تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۰ مارس ۲۰۱۷ (جمعه ۲۰ اسفند ۹۵)

0
341

مقدمه

 • قیمت ۵۰ دلاری که نزدیک به ۱۰۰ روز به‌عنوان کف حمایتی در بازار نفت عمل می‌کرد، هفته گذشته شکسته شد. رکوردشکنی سطح ذخایر انبارهای نفتی آمریکا و رسیدن تولید نفت این کشور به بیشترین سطح ظرف یک سال اخیر از عوامل اصلی این ریزش قیمتی بود.
 • به اعتقاد معامله‌گران رشد ذخایر انبارهای نفتی آمریکا نشان می‌دهد که توافق تولیدکنندگان نفت برای کاهش ۸/ ۱ میلیون بشکه‌ای تولید هنوز بر مازاد عرضه اثرگذار نبوده است. با این حال اوپک هنوز تصمیمی برای تمدید توافق در نیمه دوم ۲۰۱۷ اتخاذ نکرده که این خود موجب تشدید نگرانی‌ها شده است. در حالی که افزایش ذخایر و رشد تولید نفت آمریکا سیگنال تداوم مازاد عرضه به بازار نفت می‌دهد که بازار از سوی دیگر نگران تمدید نشدن توافق بزرگان نفتی در نیمه دوم سال است.
 • قیمت نفت خام آمریکا از روز سه­ شنبه به بعد حدود ۹ درصد کاهش داشت که بیشترین کاهش قیمت سه روزه از فوریه ۲۰۱۶ بود. چشم ­انداز افزایشی ­ای که در چند ماه اخیر بر بازار حاکم بوده، به دلیل ارقام بالای ذخایر نفت خام آمریکا تضعیف شده است. بازار نفت با بیش از ۸ درصد کاهش در هفته گذشته، بیشترین افت هفتگی ظرف ۵ ماه اخیر را تجربه کرد.

تغییرات روزانه طی هفته

 • قیمت­های نفت خام در بازارهای جهانی روز دوشنبه تحت تأثیر انتشار پیش­بینی کاهش رشد اقتصادی چین و نشانه­هایی از تقویت نرخ رشد تولید نفت خام در آمریکا، به طور متوسط با اندکی کاهش همراه بود. بدین ترتیب که قیمت نفت خام برنت در معاملات این روز با ۱۱سنت (۲/۰ درصد) افزایش، با قیمت بشکه­ای ۰۱/۵۶ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI با ۱۳سنت (۲/۰ درصد) کاهش، در سطح بشکه­ای ۲۰/۵۳ دلار قرار گرفت.

پیش­‌بینی کاهش رشد اقتصادی چین منجر به ایجاد نگرانی­‌هایی در خصوص تقاضای این کشور برای نفت خام در بازارهای جهانی گردید. به گونه­ ای که پکن برای سال جاری میلادی انتظار رشد ۵/۶ درصدی را دارد، این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۱۶ میلادی ۷/۶ درصد بوده که کاهش ۲/۰ درصدی در رشد اقتصادی این کشور را در سال ۲۰۱۷ میلادی تداعی می­ نماید. از طرف دیگر، رشد تولید نفت خام در ایالات متحده آمریکا و به تبع آن افزایش عرضه در بازارهای جهانی به همراه احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو بر این نگرانی­ ها افزوده است.

 • در روز سه ­شنبه، قیمت نفت خام تحت ­تاثیر تداوم نگرانی ­ها از ادامه افزایش تولید نفت خام در آمریکا با اندکی کاهش همراه بود. قیمت نفت خام برنت در معاملات این روز با ۹ سنت (۲/۰ درصد) کاهش، در قیمت بشکه­ ای ۹۲/۵۵ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI با ۶ سنت (۱/۰ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۱۴/۵۳دلار قرار گرفت. بزرگترین مانع پیش روی افزایش قیمت­ ها که به چالشی جدی در بازارهای جهانی نفت خام تبدیل گردیده است، افزایش تولید نفت خام آمریکاست که می­ تواند تلاش ­های اوپک برای کاهش عرضه نفت خام در بازارهای جهانی را بی­ نتیجه سازد.
 • قیمت نفت خام در معاملات بین­المللی روز چهارشنبه تحت ­تأثیر انتشار گزارش هفتگی موجودی نفت خام آمریکا، توسط EIA با کاهش قابل ملاحظه­ای همراه بود و به پایین ­ترین سطح خود در سال جاری میلادی رسید. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه می در معاملات این روز با ۲ دلار و۸۱ سنت (۳/۵ درصد) کاهش، در قیمت بشکه­ای ۱۱/۵۳ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه آوریل با ۲ دلار و ۸۶ سنت (۶/۵ درصد) کاهش، در سطح بشکه­ ای ۲۸/۵۰ دلار قرار گرفت.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در ارتباط با وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که نشان می­داد میزان ذخیره­سازی نفت خام آن در هفته منتهی به سوم مارس ۲/۸ میلیون بشکه بیشتر شده (برای نهمین هفته متوالی) و به ۲/۵۲۸ میلیون بشکه رسید. همچنین، در این گزارش میزان موجودی نفت خام منطقه کوشینگ اوکلاهما در هفته مورد بررسی ۹۰۰ هزاربشکه افزایش یافته و به ۴/۴۶ میلیون بشکه رسیده است. از طرفی، میزان واردات این کشور با ۵۶۱ هزار بشکه در روزافزایش در سطح ۱۵/۸ میلیون بشکه در روز قرار گرفته است.

