تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۸ آگوست ۲۰۱۷ (جمعه ۲۷ مرداد ۹۶)

0
298

مقدمه
• روز جمعه قیمت نفت برنت و نفت آمریکا به ۵۳دلار و ۴۸.۷ دلار در هر بشکه رسید. روز جمعه قیمت ها اندکی افزایش یافت اما موانع مختلفی در برابر رشد پایدار قیمت ها وجود دارد. قیمت نفت در روزهای اخیر به تدریج کاهش یافته است. افزایش تولید نفت در آمریکا توانسته تاثیر کاهش ذخیره نفت در این کشور را خنثی کند و سبب کاهش قیمت ها شود.
• آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده افزایش تولید نفت در آمریکا تا سال آینده میلادی ادامه پیدا خواهد کرد البته ممکن است میزان افزایش کمتر از پیش بینی ها باشد. برنامه کاهش عرضه نفت که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون از سوی اوپک و برخی تولیدکنندگان نفت از جمله روسیه اجرا شده و تا مارس سال آینده میلادی ادامه پیدا خواهد کرد تاثیر بزرگی در رشد قیمت ها نداشته البته اگر لازم باشد بر میزان کاهش عرضه افزوده خواهد شد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵/۴۸ دلار معامله شد. کاهش سطح نفت پالایش‌شده چین در جولای به کمترین سطح از سپتامبر ۲۰۱۶ نگرانی‌ها از مازاد عرضه فرآورده‌های نفتی این کشور و در نتیجه کاهش تقاضای نفت را تقویت کرد. اما اختلالات سمت عرضه با کاهش ۳۰ درصدی تولیدات بزرگ‌ترین میدان نفتی این کشور (شراره) تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد. همچنان افزایش (۳ موردی) تعداد دکل‌های نفتی آمریکا نیز با چشم‌انداز رشد تولیدات شیل فشار را بر نفت حفظ کرده است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۴۷ دلار معامله شد. در روزهای اخیر نگرانی‌ها از کاهش تقاضای پالایشگاه‌های چین و رشد شاخص دلار از کف با فروکش تنش‌های ژئوپلیتیک افت قیمت نفت به ۴۷ دلار را رقم زد.
• روز چهارشنبه ر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷/۴۷ دلار معامله شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش موجودی نفت تجاری به میزان ۲/۹ میلیون بشکه برای نهمین هفته متوالی پیش از انتشار گزارش رسمی از قیمت نفت تا حدی حمایت کرد. اما نزدیک شدن به پایان فصل تابستان (پیک تقاضای بنزین) می‌تواند با کاهش تقاضا، فشار بر قیمت نفت را تشدید کند.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱/۴۷ دلار معامله شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (IEA) از کاهش موجودی نفت تجاری به میزان ۹۵/۸ میلیون بشکه با ثبت هفتمین هفته افت متوالی، موجودی را به سطح کمتر از سال ۲۰۱۶ رساند. با وجود این افزایش تولیدات به میزان ۷۹ هزار بشکه در روز و رسیدن به سقف ۲ سال و نیم، ۵/۹ میلیون بشکه در روز، فشار را بر نفت حفظ کرد. با وجود این کاهش صادرات عربستان، به کمترین سطح در ۳۳ ماه گذشته و تداوم افت موجودی نفت خوش‌بینی‌ها به اثرگذاری توافق اوپک به بازگشت بازار نفت به تعادل را تقویت کرده است. همچنان خوش‌بینی‌ها به رشد تقاضا نیز از قیمت نفت حمایت می‌کند. خوش‌بینی صندوق‌های پوشش ریسک به بازگشت نفت به تعادل، افزایش معاملات آتی با چشم‌انداز رشد قیمت نفت را به دنبال داشته است.

چشم انداز نفت

• از دید بسیاری از اعضا اوپک و روسیه، سطح مطلوب برای قیمت نفت ۵۵ دلار است. اگر قیمت ها به این رقم نزدیک شود بعید است اقدامات جدیدی برای بالابردن قیمت ها انجام شود.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت تحت تاثیر کاهش سطح ذخایر نفت قیمت بالاتری را شکست و به نظر می رسد آماده است به سطح بالاتری صعود کند. با اینهمه، تحلیلگران فنی معتقدند این بازار در سطح ۵۰ دلار سقف پیدا کرده که شکستن آن راحت نخواهد بود اما روند بازار در کوتاه مدت صعودی است. عقب‌نشینی در مقطع کنونی با حمایت بالایی به خصوص در سطخ ۴۷.۵۰ دلار مواجه می شود. از نظر بلندمدت بازار همچنان با مشکلاتی روبروست که باعث می شود خریداران نزدیک سطح ۵۰ دلار در بازار حضور پیدا کنند. بازار برنت در حال حاضر سطح ۵۲.۵۰ دلار را تست می کند و شکسته شدن بالای این محدوده، بازار را به سوی سطح ۵۳.۵۰ دلار هدایت خواهد کرد. انتظار می رود این بازار شاهد عقب نشینی و حضور فروشندگان باشد اما در حال حاضر این خریداران هستند که حضور پررنگی در بازار دارند.
تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۸ آگوست ۲۰۱۷
وضعیت قیمت نفت

نظر بدهید