تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به جمعه ۲۴ دی

0
389

مقدمه
• با توجه به ادامه تردیدها درخصوص کاهش نفت اوپک و عدم اطمینان از امنیت اقتصاد چین به عنوان دومین کشور واردکننده نفت، قیمت این ماده سوختی در هفته منتهی به ۲۵ دی ماه (۱۴ ژانویه) سه درصد کاهش داشت.
• قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۵۶ سنت کاهش به ۵۵ دلار و ۴۵ سنت رسید و هفته گذشته را با کاهش حدودا ۳ درصدی به پایان برد. قیمت هر بشکه نفت WTI نیز در پایان معاملات دیروز ۶۴ سنت کاهش یافت و به ۵۲ دلار و ۳۷ سنت رسید و کاهش هفتگی تقریبا ۳ درصدی را به ثبت رساند.

تغییرات روزانه طی هفته
• در اولین روز هفته گذشته به خاطر نگرانی‌ها نسبت به موفقیت اوپک در اجرای توافق کاهش تولید، قیمت نفت از حدود ۵۸ دلار در هر بشکه به زیر ۵۵ دلار رسید و عملاً قیمت این حامل انرژی حدود ۵ درصد کاهش یافت. از طرفی، خبر افزایش صادرات نفت ایران و افزایش فعالیت‌های حفاری نفت در آمریکا برای دهمین هفته متوالی به این کاهش شدید قیمت نفت کمک کرد.
• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز سه‌شنبه تحت تأثیر افزایش عدم‌اطمینان نسبت به کاهش حجم تولید نفت از سوی برخی از تولیدکنندگان بزرگ و تقویت ارزش دلار افت قابل ملاحظه‌ای را تجربه نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در معاملات این روز ۳۰/ ۱ دلار (۳/۲ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۴/۵۳ به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI با ۱۴/۱ دلار (۲/۲ درصد) افت، در سطح بشکه‌ای ۸۲/۵۰ دلار قرار گرفت.
گمانه‌زنی‌ها در خصوص اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش حجم تولید نفت در هفته‌های قبل باعث نوسانات شدید قیمت آن گردید به طوری که افزایش بدبینی‌ها نسبت به توافق اخیر در روز سه‌شنبه موجب تشدید نگرانی‌ها در مورد فزونی عرضه نفت شده و قیمت نفت را در این روز کاهش داد. به علاوه، روسیه و قزاقستان نیز حجم تولید نفت خود را کمتر از حد انتظار کاهش دادند که این امر نیز موجب تشدید نگرانی‌ها در مورد مازاد عرضه نفت در بازار گردید. از طرفی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز برآورد خود از رشد تولید نفت این کشور در سال جاری را افزایش داد که این مسئله نیز سبب شکل¬گیری انتظارات کاهش قیمت نفت در روز سه¬شنبه گردید.
• قیمت نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه در اثر افزایش امیدواری‌ها به اجرای تعهدات برخی از کشورهای تولیدکننده عضو اوپک و تضعیف ارزش دلار رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس در داد و ستدهای روز ۱۱ ژانویه با ۴۶/۱ دلار (۷/۲ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۱۰/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه با ۴۳/۱ دلار (۸/۲ درصد) رشد، در سطح بشکه¬ای ۲۵/۵۲ دلار قرار گرفت.
تقویت نگاه خوش‌بینانه نسبت به اجرای کاهش عرضه نفت توسط برخی از تولیدکنندگان بزرگ موجب شد تا فضای روانی بازار شدیداً متأثر گردیده و سبب افزایش قابل ملاحظه قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه شود. در این راستا، انتشار اخباری مبنی بر کاهش عرضه نفت عربستان سعودی به بازار آسیا سبب شکل‌گیری انتظارات تقویت قیمت نفت در بازار شده و همچنین تردیدهای معامله‌گران را نسبت به اجرای توافق اخیر تولیدکنندگان اعم از اوپک و غیراوپک را کاهش داد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که در آن نشان می‌داد، میزان ذخیره‌سازی آن در هفته منتهی به ششم ژانوایه ۱/۴ میلیون بشکه بیشتر شده و به ۱/۴۸۳ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، میزان روزانه واردات و تولید آن نیز در هفته مورد بررسی به ترتیب با ۹/۱ میلیون و ۱۷۶ هزار بشکه افزایش، در سطوح ۱/۹ و ۴/۸ میلیون بشکه در روز قرار گرفتند.
• در روز پنج‌شنبه در بازارهای جهانی، دو دلیل اجرای توافق کشورهای عضو اوپک و غیراوپک و نیز پیش‌بینی ثبت رکود جدید تقاضا در کشور چین، عامل افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی بود. در این روز در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت بشکه‌ای ۵۶ دلار و قیمت نفت آمریکا هم بشکه‌ای ۵۳ دلار خرید و فروش شد.
• ادامه تردیدها در مورد میزان کاهش تولید اوپک موجب شد تا قیمت نفت در روز جمعه کاهش یابد و کاهش هفتگی ۳ درصدی را تجربه کند. نگرانی‌ها از سلامت اقتصاد چین پس از انتشار گزارشی در مورد کاهش شدید صادرات این کشور نیز تاثیری منفی بر احساس حاکم بر بازار داشت. البته آمار بی سابقه واردات نفت چین در ماه دسامبر و رسیدن آن به ۸.۶ میلیون بشکه در روز تا حدودی به تقویت قیمت‌ها کمک کرد، اما این آمارها نتوانست نگرانی‌ها از سلامت کلی اقتصاد چین را پنهان نماید.
قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات این روز با ۵۶ سنت کاهش به ۵۵ دلار و ۴۵ سنت رسید و هفته گذشته را با کاهش حدودا ۳ درصدی به پایان برد. قیمت هر بشکه نفت WTI نیز در پایان معاملات دیروز ۶۴ سنت کاهش یافت و به ۵۲ دلار و ۳۷ سنت رسید و کاهش هفتگی تقریبا ۳ درصدی را به ثبت رساند.

چشم انداز نفت

• موسسه وود مکنزی متوسط قیمت نفت خام را در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۷ دلار در هر بشکه برآورد کرد. همچنین این موسسه با توجه به افزایش قیمت نفت در طی دو ماه گذشته پیش بینی نمود که سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت جهان در سال جاری حدود سه درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۶ رشد یابد.
• مؤسسه تحقیقاتی BMI اعلام کرد: «اجرای توافق کشورهای اوپک و غیراوپک مبنی بر کاهش تولید نفت در حال عملی شدن بوده و نتیجه مثبتی هم بر بازار دارد. اگر اجرای تعهدات آنها را محاسبه کنیم حدود ۷۳ درصد عملی شده است».
• بانک فرانسوی بی ان پی پاریبا در گزارشی اعلام کرد: «روند حرکت قیمت نفت تا حد زیادی بستگی به تبعیت تولید کنندگان از مفاد توافق کاهش تولید دارد.»

                                  تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به  ۱۳ ژانویه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-Oil-25Dey95                                    قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه  ۱۳ ژانویه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-Oil-25Dey95-1

نظر بدهید