تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۴ جولای ۲۰۱۷ (جمعه ۲۳ تیر)

0
255

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا تحت تاثیر کاهش ارزش دلار رشد کرد و عملکرد هفتگی بازار مثبت بود. البته کاهش ذخیره نفت آمریکا و احتمال اقدام جدید اوپک نیز در این افزایش تاثیر داشتند.
• بازار نفت در هفته های اخیر وضعیت امیدبخشی نداشته زیرا از یک سو بر تعداد چاه های نفتی فعال در آمریکا افزوده شده و از سوی دیگر میزان پایبندی به برنامه کاهش عرضه نفت کاهش یافته است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷/۴۳ دلار معامله شد. روز دوشنبه بازگشت توجه بازار به چشم‌انداز تداوم مازاد عرضه با رشد (۷ موردی) تعداد دکل‌های نفتی آمریکا برای بیست و چهارمین هفته در ۲۵ هفته اخیر، نوسان نفت را نزدیک کف ۲هفته‌ای (۶/۴۳ دلار) رقم زد.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹/۴۳ دلار معامله شد. افزایش ۱۰ درصدی تولیدات شیل از میانه ۲۰۱۶، رشد تعداد دکل‌های نفتی آمریکا در ۲۴ هفته از ۲۵ هفته اخیر و افزایش تولیدات نیجریه و لیبی قیمت نفت را در کف ۲هفته‌ای حفظ کرده است.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۸/۴۵ دلار معامله شد. پیش‌بینی کاهش رشد تولیدات شیل در سال آینده در کنار تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش ۱۳/۸ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا در هفته گذشته قیمت نفت را به ۴۶ دلار نزدیک کرد. نظرسنجی بلومبرگ کاهش ۴۵/۲ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری را پیش‌بینی کرد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۴۶ دلار معامله شد. کاهش ۵۶/۷ میلیون بشکه موجودی نفت آمریکا (بیشترین کاهش از سپتامبر) و پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی (EIA) رشد تقاضا در سال ۲۰۱۷ و رسیدن به ۴/۱ میلیون بشکه در روز (۱۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از گزارش پیشین) از نفت حمایت کرد. با این وجود رشد تولیدات آمریکا به ۴/۹ میلیون بشکه در کنار رشد تولیدات اوپک در ژوئن به ۶/۳۲ میلیون بشکه در روز، با افزایش تولیدات لیبی، نیجریه و تولید عربستان بالاتر از میزان تعهدشده نفت را زیر ۵۰ دلار حفظ کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی (EIA) رشد تولیدات لیبی و نیجریه، کاهش تولیدات سایر اعضای اوپک را در ژوئن از ۹۲۰ هزار بشکه در روز به ۴۷۰ هزار بشکه در روز کاهش داد. در نشست اعضای اوپک با روسیه امکان ایجاد سقف برای نیجریه و لیبی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

چشم انداز نفت

• پیش بینی افزایش تولید نفت در آمریکا و برخی کشورهای دیگر و رشد آهسته تقاضا سبب شده تعادل بین عرضه و تقاضا برقرار نشود. برخی تحلیلگران معتقدند این تعادل اوایل سال آینده میلادی انجام خواهد شد. به ویژه اگز میزان پایبندی اعضا اوپک به برنامه کاهش عرضه کمتر شود فشار بر قیمت ها بیشتر خواهد شد.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات روز جمعه ابتدا حرکت ثابتی داشت اما سپس به سطح ۴۶.۶۰ دلار صعود کرد با اینهمه از این سطح دوباره عقب نشینی کرد و مجددا افزایش یافت. این بازار همچنان نوسان زیادی را نشان می‌دهد زیرا بالای سطح ۴۷ دلار مقاومت شدیدی نشان می دهد. تشکیل یک کندل کامل، فرصتی برای فروش خواهد بود و حتی اگر بالای سطح ۴۷ دلار شکسته شود، همچنان معامله‌گران به دنبال فرصتی برای فروش خواهند بود زیرا این بازار همچنان با مشکل اشباع عرضه نفت دست و پنجه نرم می کند و بسیار منفی مانده است. بازار برنت در معاملات جمعه ابتدا حرکت ثابتی داشت اما مانند بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت به سطح بالاتری صعود کرد و سپس عقب نشینی نمود و دوباره صعود کرد. به نظر می‌رسد این بازار در سطح ۴۹ دلار با مقاومت شدیدی مواجه است. در حال حاضر تمایلی به خرید در این بازار مشاهده نمی شود و تحلیلگران فنی معتقدند افزایش اخیر قیمت، تنها به دلیل پوشش کوتاه مدت بوده است زیرا این بازار هم با مشکل اشباع عرضه روبروست.

                             تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۴ جولای ۲۰۱۷
@monitoreconomy_ir-oil-960422

نظر بدهید