تحولات قیمت طلا | هفته منتهی به جمعه ۳۱ فروردین ۹۷

0
1812

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۵.۵ دلار معامله شد. با وجود حمله موشکی آمریکا با پشتوانه فرانسه و آمریکا به زیرساخت‌های نظامی سوریه، حمله نکردن به مواضع روسیه در سوریه، کوتاه بودن حملات و پیش‌خور شدن این عامل در کنار تاکید بر عدم تکرار آن از سوی جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا با کاهش ریسک‌گریزی معامله‌گران عامل فشار بر طلا شد.

• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۶.۱ دلار معامله شد. از پنج‌شنبه طلا در بازه ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ دلاری نوسان دارد. با وجود حمله موشکی آمریکا به تاسیسات نظامی سوریه، عدم تشدید تنش‌ها روز دوشنبه بر طلا فشار آورد. اما در میانه معاملات رشد یورو به سقف ۳هفته و همچنین متهم کردن چین و روسیه به پایین نگه داشتن مصنوعی ارزش پول کشورشان با بازگشت نگرانی‌ها از جنگ تجاری شاخص دلار را به کف ۲ماهه رساند و از طلا حمایت کرد.

• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۷.۳ معامله شد. همچنان شاهد حرکت طلا در بازه ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ دلاری بودیم. فروکش ریسک‌های ژئوپلیتیک با عدم تشدید تنش‌های سوریه پس از حمله موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس، چشم‌انداز بهبود روابط میان آمریکا و کره شمالی و شنیده‌ها از سفر اخیر پمپئو رئیس CIA، به کره‌شمالی در کنار گزارش‌های مالی مناسب شرکت‌ها، رشد بازارهای سهام را رقم زد و تقاضای محافظه‌کارانه طلا را کاهش داد.

• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۵.۳ دلار معامله شد. روز پنج‌شنبه با افت بازارهای سهام با سهام شرکت‌های تکنولوژی، طلا تا سقف ۱۳۵۵ دلاری رشد داشت، اما مجددا به بازه ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ دلاری بازگشت. با‌وجود رشد نرخ تورم کمتر از پیش‌بینی‌ها، اما همچنان ریسک‌های ژئوپولیتیک و دورنمای تحریم‌های روسیه، افزایش قیمت نفت به سقف ۳ ساله، رشد قیمت فلزات از کف‌های پیشین را رقم زد. امری که با چشم‌انداز تشدید نرخ تورم، نرخ بهره اوراق قرضه ۱۰ساله را به ۹/ ۲ درصد، بالاترین سطح از فوریه رساند. روز جمعه رشد شاخص دلار، با افت پوند به دلیل کاهش احتمال افزایش نرخ بهره بانک انگلیس فشار بر طلا را تشدید کرد. در هفته جاری نشست بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن در کنار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا از جمله تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه اول آمریکا بر طلا اثرگذار هستند.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با جهش ۵۰ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان معامله شد. در شرایط نوسان طلا در کانال ۱۳۴۰ دلاری و ثبات دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان، برای چهارمین روز متوالی شاهد رشد سکه بودیم.

• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۸۳۶ هزار تومان معامله شد. در شرایط حبس بازه‌ای طلا در ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ دلار، پیش‌تر لمس سقف ۶ هزار تومانی دلار، سکه را تا یک میلیون و ۹۸۴ هزار تومان افزایش داد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۱۶‌هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۸۲۰‌هزار تومان معامله شد.

• هر سکه طرح جدید با رشد ماهانه ۸/۱۲ درصدی به قیمت یک میلیون و ۸۲۶ هزار تومان معامله شد. در شرایط حبس بازه‌ای طلا در کانال ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ دلاری و تثبیت دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان، سیگنال‌های بازار آتی، توقف حراج سکه و نگاه سکه به معاملات غیررسمی دلار از سکه حمایت کرد. با‌وجود تشدید نوسانات سکه با اقدام اخیر دولت برای تعیین نرخ دلار در سطح ۴۲۰۰ تومانی، (افت ۲۶۴ هزار تومانی در ۲ روز) در هفته جاری معاملات سکه روند نسبتا متعادلی داشتند. همچنان با چشم‌انداز رشد نرخ بهره آمریکا سقف ۱۳۵۵ دلاری در برابر طلا مقاومت می‌کند. با‌وجود توقف پیش‌فروش سکه با سررسید یک‌ماهه برای بستن پنجره آربیتراژی، همچنان برخی معتقدند افزایش عرضه سکه‌های پیش‌فروش‌‌شده مانع از رشد قابل توجه قیمت سکه است، اما تصمیم ترامپ و تحولات ارزی بر بازارها اثرگذار خواهند بود.

پیش‌بینی
• بهای جهانی طلا در طول یک سال اخیر و حتی بیشتر از یک روند افزایشی تبعیت کرده و ممکن است این روند صعودی باز هم به حرکت خود ادامه دهد. این در حالی است که در همین مدت بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی نتوانسته است سقف روانی ۱۳۵۰ دلار را به‌صورت قدرتمندی بشکند و در سطوحی بالاتر از آن به ثبات برسد گویی با رسیدن به سقف قیمتی، مسیر حرکت بهای جهانی طلا تغییر کرده و باز هم به زیر این سطح بازگشته است. این سیگنال را باید مهم ارزیابی کرد زیرا پس از نزدیک به یک سال از روند افزایشی بهای جهانی طلا، به این سطح مهم بسیار نزدیک شده‌ایم و ممکن است این نرخ شکسته شود که این داده از لحاظ بنیادین شاید تغییر مهمی در بازار جهانی طلا محسوب شود. البته داده‌های مختلفی بر این نکته مهم اثرگذار است که نمی‌توان به صراحت درخصوص دورنمای آن اظهارنظر کرد.

• گروهی از معامله‌گران دو عامل را در افزایش قیمت سکه اثرگذار دانسته‌اند. دسته اول، محدودیت ایجاد شده در معاملات دلار را در رشد قیمت سکه موثر دانستند. از نظر آنها، با ممنوع شدن معاملات بازار آزاد ارز، بخشی از معامله‌گران این بازار به بازار سکه قدم گذاشتند و با ورود تقاضای خود توانسته‌اند قیمت‌ها را در جاده افزایشی قرار دهند. عده‌ای نیز روند قیمت‌ها در معاملات آتی بورس کالای سکه را در افزایش قیمت این فلز گرانبها اثربخش دانستند. از نظر آنها، معامله‌گران نقدی با مشاهده قیمت‌های بازار آتی سکه احتمال کاهش قیمت‌ها را کمتر ارزیابی می‌کنند. در این میان، استقبال زیاد از پیش فروش سکه نیز یک ذهنیت متفاوت را در میان برخی معامله‌گران ایجاد کرده است. از نظر آنها این میزان از تقاضا نشان‌دهنده ذهنیت مثبت بیشتر معامله‌گران نسبت به آینده سکه است؛ این در حالی است که گروه زیادی از معامله‌گران انتظار دارند، با ورود سکه‌های پیش‌فروش به بازار، قیمت این فلز گرانبها مدیریت شود.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۳۱ فرودین ۹۷

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱.۳۴۵.۳ دلاربدون تغییر
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۷۰۰.۰۹۰ریال۲ درصد افزایش (۳۴۶۳۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید