تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۴ آوریل ۲۰۱۷ (جمعه ۲۵ فروردین ۹۶)

0
450

مقدمه

  • روز جمعه قیمت نفت برنت و نفت آمریکا بدون تغییر محسوس به ترتیب در سطح ۶ دلار و ۵۲.۹۵ دلار در هر بشکه قرار گرفت. هفته پیش گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داده دو هفته قبل، ذخیره نفت این کشور کاهش یافته است. این عاملی برای حمایت از قیمت ها بود.
  • از طرفی پیش بینی شده عرضه و تقاپا برای نفت بزودی به تعادل خواهد رسید. پایبندی اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیر عضو این سازمان به برنامه کاهش عرضه سبب شده از مازاد عرضه کاسته شود و اگر تصمیم کگرفته شود این برنامه تا پایان سال جاری میلادی اجرا شود، قیمت ها حمایت خواهد شد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

  • روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱ دلار معامله شد. بازگشت اختلالات عرضه در کنار ریسک‌های ژئوپلیتیک عامل حمایت از قیمت نفت است. یک هفته پس از بازگشایی بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی، توقف فعالیت مجدد این میدان نفتی عامل حمایت از قیمت نفت شد. این عامل در کنار حمله نظامی آمریکا به سوریه و هشدار از سوی دولت این کشور به سایر کشورها، با تقویت ریسک ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه، دارای یک چهارم از منابع نفتی جهان، نفت را به سقف ۵ هفته‌ای رساند. با این وجود، رشد پرشتاب تولیدات شیل و قرار گرفتن سطح موجودی ذخایر نفتی در بالاترین سطح ثبت شده در کنار چشم انداز رشد شاخص دلار فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است. گزارش رسمی حجم ذخایر نفت تجاری، با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها از کاهش ۱.۵ میلیون بشکه، می‌تواند بر نفت اثرگذار باشد.
  • روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶ دلار معامله شد. تقویت احتمال تمدید توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدات، ریسک‌های ژئوپلیتیک در کنار تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش ۱.۳ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا قیمت نفت را در سقف ۵ هفته‌ای حفظ کرد. گزارش‌های غیررسمی از کاهش تولیدات عربستان به زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز، کمترین سطح از ژانویه و بیشتر از میزان تعهدشده عامل حمایت از قیمت نفت است. همچنین عربستان اعلام کرد در صورت همکاری سایر اعضا به ویژه عراق، ایران و روسیه توافق کاهش تولیدات، در نیمه دوم تمدید خواهد شد. نشست ۲۵ مه ‌اوپک تصویر روشن‌تری از این امر ارائه می‌دهد. بازگشت تولیدات شیل و رسیدن به میانگین ۹.۲۲ میلیون بشکه در روز طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنان فشار بر نفت را حفظ کرده است.
  • هر بشکه نفت خام آمریکا با ثبت رشد ۸ درصدی برای سومین هفته متوالی صعودی شد. خوش‌بینی‌ها به بازگشت تعادل به بازار نفت و احتمال تمدید توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدات در کنار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش ۲.۲ میلیون بشکه ذخیره نفت تجاری، بیشتر از پیش‌بینی‌ها از قیمت نفت حمایت کرد. با این وجود، همچنان گزارش از رشد تولیدات شیل برای هشتمین هفته متوالی و رسیدن آن به ۹.۲۴ میلیون بشکه در روز، بالاترین سطح از ژانویه ۲۰۱۶ و افزایش (۱۱ موردی) تعداد دکل‌های نفتی برای سیزدهمین هفته متوالی، رسیدن به بالاترین سطح از آوریل ۲۰۱۵ همچنان فشار را بر نفت حفظ کرده است. بنابراین با وجود گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (EIA) از حرکت تدریجی بازار نفت به تعادل، همچنان کارشناسان معتقدند افزایش تولیدات آمریکا کمتر از میزان واقعی تخمین زده شده است.

چشم انداز نفت

  • اولین گزارش ماهانه موسسات بین‌المللی از وضعیت بازار نفت در سال ۲۰۱۷ اخبار مثبتی به همراه داشته‌اند. این گزارش‌ها نشان می‌دهد که اوپک بر‌خلاف انتظارات به خوبی به تعهدات خود در قبال توافق اخیر برای کاهش تولید عمل کرده و بازار نفت در حال رسیدن به تعادل است. بر اساس گزارش اوپک، اعضای این سازمان بیش از ۱۰۴ درصد به توافق خود پایبند بوده که در تاریخ این سازمان بی‌سابقه بوده است. اوپک در بهترین حالت پیش از توافق اخیر تنها حدود ۸۰درصد به کاهش تولید پایبند بوده است.
  • آژانس بین‌المللی انرژی نیز در گزارش اخیر خود به پایبندی بی‌سابقه اوپک اشاره و هرچند که اعلام کرده است سطح ذخایر انبارهای نفتی جهان در سه ماه ابتدای سال افزایش یافته‌اند، اما فاصله بازار نفت به وضعیت تعادلی را بسیار نزدیک می‌داند. این سازمان بر این باور است که به زودی شاهد کاهش حجم ذخایر نفتی خواهیم بود. اما سومین سیگنال مثبت بازار نفت را اداره اطلاعات انرژی آمریکا به بازار نفت مخابره کرده است. این سازمان هرچند برآوردهای چندان امیدوار‌کننده‌ای در گزارش ماهانه خود از آینده بازار نفت ارائه نکرده، اما در گزارش هفتگی‌ اداره اطلاعات انرژی آمریکا خبر کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای حجم انبارهای نفتی آمریکا بسیار مهم و برای بسیاری از کارشناسان آغاز افت سطح ذخایر انبارهای نفتی جهان است.                                        تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۴ آوریل ۲۰۱۷
    monitoreconomy_ir-Oil-960125

نظر بدهید