تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۰ نوامبر ۲۰۱۷ (جمعه ۱۹ آبان ۹۶)

0
252

مقدمه
• در حالی که افزایش قابل توجه تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا که نشان دهنده ادامه رشد تولید در این کشور است، تاثیر مثبت ناشی از احتمال تمدید توافق کاهش تولید را خنثی کرده، قیمت نفت در روز جمعه با اندکی کاهش مواجه بود.
• موسسه بیکر هاگز در گزارشی اعلام کرد، شرکت های انرژی آمریکایی در طی هفته اخیر ۹ سکو به تعداد سکوهای حفاری فعال خود اضافه کردند که دومین افزایش در طی ۳ هفته اخیر محسوب می شود. بدین ترتیب تعداد کل سکوهای حفاری نفتی در آمریکا به ۷۳۸ سکو رسید.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز سه شنبه قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۰.۵ سنت، معادل ۰.۷ درصد کاهش به ۶۳ دلار و ۷ سنت رسید. در حالی که میزان واردات چین به پایین ترین رقم در طی یک سال گذشته کاهش یافته، قیمت نفت امروز با کاهش مواجه بود، هرچند که به گفته تجار، به دلیل کاهش تولید های اوپک و متحدانش، فضای کلی حاکم بر بازار همچنان افزایشی است.

• روز پنجشنبه نفت برنت به ۶۳.۸ دلار در هر بشکه صعود کرد و تقریبا ۱۰ روز است که بالای ۶۰ دلار است و از آن زمان بالای این قیمت مانده و باعث شده این تصور ایجاد شود که نفت کف قیمت جدیدی پیدا کرده و رشد آن به ۷۰ دلار در کوتاه مدت نه تنها رویای دوری نیست بلکه احتمال آن وجود دارد.

• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۶.۸ دلار معامله شد. اعلام وزارت نفت عربستان از کاهش صادرات این کشور به تمام مناطق به میزان ۱۲۰ هزار بشکه در روز در ماه دسامبر در کنار چشم‌انداز کاهش ۱۰ درصدی صادرات عربستان به آمریکا (پس از رسیدن به رکورد ۸۱۶ هزار بشکه در روز در هفته اخیر) در کنار تداوم تنش‌های سیاسی منطقه خاورمیانه عامل حمایت از قیمت نفت است؛ امری که همچنان نوسان برنت نزدیک ۶۴ دلار را رقم زده است. همچنین چشم‌انداز رشد تقاضای نفت از نفت حمایت می‌کند. با این وجود گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از رشد ۲/۲ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا بر خلاف پیش‌بینی‌ها و رسیدن تولیدات آمریکا به ۶۲/۹ (بالاترین سطح ثبت‌شده از ۱۹۸۳) و رشد اخیر شاخص دلار فشار بر قیمت نفت را حفظ کرده است.

چشم انداز نفت
• وپک در حالی در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است تقاضای جهانی برای نفت اوپک در ۲ سال آینده به‌علت تقویت قیمت‌ها و قدرت گرفتن رقیبان کندتر از حد انتظار رشد خواهد کرد که با این حال به نقش کشورهای در حال توسعه در آینده تقاضای انرژی تاکید دارد و چین و هند را به‌عنوان دو کشور اثرگذار بر روند تقاضا در آینده بازار انرژی معرفی می‌کند. به گزارش اوپک، چین و هند در چشم‌انداز ۲۰۴۰، بیشترین رشد تقاضای انرژی را دارند که معادل حدود ۲۲ تا ۲۳ میلیون بشکه نفت خام در روز است.نام چین در حالی در کنار هند به‌عنوان بزرگترین متقاضی انرژی آورده شده که در گزارش اوپک تاکید شد در نتیجه اقدامات سختگیرانه‌ای که در چین برای کاهش آلودگی آغاز شده است (مانند تعطیل شدن چندین نیروگاه زغال‌سنگ، لغو برنامه‌های ساخت نیروگاه‌‌های جدید و گسترش منابع انرژی تجدیدپذیر)، تقاضای کل انرژی در این کشور تا سال ۲۰۴۰ در مقایسه با پیش‌بینی‌‌های قبلی، با کاهش بیش از ۳ میلیون بشکه نفت خام در روز همراه بوده است. با این حال اوپک این انتظار را مطرح می‌کند که چین با افزایش تقاضای ۶ میلیون بشکه‌ای در روز تا سال ۲۰۴۰ و واردات ۸/۱۷ میلیون بشکه نفت خام در روز، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌ نفت خام در دنیا باشد. هند نیز بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۴۰ روزانه ۹/۵ میلیون بشکه نفت افزایش واردات خواهد داشت تا دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت‌خام در جهان لقب بگیرد.

