تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۵ بهمن

0
329

مقدمه
• در هفته گذشته، پس از آنکه آمریکا به بهانه آزمایش موشک بالستیک توسط ایران، تحریم‌های جدیدی را علیه چند شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی وضع کرد، قیمت نفت در روزهای پایانی هفته افزایش یافت.
• انتشار آمارهای قوی از بازار کار آمریکا در ماه ژانویه نیز به رشد قیمت نفت کمک کرد زیرا این آمارها نشان دهنده تقویت تقاضا برای انرژی بوده است.
• قیمت نفت های پایه آمریکا و اروپا در هفته جاری میلادی به ترتیب بیش از یک و ۲ درصد افزایش یافت.

تغییرات روزانه طی هفته

• در پی تشدید نگرانی‌ها در مورد مازاد عرضه نفت، قیمت نفت خام در معاملات بین‌المللی اولین روز کاری هفته گذشته کاهش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در معاملات روز دوشنبه با ۲۹سنت (۵/۰ درصد) افت، در سطح بشکه‌ای ۲۳/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک با ۵۴ سنت (۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۵۲ دلار قرار گرفت.
انتشار گزارشاتی در خصوص پیش‌بینی رشد تولید نفت آمریکا در سال جاری همچنان اثرات کاهنده خود بر قیمت را حفظ نمود به طوری که فضای روانی بازار را در این روز شدیداً متأثر کرد و سبب افت قیمت نفت گردید. به علاوه، موسسه خدمات نفتی بیکر هیوز نیز در روز جمعه قبل از آن از افزایش قابل ملاحظه تعداد دکل‌های حفاری فعال نفتی آمریکا (۱۵ واحد) گزارش داده بود که این امر نیز عاملی برای تداوم انتظارات کاهنده قیمت در معاملات روز دوشنبه شد.
• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز سه‌شنبه تحت تأثیر اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش حجم تولید نفت افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در معاملات این روز با ۴۷ سنت (۹/۰) رشد، در سطح بشکه‌ای ۷۰/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین قیمت نفت WTI با ۱۸ سنت (۳/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۸۱/۵۲ دلار قرار گرفت.
انتشار اخباری در خصوص اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش حجم تولید نفت به میزان فراتر از حد انتظار (۸۲ درصد) موجب شد تا فضای روانی بازار نفت شدیداً متأثر گردیده و سبب تقویت قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه شد. در مقابل، روند رو به رشد تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا در هفته‌های گذشته نگرانی‌ها در خصوص فزونی عرضه نفت را تشدید نمود به طوری که از تقویت بیشتر قیمت نفت در این روز ممانعت کرد.
انجمن نفت آمریکا (API) گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را در روز سه‌شنبه منتشر ساخت که در آن نشان می‌داد، ذخیره‌سازی نفت خام آن در هفته منتهی به ۲۷ ژانویه ۸/۵ میلیون بشکه بیشتر شده است.
• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه تحت‌تأثیر تحقق تعهدات تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش حجم تولید نفت فراتر از حد انتظار در ماه ژانویه رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات این روز با ۲۲/۱ دلار (۲/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۸۰/۵۶ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۰۷/۱ دلار (۲ درصد) رشد، در سطح بشکه ای ۸۸/۵۳ دلار قرار گرفت.
انتشار برخی از گزارشات مبنی بر کاهش ۸۵ درصدی حجم تولید نفت کشورهای عضو اوپک (معادل یک میلیون بشکه در روز) فضای روانی بازار را متأثر نموده و و قیمت نفت را در معاملات روز چهارشنبه افزایش داد. همچنین، روسیه نیز در ماه ژانویه حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز از سهم روزانه ۳۰۰ هزار بشکه خود را کاهش داد. به علاوه، علائم و شواهد حاکی از کاهش حجم تولید نفت توسط عراق نیز می‌باشد که این مسئله منجر به تقویت بیشتر قیمت در این روز شد.
• روز پنجشنبه با افزایش تولید نفت خام و بنزین در آمریکا، قیمت نفت کاهش یافت. این در حالی بود که شواهد نشان می‌داد بازار کماکان تحت تاثیر کاهش تولید نفت تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک قرار دارد و این امر از کاهش شدید قیمت جلوگیری کرد.
• انتشار خبرهایی در مورد احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه چند شرکت ایرانی از سوی دولت جدید آمریکا و تشدید تنش‌های ژئوپلتیک بین دو کشور موجب شد تا قیمت نفت در روز جمعه افزایش یابد. رویترز گزارش داد، به دنبال آزمایش موشکی بالستیک ایران، دولت ترامپ خود را برای اعمال تحریم های جدید علیه بیش از ۲۰ شرکت ایرانی آماده می‌کند. بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت پس از کاهش ۲۴ سنتی در روز پنجشنبه، در روز جمعه با ۲۵ سنت، معادل ۰.۶ درصد افزایش به ۵۶ دلار و ۸۱ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا (وست تگزاس اینترمدییت) نیز پس از کاهش ۳۴ سنتی در روز قبل، در آخرین روز ۲۸ سنت، معادل نیم درصد افزایش داشت و به ۵۳ دلار و ۸۳ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا در این هفته اندکی بیش از یک درصد افزایش داشت.

چشم انداز نفت

• گلدمن ساکس پیش‌بینی نمود با توجه به روند رو به رشد تعداد دکل‌ای حفاری آمریکا، تولید نفت آمریکا حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد.
• ریک اسپونر، تحلیلگر بازار نفت گفت، اقدامات دولت آمریکا برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران «به عنوان یک عامل کوتاه‌مدت در پس ذهن تجار قرار داشته است.»
• بانک ملی استرالیا در یادداشتی در روز جمعه گفت قیمت نفت از زمان پیش از توافق اوپک در ماه دسامبر برای کاهش تولید، حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است. «اکنون ما پیش‌بینی می‌کنیم که قیمت نفت به طور متوسط در سه ماهه اول و دوم در بازه ۵۵ تا ۶۰ دلار و در پایان سال ۲۰۱۷ در ۶۰ دلار معامله شود.»
• براساس گزارش سازمان بین‌المللی انرژی، تصور اینکه توافق اخیر اوپکی‌ها منجر به افزایش قیمت نفت شود، غیرواقعی است و رسیدن قیمت نفت به بشکه ای ۶۵ دلار خوش بینانه است.

 تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به  ۳ فوریه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-15bahman95

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه  ۳ فوریه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-15bahman95-1

نظر بدهید