تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱سپتامبر ۲۰۱۷ (جمعه ۱۰ شهریور ۹۶)

0
283

مقدمه
• توفان هاروی که شدیدترین توفان آمریکا در نیم قرن اخیر نام گرفته، هرچند در روزهای اخیر به سمت فروکش کردن رفته است، اما تحولات غیر منتظره‌ای بر بازارهای جهانی نفت و محصولات پالایشی به جا گذاشته است. این توفان در‌حالی‌که بهای بنزین را با رشد بی‌سابقه‌ای همراه کرد و به بیشترین سطح ظرف دو سال گذشته رسانده، در مقابل‌عامل کاهش قیمت نفت‌ خام در بازارهای جهانی بوده است.
• توفان هاروی که از پنج‌شنبه ۲شهریور (۲۴ آگوست) اثرگذاری بر کاهش تولید نفت خام در خلیج مکزیک را آغاز کرده، موجب از دور خارج شدن ۴/۴ میلیون بشکه از ظرفیت پالایشی آمریکا شده است. این اتفاق کمبود عرضه محصولات پالایشی را به‌دنبال داشته که به معنای افت تقاضای نفت خام در ایالات‌متحده آمریکا است. از این رو هفته گذشته با وجود رشد قیمت بنزین و دیگر محصولات پالایشی، شاهد افت ۶/۱ درصدی قیمت نفت‌خام بودیم. این دو عامل در کنار هم موجب افزایش حاشیه سود پالایشگاه‌های آسیایی و اروپایی شده است؛ پالایشگاه‌هایی که بعد از هاروی، فرصتی برای افزایش صادرات به بازار نیازمند محصولات پالایشی آمریکا یافته‌اند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۶.۷ دلار معامله شد. توفان هاروی قیمت بنزین را به سقف ۲ ساله رساند. اما توقف فعالیت پالایشگاه‌های منطقه تگزاس، با ظرفیت پالایش ۶/۵ میلیون بشکه در روز نفت خام، نگرانی از مازاد عرضه نفت را تشدید کرد. در ماه‌های اخیر صادرات نفت آمریکا به یک میلیون بشکه در روز رسید که یک‌سوم آن از سوی خلیج مکزیک (منطقه توفان‌زده) انجام می‌شد.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با تداوم روند نزولی به قیمت ۵/۴۶ دلار معامله شد. آثار مخرب توفان هاروی و کاهش ظرفیت تولید پالایشگاه‌ها به میزان ۳۵/۲ میلیون بشکه در روز، با نگرانی‌ها از تداوم مازاد عرضه فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است. امری که رشد قیمت بنزین را برای پنج روز متوالی رقم زد. همچنین کاهش تولید نفت آمریکا به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز، بیشتر از سوی تولیدکنندگان شیل رقم خورد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱/۴۶ دلار معامله شد. با وجود تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش ۷۸/ ۵ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری ‌آمریکا، همچنان اثرات توفان هاروی، نوسان WTI را در کف ۵‌هفته‌ای رقم زد. به گزارش گلدمن‌ساکس ۱/۴ میلیون بشکه در روز، معادل ۲۳ درصد از ظرفیت کل پالایش نفت آمریکا به دلیل توفان هاروی متوقف شد؛ بنابراین رشد قیمت بنزین برای هفتمین روز متوالی رقم خورد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۷.۲ دلار معامله شد و در آگوست افت ماهانه ۹/۵ درصدی را ثبت کرد. کاهش ۴/۴ میلیون بشکه‌ای در روز، یک‌چهارم از کل ظرفیت پالایشگاه‌های آمریکا، رشد قیمت بنزین به بالاترین سطح در ۲ سال اخیر را رقم زد. دولت آمریکا برای اولین‌بار در ۵ سال گذشته، اقدام به استفاده از یک میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت کرد اما کارشناسان این اقدام را برای جبران کمبود عرضه سوخت اتومبیل‌ها کافی نمی‌دانند. همچنین چشم‌انداز مازاد عرضه نفت، اختلاف قیمت فرآورده‌های نفتی و نفت را به بالاترین سطح در ۲ سال اخیر رساند و صادرات فرآورده‌های نفتی از آسیا و اروپا به آمریکا را توجیه‌پذیرتر کرد. همچنین کاهش عرضه لیبی (۳۵۰ هزار بشکه در روز) و تخمین سطح تعهد اوپک به ۸۹ درصد در آگوست، از برنت حمایت می‌کند.

چشم انداز نفت

• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا روز پنج شنبه قیمت بالاتری را شکست و به سطح ۴۷.۲۵ دلار رسید. مقاومت در سطح ۴۷.۵۰ دلار دیده می شود. اگر بالای سطح ۴۷.۵۰ دلار شکسته شود، بازار به سطح بالاتری صعود می کند. با اینهمه در شرایط کنونی معامله گران برای حضور در بازار تردید نشان می دهند زیرا فروش دشوار خواهد بود. به همین دلیل معامله گرانی که از صعود روز پنج شنبه بازار جا مانده اند، نیازی ندارد شتاب به خرج دهند زیرا اگر نوعی کندل مقاومتی تشکیل شود، زمان آغاز فروش خواهد بود. بازار برنت هم در معاملات پنج شنبه صعود کرد و به سطح ۵۲.۵۰ دلار رسید. به همین دلیل به نظر می رسد این مقاومت تست شده اما شکستن بالای آن راحت نخواهد بود. این بازار موفق شد در عرض چند ساعت، ۲.۵۰ دلار رشد قیمت پیدا کرد اما اگر به بالای سطح ۵۲.۷۵ دلار صعود کند، حرکت فوق العاده قوی خواهد بود و روند کلی بازارهای نفت را تغییر می دهد. بنابراین وضعیت بازار در ساعات آتی بسیار اهمیت خواهد داشت و اگر سیگنالی مشاهده شود که ضعف حرکت افزایشی را نشان دهد، بازار با فروش گسترده روبرو می شود.

                                      تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱ سپتامبر ۲۰۱۷
تحلیل قیمت نفت

نظر بدهید