تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ (جمعه ۲۱مهر۹۶)

0
301

مقدمه
• در هفته های اخیر قیمت نفت در سطح کنونی نوسان کرده و فعالان بازار تلاش کرده اند افق بازار را در ماه های آینده پیش بینی کنند. از سال گذشته، افزایش تولید نفت شیل در آمریکا یک عامل مهم فشار بر قیمت ها بوده است. در گزارش ماهانه جدید آژانس بین المللی آمده است، چشم انداز بازار جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ امید به افزایش قیمت ها را کاهش می دهد: افزایش ذخیره نفت در اقتصادهای بزرگ، افزایش تولید نفت در کشورهای غیرعضو اوپک و رشد آهسته تقاضای جهانی برای نفت، سه عامل مهم هستند که از افزایش قیمت ها جلوگیری خواهند کرد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵/۴۹ دلار معامله شد. روز گذشته شاهد کم‌نوسانی قیمت نفت زیر سطح ۵۰ دلاری بودیم.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹/۵۰ دلار معامله شد. چشم‌انداز کاهش صادرات عربستان، اظهارات دبیر کل اوپک از حرکت تدریجی بازار نفت به سمت تعادل، اختلال تولیدات نفت آمریکا و احتمال کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا برای سومین هفته متوالی مجددا قیمت نفت را بالاتر از ۵۰ دلار رساند.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۱.۳ دلار معامله شد. چشم‌انداز رشد تقاضای نفت اوپک در سال ۲۰۱۸ همچنین پیش‌بینی کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا به میزان ۴/ ۲ میلیون بشکه در روز از نفت حمایت کرد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا ۵۱.۴ دلار معامله شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش ۷۵/ ۲ میلیون بشکه و افت تولیدات نفت آمریکا به ۴۸/۹ میلیون بشکه در روز از قیمت نفت حمایت کرد. رشد واردات نفت چین به بیش از ۰۴/۹ میلیون بشکه در روز، رشد ۱۳ درصدی نسبت به آگوست در کنار ریسک‌های سیاسی در منطقه خاورمیانه با ناآرامی‌های کردستان عراق و تردیدها نسبت به موضع آمریکا به برجام نیز عامل حمایت از قیمت نفت است. خوش‌بینی اوپک به رسیدن سطح موجودی نفت تجاری به میانگین ۵‌ساله تا پایان ۳‌ماه سوم ۲۰۱۸ و احتمال تمدید توافق عامل خوش‌بینی به بازگشت تدریجی بازار به تعادل است. اوپک موجودی‌های نفت کشورهای توسعه‌یافته را ۱۷۱ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵ ‌ساله می‌داند. اما اداره اطلاعات انرژی با رشد تولیدات نفت آمریکا این امر را دور از انتظار می‌داند.

چشم انداز نفت
• امسال تقاضای جهان برای نفت ۱.۶ میلیون بشکه و سال آینده ۱.۴ میلیون بشکه افزایش می یابد. در ماه گذشته میلادی عرضه جهانی نفت ۹۰ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۹۷.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. عامل این افزایش بیشتر شدن تولید نفت از سوی تولیدکحنندگان غیر عضو اوپک بوده است. یک عامل مهم که از رشد قیمت ها جلوگیری خواهد کرد حرکت چین به سمت توسعه بخش خدمات است. چین بزرگترین واردگننده نفت است و حرکت این کشور به سمت کاهش وابستگی رشد اقتصادی به صنایع سنگین و سرمایه گذاری از تقاضا برای نفت خواهد کاست.
تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷
بررسی تحلیل بازار طلا

نظر بدهید