کاهش قابل توجه بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز چهارشنبه که از فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی بی سابقه گزارش گردیده است، این نگرانی را به وجود می­آورد که علی­رغم تلاش­ها و اقدامات سازمان کشورهای صادر کننده نفت (OPEC) برای کاهش تولید و عرضه نفت خام، مازاد عرضه نفت خام در بازارهای جهانی همچنان پابرجا خواهد ماند. ذخیره ­سازی نفت خام توسط بزرگترین مصرف­ کننده نفت خام جهان هر ساله با افزایش همراه بوده و در هفته گذشته نیز ۲/۸ میلیون بشکه افزایش داشته است که بیش از چهار برابر میزان پیش ­بینی ­های صورت پذیرفته می ­باشد.

 • در روز پنجشنبه، قیمت نفت در بازار برای اولین بار در سال جاری میلادی به پایین­ تر از ۵۰ دلار رسید و فعالان بازار نفت را نگران کرد. در این روز قیمت نفت WTI پس از دو جلسه متوالی کاهش به ۴۹.۲۸ دلار رسید و قیمت هر بشکه نفت برنت هم به قیمت ۵۲ دلار و ۱۹ سنت رسید. به گفته کارشناسان نفتی تمام چشم ها به بازارجهانی نفت دوخته شده است و مرز بحرانی شدن این بازار، قیمت ۵۰ دلار است.در این روز قیمت نفت بیش از دو درصد کاهش یافت. این کاهش قیمت به خاطر انتشار گزارش­ هایی مبنی بر افزایش ذخایر نفت آمریکا بود. افزایش ذخایر نفت آمریکا موجب تشدید نگرانی­ ها در مورد عرضه بیش از حد نفت و برهم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا، علی رغم کاهش تولید اوپک و تولیدکنندگان غیرعضو اوپک، می­ شود.
 • در حالی که سرمایه­ گذاران همچنان نگران این مسئله هستند که کاهش تولید اوپک و غیر اوپکی­ ها هنوز مازاد عرضه جهانی نفت را کاهش نداده، قیمت نفت روز جمعه بار دیگر کاهش یافت و به پایین ترین رقم ۳ ماه گذشته رسید. قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا در پایان معاملات آخرین روز با ۷۹ سنت، معادل ۱.۶ درصد کاهش به ۴۸ دلار و ۴۹ سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز در پایان معاملات این روز ۸۲ سنت، معادل ۱.۶ درصد افت کرد و به ۵۱ دلار و ۳۷ سنت رسید.

نگرانی ­ها از برهم خوردن عرضه و تقاضا در بازار نفت یکی از اصلی­ ترین دلایل کاهش قیمت نفت بوده است. با وجود آنکه دبیر کل اوپک نسبت به تمدید توافق اوپک ابراز امیدواری کرده اما رفتار روسیه نسبت به اجرای توافق سبب شده تا نگرانی­ ها نسبت به افزایش مازاد عرضه بیشتر شود. از سوی دیگر ذخایر تجاری آمریکا نیز با افزایش همراه بوده و همین امر زمینه را برای کاهش بیشتر قیمت نفت دامن می­ زند.

عقب­ نشینی قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار در حالی اتفاق افتاده است که اغلب کشورهای بزرگ تولید کننده نفت،‌ قیمت طلای سیاه در بودجه امسال خود را در محدوده قیمتی ۵۰ تا ۵۵ دلار پیش ­بینی کرده ­اند و در صورت ادامه این کاهش قیمت،‌ اقتصاد آنها مجدداً با کسری بودجه همراه خواهد شد.

چشم انداز نفت

 • بسیاری از تحلیل­گران بر این اعتقادند که در صورت تثبیت قیمت ­های نفت خام در سطح بالای ۶۰ دلار به ازاء هر بشکه، تولید نفت شیل آمریکا افزایش خواهد یافت و همچنین بر اساس پیش ­بینی ­های IEA، در صورت افزایش آن به حدود ۸۰ دلار به ازاء هر بشکه، نفت شیل آمریکا تا سال ۲۰۲۲ با افزایش ۳ میلیون بشکه ای همراه خواهد گردید.
 • اداره اطلاعات انرژی آمریکا (IEA) در گزارش روز سه ­شنبه، پیش­ بینی خود برای تولید نفت خام آمریکا را افزایش داد و از رقم ۲۱/۹ میلیون بشکه در روز برای سال جاری میلادی به رقم بی ­سابقه روزانه ۷۳/۹ میلیون بشکه در سال آینده میلادی رسانید. IEA همچنین پیش ­بینی نمود که کاهش حجم سرمایه گذاری­ ها در صنعت نفت طی سال­ های اخیر و افزایش مصرف نفت خام در چند سال آینده می ­تواند زمینه افزایش قیمت­ ها را در سال ۲۰۲۰ میلادی فراهم آورد.
 • طی گزارشی، آژانس بین المللی انرژی گفت که تا سال ۲۰۲۲، با پیش فرض گرفتن بشکه ای ۶۰ دلار، تولید نفت شیل آمریکا ممکن است روزانه ۱.۴ میلیون بشکه افزایش یابد. این در حالی ست که اگر قیمت نفت به بشکه ای ۸۰ دلار برسد، تولید نفت شیل می تواند بیش از ۳ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد.
  monitoreconomy_ir-oil-20esfand95

نظر بدهید