تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۰ فوریه ۲۰۱۷ (جمعه ۲۲ بهمن ۹۵)

0
299

مقدمه
• در اواخر هفته گذشته، پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی که نشان داد اعضای اوپک در ماه ژانویه بیش از ۹۰ درصد به تعهد کاهش تولید نفت خود پایبند بوده‌اند، قیمت نفت در روز جمعه بالا رفت و تا حدود زیادی کاهش قیمت اوایل هفته را جبران کرد.
• قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و ۷ سنت، معادل ۱.۹ درصد افزایش به ۵۶ دلار و ۷۰ سنت رسید.

تغییرات روزانه طی هفته

• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی اولین روز کاری هفته جاری تحت تأثیر تقویت ارزش دلار و تداوم روند صعودی تعداد دکل‌های حفاری فعال نفتی آمریکا کاهش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در معاملات روز دوشنبه با ۰۹/۱ دلار (۹/۱ درصد) افت، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک با ۸۲ سنت (۵/۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۰۱/۵۳ دلار قرار گرفت.
انتشار اخبار مثبت و منفی در مورد کاهش حجم تولید نفت عرضه‌کنندگان بزرگ در هفته‌های قبل از طریق متأثر نمودن فضای روانی بازار موجب ایجاد نوسان قیمتی گردید اما انتشارگزارشاتی مبنی بر پیش‌بینی رشد تولید نفت آمریکا در سال جاری سبب شده تا تمرکز بازار از تصمیم اخیر تولیدکنندگان بزرگ در جهت کاهش حجم تولید نفت به سمت افزایش تولید نفت آمریکا تغییر جهت دهد. در این راستا، استمرار روند صعودی تعداد دکل‌های حفاری فعال نفتی این کشور در هفته‌های قبل باعث تشدید نگرانی‌ها در مورد مازاد عرضه نفت در بازار گردید به طوری که این مسئله موجب کاهش قیمت نفت در روز دوشنبه شد. همچنین، افزایش تعداد این دکل‌های حفاری برای سیزدهمین هفته از ۱۴ هفته گذشته سبب شکل‌گیری انتظارات کاهش قیمت نفت در این روز شد.
• در روز سه‌شنبه، در اثر تداوم روند رو به رشد ارزش دلار و تشدید نگرانی‌ها در مورد مازاد عرضه نفت، بهای نفت خام افت نمود. قیمت نفت خام برنت در معاملات این روز با ۶۷ سنت (۲/۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۰۵/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI با ۸۴ سنت (۶/۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۱۷/۵۲ دلار قرار گرفت.
انتشار برخی از گزارشات مبنی بر احتمال افزایش فراتر از حد انتظار موجودی نفت خام آمریکا در هفته قبلتر موجب شده بود تا فضای روانی بازار شدیداً متأثر گردد و در نتیجه قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه افت نماید. به علاوه، انجمن نفت آمریکا (API) در گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور اعلام نمود، میزان ذخیره‌سازی‌های نفت خام ایالات متحده در هفته منتهی به سوم فوریه ۲/۱۴ میلیون بشکه بیشتر شده و نیز، میزان موجودی بنزین و فرآورده‌های میان تقطیر آن به ترتیب ۹/۲ و ۴/۱ میلیون بشکه افزایش یافته است. در مجموع رشد سطح موجودی نفت آمریکا در هفته گذشته که عمدتاً ناشی از کاهش تقاضا برای آنها بود، موجب شد تا بازار در وضعیت Bearish قرار گیرد.
• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر گزارش هفتگی EIA مبنی بر افزایش ذخیره‌سازی نفت خام آمریکا به میزان کمتر از مقدار اعلام شده توسط API و نیز کمتر شدن موجودی بنزین در این کشور اندکی افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات این روز با ۷ سنت (۱/۰ درصد) رشد، در سطح بشکه‌ای ۱۲/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۱۷سنت (۳/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۳۴/۵۲ دلار قرار گرفت.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که در آن نشان می‌داد، میزان ذخیره‌سازی نفت خام آن در هفته منتهی به سوم فوریه ۸/۱۳ میلیون بشکه بیشتر شده و به ۶/۵۰۸ میلیون بشکه رسیده است. این در حالی است که انجمن نفت در روز سه‌شنبه افزایش موجودی نفت خام آمریکا در هفته مذکور را ۲/۱۴ میلیون بشکه اعلام نموده بود که این امر موجب تعدیل انتظارات کاهش قیمت نفت در روز سه‌شنبه شده و سبب تقویت قیمت نفت در در روز چهارشنبه گردید.
گزارش های انجمن نفت و اداره اطلاعات انرژی آمریکا موجب شد تا بازار در روز چهارشنبه در وضعیت Short- Covering قرار گرفته و معامله‌گرانی که در موقعیت Short قرار داشتند به منظور جلوگیری از افت بیشتر قیمت قراردادهای فیوچرز نفت خام اقدام به بازخرید این موقعیت نمایند که این امر منجر به رشد قیمت در این روز گردید.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که در آن نشان می‌داد، میزان ذخیره‌سازی نفت خام آن در هفته منتهی به ۲۷ ژانویه ۵/۶ میلیون بشکه بیشتر شده (برای چهارمین هفته متوالی) و به ۸/۴۹۴ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، میزان روزانه واردات این کشور در هفته مورد بررسی با ۴۸۰ هزار بشکه افزایش به ۳/۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که میزان روزانه تولید آن ۴۶ هزار بشکه کاهش یافته و در سطح ۹/۸ میلیون بشکه در روز قرار گرفته است.
• در روز پنجشنبه با کاهش غیرمنتظره ذخایر بنزین در آمریکا، قیمت نفت افزایش یافت. در این روز، قیمت آتی نفت خام برنت بین‌الملل، نسبت به قیمت بسته شده روز قبل ۵۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۶۲ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۵۰ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۲.۸۴ دلار صورت گرفت.
• در روز جمعه، پس از آن که آژانس بین¬المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود از پایبندی ۹۰ درصدی اعضای اوپک به توافق تاریخی ژانویه ۲۰۱۷ این سازمان خبر داد، قیمت نفت حدود دو درصد جهش داشت. بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۷ سنت، معادل ۱.۹ درصد افزایش به ۵۶ دلار و ۷۰ سنت رسید. قیمت نفت برنت دیروز تا رقم ۵۶ دلار و ۸۸ سنت بالا رفت. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۸۶ سنت، معادل ۱.۶ درصد افزایش به ۵۳ دلار و ۸۶ سنت رسید.

چشم انداز نفت

• آژانس بین‌المللی انرژی که به کشورهای صنعتی جهان در زمینه سیاست‌های انرژی مشاوره می‌دهد گفته که اگر میزان تبعیت فعلی ادامه یابد، حجم ذخایر جهانی نفت که موجب کاهش قیمت‌ها شده بود، ممکن است در شش ماهه بعدی به میزان حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.
• مرتضی بهروزیفر کارشناس بازار نفت: دلیل اصلی رشد درآمدهای نفتی ایران در سال آینده را رشد تولید نفت خام همراه با افزایش قیمت نفت در سطح جهانی دانست و گفت: بعد از اجرای برجام میزان صادرات نفت ایران از حدود یک میلیون بشکه در روز به بیش از دو میلیون بشکه رسیده است. وی خاطرنشان کرد: پیش بینی بر آن است در سال ٢٠١٧ میلادی قیمت نفت روند صعودی خود را حفظ کند و قیمت در محدوده ۶٠ تا٧٠ دلار قرار گیرد.

                                   تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به  ۱۰ فوریه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-22bahmam95-1
قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه  ۱۰ فوریه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-22bahmam95-2

نظر بدهید