تحولات قیمت نفت از ۱۹تا ۲۶ آذر

0
436

مقدمه

• قیمت نفت برای چهارمین هفته افزایش یافت و نفت برنت بشکه‌ای ۵۵.۲۱ دلار در آخرین روز کاری بازارهای جهانی فروخته شد. قیمت نفت در روز جمعه و آخرین روز کاری بازارهای جهانی افزایش یافت و به بالاترین رقم در ۱۷ ماه گذشته نزدیک شد. پس از اینکه که بانک گلدمن ساکز پیش بینی خود برای قیمت های نفت در سال ۲۰۱۷ را افزایش داد و تولیدکنندگان نیز نشانه‌هایی از وفاداری به توافق جهانی برای کاهش تولید از خود نشان دادند، قیمت نفت بالا رفت.
• هر دو شاخص نفتی چهارمین هفته افزایشی در ۵ هفته گذشته را ثبت کردند اما طی این مدت نفت برنت ۲۳ درصد و نفت آمریکا ۲۰ درصد افزایش قیمت را ثبت کردند.

تغییرات روزانه طی هفته

• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی اولین روز کاری هفته جاری در اثر حصول توافق میان تولیدکنندگان غیراوپک در خصوص کاهش حجم تولید نفت افزایش یافت و روند صعودی خود را ادامه داد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در معاملات روز دوشنبه با ۳۶/۱ دلار (۵/۲ درصد) رشد، در سطح بشکه‌ای ۶۹/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI با ۳۳/۱ دلار (۶/۲ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۸۳/۵۲ دلار قرار گرفت.
انتشار اخباری مبنی بر حصول توافق در مورد کاهش حجم تولید نفت کشورهای تولیدکننده غیراوپک (۵۵۸ هزار بشکه در روز) در نشست روز شنبه، موجب ایجاد فضای روانی مثبت نسبت به محدود شدن مازاد عرضه گردید و سبب تقویت قیمت نفت خام در معاملات روز دوشنبه شد. برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که با توجه به اختلاف نظرهای شدید میان اعضای اوپک، شرایط نامساعد اقتصادی (که عمدتاً ناشی از افت سطح قیمت‌های نفت خام در طی دو سال گذشته می‌باشد) عامل اصلی اجماع این کشورها است.
البته در این میان، روند رو به رشد تعداد دکل‌های حفاری فعال نفتی آمریکا همچنان یک چالش مهم و جدی برای افزایش قیمت نفت می‌باشد. اگرچه تولید نفت شیل همچنان حدود یک میلیون بشکه در روز کمتر از بالاترین سطح تولید آن در سال قبل می‌باشد اما با توجه به بیشتر شدن قیمت نفت و کاهش هزینه‌های تولید نفت شیل به نظر می‌رسد که تولیدکنندگان این نفت فعالیت خود را گسترش دهند. لذا تحلیل‌گران بازار بر این باورند که رشد قیمت نفت خام در اثر حصول توافق اخیر میان تولیدکنندگان بزرگ موقتی می‌باشد چراکه با زیاد شدن تولید نفت شیل آمریکا مجدداً نگرانی‌ها نسبت به مازاد عرضه نفت برخواهد گشت.
• در پی نشانه‌هایی مبنی بر کاهش عرضه نفت از سوی برخی از تولیدکنندگان بزرگ، قیمت نفت خام در معاملات روز سه‌شنبه اندکی افزایش یافته و روند روبه رشد خود را ادامه داد. بدین ترتیب قیمت نفت خام برنت در معاملات این روز با ۳ سنت (۱/۰ درصد) رشد، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI با ۱۵ سنت (۳/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۹۸/۵۲ دلار قرار گرفت.
انتشار اخباری مبنی بر اعلام برنامه کاهش پنج درصدی عرضه نفت خام‌های Murban وUpper Zakum و همچنین کم نمودن سه درصد از صادرات نفت خام Das به مشتریان از سوی شرکت ملی نفت قطر در ابتدای سال آتی سبب افزایش قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه گردید. به علاوه، شرکت نفت کویت نیز مشابه شرکت فوق نیز برنامه خود برای تقلیل میزان تولید خود از ابتدای ماه ژانویه را به مشتریان خود اعلام نمود. در این راستا، اظهار نظر وزیر انرژی روسیه از کاهش تدریجی عرضه نفت خود از اواخر هفته جاری خبر داد که این امر نیز در روز سه‌شنبه سیگنال مثبت به بازار داده و باعث تقویت قیمت نفت شد. در مجموع این مسائل سبب شد تا حدودی عدم اطمینان موجود در بازار نسبت به اجرای توافق مذکور کمتر شده و باعث شکل‌گیری انتظارات افزایش قیمت نفت در این روز گردد.