• اوپک در تازه‌ترین گزارش خود از چشم‌انداز نفت در سال ۲۰۴۰، پیش‌بینی کرده است کل تقاضای انرژی (شامل نفت، گاز، زغال‌سنگ) در دنیا از معادل ۲۷۶ میلیون بشکه نفت در روز در سال ۲۰۱۵ به معادل ۳۷۲ میلیون بشکه نفت در روز در سال ۲۰۴۰ می‌رسد. این میزان به معنای رشد ۳۵ درصدی در تقاضای انرژی است که شامل رشد سالانه‌ای معادل ۲/۱ درصد می‌شود.این میزان رشد تقاضا برای انرژی در افق ۲۰۴۰ در حالی از سوی اوپک در نظر گرفته شده که این سازمان بر نقش کلیدی نفت در سال‌های پیش‌رو تاکید کرده است. اوپک در گزارش خود این انتظار را مطرح می‌کند که تا سال ۲۰۴۰، نفت همچنان سوخت اصلی و بازیگر نقش اول بازارهای انرژی باشد.طبق این گزارش، رشد تقاضای بلندمدت برای نفت خام ۸/۱۵ میلیون بشکه در روز خواهد بود و از ۴/۹۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۶ به ۱/۱۱۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۴۰ خواهد رسید.

• اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در گزارشی با عنوان «چشم‌انداز کوتاه‌مدت نفت»؛ انتظار خود از رشد تقاضا برای نفت خام در سال ۲۰۱۸ را با افزایش ۸۰ هزار بشکه‌ای در روز همراه کرد و به ۶۶/ ۱ میلیون بشکه در روز رساند. همچنین در‌حالی‌که قیمت هر بشکه نفت خام برنت در ماه اکتبر به‌طور میانگین ۵۸ دلار بر بشکه بوده است و در ماه نوامبر نیز به بشکه‌ای بیش از ۶۰دلار رسید، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده است میانگین قیمت این نفت شاخص در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۳ دلار بر بشکه و در سال ۲۰۱۸ نیز ۵۶ دلار بر بشکه باشد.این سازمان همچنین این انتظار را مطرح کرده است که هر بشکه نفت خام آمریکا در سال ۲۰۱۸، به‌طور متوسط ۵ دلار کمتر از نفت خام برنت قیمت‌گذاری شود. همچنین اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد که فاصله قیمتی بین نفت خام آمریکا و نفت خام برنت، در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ مانند سپتامبر و اکتبر سال‌جاری حدود ۶ دلار در هر بشکه باشد؛ درحالی‌که در نیمه دوم این سال به ۴ دلار بر بشکه کاهش پیدا خواهد کرد.اداره اطلاعات انرژی همچنین برآورد کرده است کل تولیدات نفت خام آمریکا در طول سال ۲۰۱۷ به‌طور متوسط در سطح روزانه ۲/ ۹ میلیون بشکه در روز قرار خواهد داشت. این میزان در سال ۲۰۱۸ حدود ۹/ ۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود که در صورت تحقق، بالاترین رشد تولید سالانه بعد از رکورد ۶/ ۹ میلیون بشکه در روز در سال ۱۹۷۰ خواهد بود. آن‌طور که اداره اطلاعات انرژی آمریکا در چشم‌انداز کوتاه‌مدت اخیر اعلام کرده است، انتظار دارد رشد جهانی عرضه نفت خام در سال ۲۰۱۸ از رشد تقاضای جهانی سبقت بگیرد و ذخایر جهانی نفت خام را با رشد ۳۰۰ هزار بشکه‌ای در روز همراه سازد.

                                  تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۰ نوامبر ۲۰۱۷
قیمت نفت

نظر بدهید