات ارشد دولت آمریکا برای مذاکره با چین، پیش از شروع اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر ۳۴ میلیارد دلار کالای چینی با کاهش نگرانی‌ها نسبت به جنگ تجاری، فشار بر طلا را حفظ کرد. آمار شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای آمریکا بر طلا اثرگذار است.

بازار ایران

? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۷۰ هزار تومانی به قیمت ۲ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان معامله شد. پس از رسیدن سکه به سقف ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار تومانی (سه‌شنبه ۲۲ خرداد)، روز پنج‌شنبه (۲۴ خرداد) شناسایی سود میان معامله‌گران و خبر عرضه اوراق سکه، با شکستن دو کف حمایتی سکه را به ۲ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان رساند.

? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲۷ هزار تومانی به قیمت ۲میلیون و ۵۰۲ هزار تومان معامله شد. با وجود رشد سکه تا ۲میلیون و ۵۳۰ هزار تومان (۲۲ خرداد)، روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد با اعلام ارائه گواهی اوراق سکه، سکه دو کف حمایتی را شکست و به ۲ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان رسید. با وجود تداوم روند نزولی سکه، حمایت کف ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی در کنار بازگشت دلار غیررسمی بالاتر از ۷ هزار تومان، با تشدید روند صعودی سکه را بالاتر از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داد.

? روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲۸ هزار تومانی به قیمت دو میلیون و ۵۳۰ هزار تومان معامله شد. هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۷.۷ درصدی، رشد ماهانه ۲۹.۱ درصدی و رشد ۳ماهه ۵۹.۴ درصدی در سقف تاریخی ۲میلیون و ۵۸۰ هزار تومان قرار گرفت. با وجود خروج طلای جهانی از حبس بازه‌ای (۱۲۹۰ تا ۱۳۰۴ دلار) تا کف ۶‌ماهه (۱۲۶۰ دلار)، تشدید نوسانات صعودی نرخ دلار و تشدید تقاضای سفته‌بازی جهش قیمت سکه را در خرداد رقم زد. با وجود جهش سکه تا سقف ۲ میلیون و ۵۳۰هزار تومان، (۲۲ خرداد) اما در ادامه خبر عرضه اوراق گواهی سکه و شناسایی سود میان معامله‌گران، سکه را نزولی کرد. اما حمایت کف ۲میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی و در ادامه رشد نرخ دلار در بازار غیررسمی و شکسته شدن سقف ۲ هزار تومانی نرخ درهم روز پنج‌شنبه در کنار سیگنال بازار آتی با عبور سکه سررسید آبان از ۳میلیون تومان، عامل حمایت از سکه شد.

پیش‌بینی قیمت طلا

? پس از رکوردشکنی‌های پیشین بازار آتی این بار باید گفت رکورد بر رکورد در بازار ثبت شده تا جایی که سه سررسید از سررسیدهای موجود در این بازار به قیمت‌هایی بالاتر از ۳ میلیون تومان دست پیدا کرده‌اند. این رقم اگرچه در گذشته یک سقف غیرقابل دسترس به شمار می‌رفت ولی این بار در سه سررسید شهریور، آبان و دی‌ماه امسال ثبت شده است. این در حالی بود که سررسید آبان‌ ماه در قیمت پایانی بیش از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان آرام گرفته است. این سیگنال اگرچه در ضعف نسبی بهای جهانی طلا و رشد پراکنده قیمت دلار در کشورهای همسایه خودنمایی کرده ولی نشان می‌دهد هنوز بازار التهاب پیشین را رها نکرده و به سطوحی رسیده که در گذشته غیرممکن تلقی می‌شد.

? در صورت تداوم این روند افزایشی دیگر نمی‌توان هیچ اظهارنظر قاطعی را در مورد بازار عنوان کرد. از سوی دیگر شاید قیمت آتی بیش از ۳ میلیون تومان برای تصمیم‌سازان اقتصادی یک سیگنال جدی به شمار رفته و برای حمایت از بازار و مدیریت قیمت‌ها کاری کنند؛ اگرچه حجم اهمیت بازار سکه در مقایسه با کل اقتصاد در کشور شاید چندان برجسته نباشد. مخالف این نظر باید گفت که حتی با فرض وجود حباب جدی در بازار سکه باز هم می‌توان این بازار را به‌عنوان یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده در نوسان قیمت دلار به شمار آورد؛ یعنی نوسان قیمت‌ها در بازار سکه فرصتی برای سودآوری سفته‌بازی به جای بازار ارز خواهد بود. البته قیمت‌های بالای فعلی در بازار سکه آتی به قدری جذاب است که فروش و خروج از بازار را توجیه کرده و در برابر آن خرید را خطرناک نشان می‌دهد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱ تیر ۹۷

طلا

قیمت

نوسان(نسبت به هفته قبل)

اونس جهانی

۱.۲۶۹.۵ دلار

۰.۸ درصد کاهش (۱۰.۳ دلار)

هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل

۲.۲۴۰.۳۰۰ ریال

۹.۵ درصد افزایش (۱۹۴۶۰۰ ریال)

 

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱ تیر ۹۷

قیمت طلا

نظر بدهید