از سوی دیگر، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نیز گزارش ماهانه خود را منتشر نمود که در آن نشان می داد، رشد تقاضای نفت برای کشورهای چین و روسیه در سال جاری حدود ۱۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است که این امر نیز در ایجاد آرامش بازار نفت در این روز موثر واقع گردید.
شایان ذکر است، انجمن نفت آمریکا (API) افزایش میزان موجودی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به نهم دسامبر را ۷/۴ میلیون بشکه اعلام نمود که این امر نیز از رشد بیشتر قیمت نفت در معاملات این روز ممانعت نمود.
• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر رشد نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا و تشدید نگرانی‌ها در مورد مازاد عرضه نفت کاهش قابل ملاحظه‌ای را تجربه نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۸۲/۱ دلار (۳/۳ درصد) افت، در سطح بشکه‌ای ۹۰/۵۳ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه با ۹۴/۱ دلار (۷/۳ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۰۴/۵۱ دلار قرار گرفت.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی‌های نفت این کشور را در روز چهارشنبه منتشر نمود که در آن نشان می‌داد، میزان ذخیره‌سازی نفت خام در هفته منتهی به نهم دسامبر ۶/۲ میلیون بشکه کمتر شده و به ۲/۴۸۳ میلیون بشکه رسیده است.
علاوه براین، انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا مبنی بر پیش‌بینی افزایش تولید نفت اوپک در سال آتی سبب شد تا فضای روانی بازار نفت شدیداً متأثر گردیده به طوری که باعث کاهش قیمت نفت خام در معاملات روز چهارشنبه گردید. همچنین، اظهار نظر وزیر نفت عربستان مبنی بر متعهد بودن این کشور برای تامین تقاضای جهانی نفت نیز موجب شد تا عدم اطمینان نسبت به اجرای توافق میان تولیدکنندگان بزرگ نفت افزایش یابد.
قیمت نفت خام در پایان معاملات روز پنج‎شنبه ٢۵ آذر ماه، با وجود تأثیر منفی نوسان قیمت دلار، از اندکی افزایش برخوردار شد. در پایان معاملات کم رونق و پرنوسان این روز، تأکید اعضای اوپک بر جدی بودن در تصمیم کاهش تولید نفت سبب شد تأثیر منفی استمرار افزایش ارزش دلار، تا حدی خنثی شود. قیمت هر بشکه نفت خام برنت با ١٢ سنت افزایش به ۵۴ دلار و دو سنت تثبیت شد، اما قیمت قیمت شاخص WTIآمریکا با ١۴ سنت کاهش، به ۵٠ دلار و ٩٠ سنت رسید.
• پس از آنکه موسسه گلدمن ساکس پیش‌بینی خود از قیمت نفت برای سال ۲۰۱۷ را افزایش داد و تولیدکنندگان نشانه‌هایی از وفاداری به طرح کاهش تولید را از خود نشان دادند، قیمت نفت روز جمعه افزایش یافت. بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۱۹ سنت، معادل ۲,۲ درصد افزایش به ۵۵ دلار و ۲۱ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز یک دلار معادل ۲ درصد افزایش داشت و در پایان معاملات هفتگی به ۵۱ دلار و ۹۰ سنت رسید.

چشم انداز نفت

گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد که در نتیجه اجرای توافق کاهش تولید، قیمت نفت خام ایالات متحده آمریکا در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ به ۵۷,۵ دلار برسد در حالی که پیش‌بینی قبلی این بانک آمریکایی ۵۵ دلار بود. گلدمن ساکس همچنین پیش بینی کرده قیمت نفت برنت پس از نیمه اول ۲۰۱۷ بین ۵۵ تا ۶۰ دلار باشد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا رشد تولید نفت شیل این کشور در هفت میدان اصلی آن را در ماه ژانویه ۲ هزار بشکه نسبت به ماه دسامبر برآورد نمود که این مسئله با توجه به روند رو به رشد دکل‌های حفاری فعال نفتی این کشور می‌تواند برای روند صعودی قیمت‌‌ها در سال آتی چالش جدی محسوب شود.

monitoreconomy_ir-oil-26azar95

نظر بدهید