تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۲ می ۲۰۱۷ (جمعه ۲۲ اردیبهشت ۹۶)

0
336

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا اندکی افزایش یافت به ترتیب به ۵۰.۹ دلار و ۴۷.۸ دلار در هر بشکه رسید. عملکرد بازار در کل هفته مثبت بود اما کاهش های اخیر هنوز جبران نشده است.
• هر خبر منفی از اقتصاد آمریکا یا چین این موضوع را مطرح می کند که رشد تقاضا برای نفت امسال اندک خواهد بود. از آنجا که که آمریکا به سمت خودکفایی در حوزه انرژی در حرکت است و طی سال های آینده این هدف تحقق خواهد یافت فشار قابل ملاحظه بر قیمت ها وجود دارد. شرایط کلی بازار نفت سبب شده نهادهای تحلیلگر به این نتیجه برسند که قیمت ها برای مدتی در محدوده های کنونی باقی خواهد ماند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۳/۴۶ دلار معامله ‌شد. احتمال تمدید توافق اوپک تا پس از سال ۲۰۱۷، از قیمت نفت حمایت کرد؛ اما همچنان سطح بالای حجم ذخایر نفت تجاری و رشد پرشتاب تولیدات شیل، رشد ۱۰ درصدی از نیمه دوم ۲۰۱۶، تولیدات شیل را به سطح ۳/۹ میلیون بشکه در روز، نوسان قیمت نفت در کف ۵ ماهه را رقم زده است. افزایش (۶ موردی) تعداد دکل‌های نفتی برای شانزدهمین هفته متوالی و رشد تولیدات شیل برای یازدهمین هفته متوالی فشار را بر نفت حفظ کرده است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵/۴۶ دلار معامله ‌شد. پیش‌بینی‌ها از افت ۲ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری موجودی نفت تجاری برای پنجمین هفته متوالی تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد. حمایت روسیه و عربستان از تمدید توافق برای کاهش تولیدات نیز عامل دیگر حمایت از نفت است؛ وزیر انرژی عربستان تمدید توافق فراتر از سال ۲۰۱۷ را نیز محتمل دانست.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۴۶ دلار معامله می‌شد. احتمال کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا برای پنجمین هفته متوالی در کنار گزارش‌ها از کاهش صادرات عربستان به آسیا تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد. با این وجود، پیش‌بینی‌ها از افزایش تولیدات شیل با حفظ فشار بر قیمت نفت نوسان این کالا را در کف ۵‌ماهه تداوم بخشید.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۸/۴۷ دلار معامله ‌شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش ۳/۵ میلیون بشکه حجم ذخایر نفت تجاری، بیش از پیش‌بینی‌ها (کاهش ۸/۱ میلیون بشکه‌ای) از قیمت نفت حمایت کرد. علاوه بر این تعهد ۱۱۱ درصدی اوپک به توافق برای کاهش تولیدات در چهارمین ماه توافق و تقویت احتمال تمدید توافق با اعلام حمایت از سوی عربستان، ایران، روسیه و عراق رشد نفت را رقم زد. با وجود این تداوم رشد تولیدات شیل برای دوازدهمین هفته متوالی، رسیدن به ۳/۹ میلیون بشکه در روز در کنار پیش‌بینی اوپک از رشد تولیدات غیراوپک فشار بر نفت را حفظ کرده است. اوپک افزایش تولیدات غیراوپک، به میزان ۹۵۰ هزار بشکه در روز، افزایش نسبت به گزارش‌های پیشین پیش‌بینی کرده است؛ بخش بزرگی از این تولیدات از سوی شیل، همچنین از سوی کانادا و برزیل است.

چشم انداز نفت
• تنها دو هفته به نشست ۱۷۲ اوپک زمان باقی است، نشستی که در آن درخصوص تمدید توافق برای کاهش تولید، تصمیم‌گیری خواهد شد. آمارها نشان می‌دهد اوپک تا کنون به شکل بی‌سابقه‌ای به این توافق پایبند بوده است. داده‌های دبیرخانه این سازمان نشان می‌دهد که در دو ماه گذشته سطح پایبندی در اوپک بیش از ۱۰۰ درصد و در دو ماه ابتدای سال نیز این میزان بیش از ۹۰ درصد بوده است. از سویی بررسی گزارش اخیر اوپک نشان می‌دهد هیچ‌کدام از نگرانی‌ها و ریسک‌هایی که پیش از اجرای توافق مطرح بود، اتفاق نیفتاده است. همچنان شیل به‌عنوان بزرگترین تهدید پیش روی توافق اوپک به قوت خود باقی است و روز به روز بیشتر قدرت می‌گیرد. بسیاری از منابع اطلاعاتی اعلام کرده‌اند که با وجود اجرای توافق اوپک سطح ذخایر انبارهای نفتی در نیمه اول سال کاهش نداشته است و مهم‌ترین عامل برای جلوگیری از رشد قیمت‌ها در ۴ ماه گذشته نیز حجم ذخایر و رشد تولیدات آمریکا بوده است. تولید نفت شیل با سرعتی بیش از آنچه تصور می‌شد در حال افزایش است. برخی کارشناسان بر این باورند که تولید این نوع نفت در سال ۲۰۱۸ چنان رشد می‌یابد که بازار نفت را به شرایط سال ۲۰۱۴ یعنی زمانی که بازار در نفت غرق شده بود، باز می‌گرداند.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت خام آمریکا روز جمعه تا حدودی روز مثبتی داشت و خط سیر صعودی پیشین را تست کرد با این همه به نظر می رسد این بازار تلاش می کند عقب نشینی نماید. شکسته شدن کف محدوده معاملات روز جمعه، بازار را به سطح پایین‌تری هدایت خواهد کرد اما حمایت قابل توجهی نزدیک سطح ۴۵ دلار که از نظر روانی اهمیت زیادی دارد، مشاهده می شود. به همین دلیل تحلیلگران فنی معتقدند حرکت اخیر بازار نفت خام، فرصت فروش کوتاه مدت است. از سوی دیگر، اگر پایین سطح ۴۴ دلار شکسته شود، احتمال دارد بازار به سطح بسیار پایین‌تری اُفت کند. اما اگر بالای محدوده معاملات پنج شنبه شکسته شود، بازار احتمالا به سطح ۵۰ دلار صعود می کند. در مجموع انتظار می رود این بازار به دلیل عوامل مختلف و متعدد تاثیرگذار، شاهد نوسان زیادی باشد. بازار برنت در معاملات روز جمعه دچار رفت و برگشت شد و نشانه‌های تحلیل نیروی حرکت صعودی و البته تحکیم قیمت را نشان داد. اگر پایین سطح ۵۰ دلار شکسته شود، نشانه بسیار منفی خواهد بود و بازار به سطح پایین‌تر و احتمالا به خط سیر صعودی می رسد. اما اگر اوج محدوده معاملات پنج شنبه و جمعه شکسته شود، بازار می تواند به سوی سطح ۵۲.۵۰ دلار حرکت کند.

                                   تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۲ می ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-Oil-960222

نظر بدهید