تحولات قیمت نفت در هفته سوم مرداد ۹۸

0
261

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته سوم مرداد ۹۸ منتهی به ۱۸ مرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

در معاملات روز جمعه بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۷۸ سنت افزایش نسبت به دیروز ۵۸.۱۶ دلار قیمت‌گذاری شد.قیمت نفت آمریکا نیز ۶۱ سنت بالا رفت و ۵۳.۱۵ دلار در هر بشکه قیمت‌گذاری شد. به گزارش اوپک، هر بشکه نفت تولیدی این سازمان در آخرین مبادلات روز جمعه ۵۷.۸۲ دلار به فروش رسیده است.

به گزارش رویترز، این توقع که اعضای اوپک به سمت کاهش بیشتر عرضه نفت به بازار می‌روند اصلی‌ترین دلیل افزایش امروز قیمت نفت در بازار بوده است. این انتظار که کشورهای عضو اوپک عرضه نفت را بیش از پیش کاهش خواهند داد باعث شد تا علیرغم نگرانی‌ها نسبت به تأثیر تشدید تنش تجاری بین چین و آمریکا و تأثیر آن بر کاهش رشد اقتصاد جهانی و کاهش تقاضای نفت، شاهد بالا رفتن قیمت نفت در معاملات امروز باشیم.

اهم تغییرات روزانه نفت در هفته سوم مرداد ۹۸

معاملات هفتگی بازار نفت هم طی روز دوشنبه در سایه گسترش جنگ تجاری آمریکا و چین بازگشایی شد. در این روز، بهای هر بشکه نفت خام آمریکا ضمن ادامه سیر نزولی خود به سطح ۵۵.۱ دلار رسید. ترسی که از هفته قبل بازارهای جهانی را فراگرفت با اظهارات ترامپ مبنی بر امکان تعویق مشروط وضع تعرفه‌ها بر کالاهای چین کمرنگ‌تر شد.

سایه جنگ تجاری بین چین و آمریکا همچنان بر بازار نفت سنگینی می‌کند. روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا در ادامه سیر نزولی‌اش ضمن ریزش ۳ درصدی، به رقم ۵۳.۴ دلار رسید. جدی‌شدن تقابل میان دو اقتصاد بزرگ دنیا، سرمایه‌گذاران را نسبت به آینده اقتصاد جهانی و به‌طور مشخص تقاضای مواد خامی چون نفت نگران کرده است. البته روز چهارشنبه بانک خلق چین نرخ برابری یوآن به دلار را به زیر ۷ واحد ارتقا بخشید تا قدری از شدت نگرانی‌ها بکاهد. از طرفی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز سه‌شنبه پیش‌بینی خود از رشد تقاضا در سال ۲۰۱۹ را ۷۰ هزار بشکه کاهش داد. با وجود این، موسسه نفت آمریکا در برآورد هفتگی خود از کاهش ۳.۴ میلیون بشکه‌ای موجودی‌ها در هفته منتهی به دوم آگوست خبر داد؛ تحلیلگران انتظار افت ۲.۸ میلیون بشکه‌ای موجودی‌ها را داشتند.

چشم انداز نفت

شدت گرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین بهای طلای سیاه را در هفته گذشته به کمترین سطح در هفت ماه اخیر رساند. به همین دلیل عربستان پنج‌شنبه، پس از نظاره کردن سه روز افت پیاپی قیمت نفت، با ارسال سیگنال کاهش تولیدات روزانه به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در ماه آینده میلادی، روند افت قیمت‌ها را متوقف کرد.

اما همزمان آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند تلاش‌هایی از این دست تنها در کوتاه‌مدت نتیجه‌بخش است. بنابراین ضعف سمت تقاضا در پی جنگ تجاری و افزایش عرضه نفت‌های غیرمتعارف، دو دلیل خنثی شدن تلاش سعودی‌ها است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز تازه‌ترین پیش‌بینی‌های قیمتی‌اش از بهای نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی را کاهش داده است. طبق گزارش EIA، پیش‌بینی این سازمان از قیمت شاخص نفت خام برنت در شش ماهه دوم ۲۰۱۹ حدود ۴ درصد کاهش داشته و از ۶۷ دلار به ۶۴ دلار رسیده است.

تازه‌ترین پیش‌بینی قیمتی از نفت خام آمریکا نیز از سوی این سازمان ۵.۵ درصد کاهش داشته و از ۶۱.۶ به ۵۸.۳ دلار بر بشکه رسیده است. با وجود این پیش‌بینی‌ها کار عربستان برای حفظ تعادل در بازار نفت، دشوارتر از هر زمان دیگری خواهد بود.

تحولات قیمت نفت در هفته سوم مرداد 98

نظر بدهید