تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به جمعه ۲۰ مرداد ۹۶

0
288

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا با اندکی تغییرات به ترتیب در محدوده ۵۲ و ۴۸.۸ دلار در هر بشکه قرار گرفت. قیمت نفت در روزهای اخیر تغییرات بزرگ نداشت و این ثبات حاصل تاثیرگذاری عوامل فشار و حمایت کننده با قدرت برابر بود.
• در هفته های اخیر قیمت نفت به دلیل وعده عربستان مبنی بر کاهش صادرات، رشد کرده اما عواملی که در ماه های اخیر از رشد قیمت ها جلوگیری کرده اند همچنان وجود دارند و به همین دلیل کارشناسان معتقدند نمی توان انتظار داشت قیمت نفت رشد قابل ملاحظه داشته باشد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با کاهش بیش از یک درصدی با قیمت ۴۹.۳ دلاری معامله ‌شد. گرچه هفته گذشته، تعداد دکل‌های نفت شیل آمریکا یک مورد کاهش یافت، اما همچنان آمار تولید این کشور بالا است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۹ دلار معامله شد. منابع آگاه کاهش حداکثر ۱۰ درصدی صادرات عربستان به آسیا را در ماه سپتامبر پیش از انتشار نتیجه رسمی نشست دوروزه اوپک و غیراوپک اعلام کردند. پیش‌تر نیز عربستان سقف ۶/۶ میلیون بشکه در روز را برای صادرات در آگوست اعلام کرد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵/۴۹ دلار معامله شد. موسسه نفت آمریکا (API) کاهش (۸/۷ میلیون بشکه) موجودی نفت تجاری برای ششمین هفته متوالی بیش از پیش‌بینی کارشناسان (کاهش ۲/۲ میلیون بشکه) پیش از انتشار گزارش رسمی را تخمین زد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۸.۸ دلار معامله شد. با وجود کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا (۴۵/۶ میلیون بشکه) مطابق پیش‌بینی‌ها اما افزایش موجودی بنزین برای اولین بار در ۸ هفته اخیر نگرانی‌ها از کاهش تقاضای بنزین با اتمام فصل تابستان را پررنگ کرد. همچنین با رشد تولیدات لیبی و نیجریه، سطح پایین تعهد عراق، امارات و الجزیره کمترین سطح تعهد اوپک از زمان اجرای توافق رقم خورد؛ طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) سطح تعهد اعضای اوپک به ۷۵ درصد و اعضای غیراوپک به ۶۷ درصد رسید. اما IEA با وجود چشم‌انداز کاهش تقاضای نفت اوپک با کند شدن رشد تقاضای چین و هند، رشد تقاضای نفت را ۱.۵ میلیون بشکه در روز(۱.۴ میلیون در گزارش پیشین) در سال ۲۰۱۷ و رشد تولیدات غیراوپک به ویژه شیل را در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرد.

چشم انداز نفت

• نهادهای تحلیلگر معتقدند برقراری تعادل بین عرضه و تقاضا بزودی تحقق نخواهد یافت و به همین دلیل وضعیت بازار نفت برای مدتی طولانی به همین شکل باقی خواهد ماند. ذخیره نفت آمریکا در هفته های اخیر کاهش یافته اما سطح این ذخیره همچنان بسیار بالا است. همچنین با آنکه تعداد چاه‌های نفتی فعال در آمریکا اخیرا رشد قابل ملاحظه نداشته اما کارشناسان معتقدند میزان تولید نفت این کشور در ماه های آینده نیز افزایش خواهد یافت.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جمعه ابتدا کاهش یافت اما نزدیک سطح ۴۸ دلار با حمایت کافی روبرو شد تا روند حرکت را تغییر داده و یک حرکت مثبت شکل دهد. همری که در معاملات روز جمعه تشکیل شد، نشانه مثبتی محسوب می شود و تحلیلگران تصور می کنند بازار تلاش می کند به اوج محدوده تحکیم اخیر صعود کند که ممکن است بازار را به سطح ۵۰ دلار برساند. در حال حاضر تمایلی به فروش مشاهده نمی شود مگر اینکه بازار رکورد پایین‌تری را بشکند. در مجموع این بازار همچنان پرنوسان خواهد ماند و احتمال دارد همچنان با رفت و برگشت قیمتها روبرو شود. اگر بالای سطح ۵۰ دلار شکسته شود، نشانه بسیار مثبتی خواهد بود و بازار به سطح بسیار بالاتری حرکت خواهد کرد. بازار برنت در معاملات جمعه ابتدا کاهش یافت اما از سطح ۵۱.۲۵ دلار بهبود یافت و یک کندل مثبت تشکیل داد. تحلیلگران انتظار دارند بازار به سوی سطح ۵۲.۵۰ دلار حرکت کند اما در این سطح با مقاومت شدیدی مواجه خواهد شد. اگر اوج این محدوده شکسته شود، بازار در حرکت بعدی رسیدن به سطح ۵۳.۵۰ دلار را هدف می گیرد. باید حرکت دلار آمریکا نیز مورد توجه قرار گیرد زیرا بازارهای نفت را تحت تاثیر قرار می دهد.

                                          تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۱ آگوست ۲۰۱۷
بررسی قیمت نفت و پیش بینی

نظر بدهید