تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۹ می ۲۰۱۷ (جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶)

0
365

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا به ترتیب به ۲.۵ درصد و ۲ درصد افزایش به ۵۳.۸ دلار و ۵۰.۵ دلار هر بشکه رسید. کاهش ارزش دلار یک عامل مهم در رشد قیمت نفت است.
• برخی کارشناسان معتقدند با توجه به افزایش تولید نفت در آمریکا و برخی دیگر از تولیدکنندگان، نمی توان انتظار داشت قیمت ها رشد قابل ملاظه داشته باشند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا و آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده اند که تولید نفت شیل در آمریکا پیوسته افزایش خواهد یافت. واقعیت این است که تصمیم هایی که عربستان و روسیه اتخاذ خواهند کرد تاثیری بزرگ بر قیمت ها خواهد داشت.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۴۹ دلار معامله ‌شد. موافقت روسیه و عربستان با تمدید توافق به مدت ۹ ماه در کنار افزایش معاملات آتی با چشم‌انداز صعودی، رشد بیش از ۵/ ۲ درصدی برنت و WTI را در میانه معاملات رقم زد. در حاشیه نشستی در پکن، وزیر انرژی عربستان، خالد الفالح اعلام کرد با وجود توافق برای کاهش تولیدات که از اول ژانویه اجرا شد، اما سطح کنونی ذخایر هنوز به سطح هدف کاهش نیافته است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱/۴۹ دلار معامله شد. توافق اولیه میان خالد الفالح و نوواک، وزیر انرژی عربستان و روسیه، در کنار اعلام حمایت عمان و کویت از این توافق از نفت حمایت کرد، همچنان کاهش بیشتر میزان تولیدات نیز محتمل است؛ نشست ۲۵ مه ‌تصویر روشن تری از این امر ارائه دهد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷/۴۸ دلار معامله ‌شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش ۸۸۲ هزار بشکه حجم ذخایر نفت تجاری آمریکا بر‌خلاف پیش‌بینی‌ها بر نفت فشار آورد. افت شاخص دلار به کف ۶‌ماهه نیز نتوانست از قیمت نفت حمایت کند.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹/۴۹ دلار معامله ‌شد. چشم‌انداز تمدید توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولید تا ۳ ماهه اول ۲۰۱۸ در کنار کاهش موجودی نفت تجاری از قیمت نفت حمایت کرد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا به میزان ۸/۱ میلیون بشکه، اما کمتر از پیش‌بینی‌ها از قیمت نفت حمایت کرد. با این وجود، افت ۹ هزار بشکه در روز تولید شیل پس از ۱۳ هفته صعودی و رسیدن به ۳۰۵/۹ میلیون بشکه در روز نیز عامل دیگر حمایت از نفت بود. با این وجود، اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) تولید به میزان ۳۱/۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ در آمریکا را پیش‌بینی کرد. علاوه بر چشم‌انداز تداوم کاهش تولید تا مارس ۲۰۱۸، تعمیق کاهش تولید نیز محتمل است. نشست ۲۵ مه ‌اوپک می‌تواند تصویر روشن‌تری ارائه دهد.

چشم انداز نفت

• اداره اطلاعات انرژی آمریکا و آژانس بین المللی پیش بینی کرده اند که تولید نفت شیل در آمریکا پیوسته افزایش خواهد یافت. واقعیت این است که تصمیم هایی که عربستان و روسیه اتخاذ خواهند کرد تاثیری بزرگ بر قیمت ها خواهد داشت. اگر آنها بر سر کاستن از تولید توافق کننده تعادل عرضه و تقاضا زودتر از پایان سال جاری میلادی برقرار می شود.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت روز سه شنبه تلاش کرد صعود کند اما با مقاومت روبرو شد و به نزدیک قیمت نهایی روز دوشنبه عقب نشینی کرد. مقاومت اکنون در متوسط حرکت ۱۸ روزه که در ۴۹.۵۲ دلار قرار دارد، دیده می شود. قیمتهای نفت پس از افزایش دو روزه، روز سه شنبه تحکیم شدند. حمایت نفت در نزدیک سطح ۴۸.۱۰ دلار دیده می شود که خط ترند اسلاپینگ صعودی است و حمایت بعدی نزدیک سطح ۴۷.۲۵ دلار قرار دارد که متوسط حرکت ۱۰ روزه است. نیروی حرکت بازار نفت خام آمریکا با ایجاد سیگنال خرید در شاخ MACD مثبت شده است. شاخص RSI از محدوده بیش فروش بهبود یافته و در ۴۸ دیده می شود که وسط محدوده خنثی بوده و منعکس کننده تحکیم است.

                                  تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۹ می ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-Oil-960229-1                                 قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۹ می ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-Oil-960229-2

نظر بدهید