تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ (جمعه ۲۴ شهریور۹۶)

0
222

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا نوسانی محدود داشت و به ترتیب در محدوده ۵۵.۵ دلار و ۵۰ دلار در هر بشکه قرار گرفت. هفته گذشته عامل اصلی افزایش قیمت نفت، پیش بینی به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا در آینده نزدیک بود. از یک سو، از تعداد چاه های نفتی فعال در آمریکا کاسته شده و از سوی دیگر آژآنس بین المللی انرژی در گزارش اخیر خود به افزایش ۱.۶ میلیون بشکه ای مصرف جهانی نفت در سال جاری میلادی اشاره کرده است.
• نکته مهم دیگر این است که احتمال تمدید مدت اجرای برنامه کاهش عرضه نفت وجود دارد. این برنامه از ابتدای سال جاری میلادی آغاز شده و تا مارس سال آینده ادامه پیدا می کند. برخی منابع پیش بینی کرده اند اوپک مدت اجرای برنامه یاد شده را سه ماه تمدید می کند. طبق این برنامه، میزان عرضه نفت ۱.۸ میلیون بشکه پایین تر آمده است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۸ دلار معامله شد. همچنان اثرات توفان ایرما با تخلیه بیش از ۴ میلیون خانه و کسب‌و‌کار در فلوریدا فشار را بر نفت حفظ کرده است. پیش‌تر توفان هاروی در تگزاس منجر به کاهش فعالیت یک‌چهارم از ظرفیت کل پالایشگاه‌های آمریکا شد. اما بخشی از این پالایشگاه‌ها به فعالیت بازگشتند.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۴۸ دلار معامله شد. فروکش توفان ایرما و بازگشت فعالیت پالایشگاه‌ها پس از دو هفته تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد. پیش‌تر توفان هاروی در منطقه تگزاس، توقف فعالیت یک چهارم از ظرفیت پالایشگاه‌های این منطقه را رقم زد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۹.۴دلار معامله شد. کاهش تولیدات اوپک در آگوست به میزان ۷۹ هزار بشکه در روز نسبت به جولای با کاهش تولیدات لیبی، گابون، ونزوئلا و عراق در کنار احتمال تمدید توافق اوپک حداقل ۳ ماه از نفت حمایت کرد. همچنین این گزارش رشد تقاضای تولیدات اوپک در سال ۲۰۱۸، از سوی چین و اروپا را پیش‌بینی کرد. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نیز با چشم‌انداز رشد تقاضای اروپا و آمریکا رشد تقاضا را در سال جاری به ۶/۱ میلیون بشکه در روز (نسبت به ۵/۱ میلیون بشکه در روز در گزارش پیشین) افزایش داد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا (IEA) نیز پیش‌بینی از تولیدات آمریکا در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را کاهش داد. موسسه نفت آمریکا (API) افزایش ۱۸/۶ میلیون بشکه موجودی نفت خام پیش از انتشار گزارش رسمی را تخمین زد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۰ دلار معامله شد. پیش‌بینی افزایش تقاضای نفت اوپک از سوی اروپا و چین در کنار پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) از افزایش تقاضای نفت در سال ۲۰۱۷ به ۶/ ۱ میلیون بشکه در روز، نسبت به ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز در گزارش پیشین از نفت حمایت کرد. با توجه به زمان‌بر شدن کاهش موجودی نفت به میانگین ۵‌ساله چشم‌انداز تمدید توافق پس از مارس ۲۰۱۶ نیز دورنمای بازگشت بازار به تعادل را تقویت کرد. هفته گذشته موجودی نفت تجاری آمریکا ۹/۵ میلیون بشکه افزایش و موجودی بنزین، با اثرات توفان هاروی ۴/۸ میلیون بشکه (بیشترین افت ثبت‌شده) کاهش داشت. اما با فروکش اثرات هاروی، بازگشت فعالیت پالایشگاه‌ها، در کنار سایر عوامل سقف ۵۰ دلار را برای اولین بار در ۵‌هفته به‌صورت مقطعی در روزهای اخیر شکست.

چشم انداز نفت
• تحولات اخیر در بازارهای نفت در پی تعطیلی پالایشگاه‌های متعدد در منطقه خلیج مکزیک به دلیل خسارات ناشی از وقوع توفان هاروی که بخش‌های بزرگی از تگزاس و لوئیزیانا را از سیلاب پر کرده است، حاصل شد. طبق گزارش اس اند پی گلوبال پلاتس، حدود ۲۲ درصد از مجموع ظرفیت پالایش آمریکا تا روز پنج‌شنبه تعطیل شده بود. به گفته تحلیلگران کومرس بانک، وزارت انرژی آمریکا روز پنج‌شنبه برای برداشت یک میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک چراغ سبز نشان داد. به عبارت دیگر پالایشگاه‌ها نه تنها به دلیل به راه افتادن سیل فلج شدند بلکه در برخی موارد کمبود نفت خام به دلیل مختل شدن واردات و تولید نفت، به فعالیت آنها لطمه زده است. اما برخی از تحلیلگران تردید دارند عرضه نفت از ذخایر استراتژیک تاثیر چندان بزرگی بر عرضه بنزین کشور داشته باشد.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت خام آمریکا در معاملات جمعه ابتدا با کاهش روبرو شد اما نزدیک سطح ۴۶.۵۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر دهد. تحلیلگران فنی می گویند آنچه که مشاهده می شود، واکنش به توفان هاروی و اختلالات احتمالی است. اگر بالای سطح ۴۷.۵۰ دلار شکسته شود، بازار می تواند به سطح بالاتری صعود کرد. اما از نظر بلندمدت، بازار احتمالا دوباره با فروش گسترده روبرو می شود اما در حال حاضر، فعلا روند افزایشی دارد. بازار برنت نیز همچنان حمایت قابل توجهی به خصوص نزدیک سطح ۵۲.۲۵ دلار دریافت می کند. تحلیلگران فنی معتقدند این بازار آماده است به سطح بالاتری صعود کند. نمودارهای فنی هر دو بازار همر تشکیل داده اند که نشانه مثبتی محسوب می شود.

 تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷
بررسی قیمت نفت

نظر بدهید