تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۲۰ اکتبر ۲۰۱۷ (جمعه ۲۸مهر ۹۶)

0
262

مقدمه
• روز جمعه قیمت هر بشکه نفت برنت و نفت خام آمریکا به ترتیب به ۵۷.۳ و ۵۱.۷ دلار رسید. افزایش قیمت ها پس از آن رخ داد که بازار نفت در جلسه قبل شاهد افت بیش از یک درصدی قیمت ها بود. این کاهش قیمت ها ناشی از برداشت سودهایی بود که بعد از ۴ جلسه رشد متوالی قیمت نفت در بازار رخ داد. دیگر عامل افت قیمت نفت در جلسه قبلی سخنان رئیس بانک مرکزی چین بود که هشدار داد خوش بینی بیش از حدی در خصوص رشد اقتصادی چین شکل گرفته است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۳/۵۲ دلار معامله شد. تشدید تنش‌ها در عراق در کنار کاهش (۵ موردی) تعداد دکل‌های نفتی آمریکا برای دومین هفته متوالی از قیمت نفت حمایت کرد. ورود نیروهای دولت مرکزی عراق به کرکوک برای در دست گرفتن کنترل تولیدات نفت این منطقه، ۲۰۰ هزار از ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولیدات کردستان، با احتمال اختلال عرضه از سوی دومین صادرکننده بزرگ اوپک جهش قیمت نفت را روز دوشنبه رقم زد.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۵۱ دلار معامله شد. تشدید تنش‌ها میان نیروهای عراق و کردستان توقف تولیدات دو میدان نفتی منطقه کرکوک عراق و کاهش حدود ۲۷۵ هزار بشکه از ۵۰۰ هزار بشکه در روز تولیدات کرکوک را رقم زده است.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱/۵۲ دلار معامله شد. همچنان شاهد نوسان قیمت نفت نزدیک سقف ۳‌هفته بودیم. فروکش نسبی تنش‌ها میان کردستان و عراق در منطقه کرکوک و دعوت دولت مرکزی عراق به همکاری نیروهای کرد برای تداوم سطح کنونی صادرات این کشور، بر نفت فشار آورد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۱ دلار معامله شد. با وجود رشد قیمت نفت به بالای سطح ۵۲ دلاری پس از سه هفته، دیروز قیمت نفت خام آمریکا با افت مواجه شد. در حالی که نگرانی‌های سمت عرضه با کاهش صادرات نفت کردستان عراق (از ۶۰۰ هزار به ۲۱۶ هزار بشکه در روز) از قیمت نفت حمایت می‌کرد، روز گذشته قیمت‌ نفت WTI حدود ۶/۰ درصد کاهش یافت. شناسایی سود میان معامله‌گران از عوامل افت قیمت نفت خام آمریکا در روز گذشته بود. ضمن اینکه افزایش شاخص دلار نیز در کاهش دیروز قیمت نفت موثر بود. طبق آخرین گزارش موسسه اطلاعات انرژی، ذخایر بنزین به میزان ۹۰۸ هزار بشکه افزایش داشته که حاکی از کاهش تقاضای نفت است. همچنین افزایش تولید نفت شیل آمریکا در روز گذشته سبب تقویت عرضه و فشار بر قیمت WTI شد.

چشم انداز نفت
• آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد میزان ذخایر نفت خام تجاری این کشور با ۱۵ درصد کاهش نسبت به رکوردهای ثبت شده در ماه مارس به ۴۵۶.۵ میلیون بشکه رسیده است. بخشی از این کاهش ناشی از افزایش صادرات بوده که به دلیل اختلاف قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا و نفت برنت رخ داده است. این تفاوت قیمت موجب شده تا صادرات نفت برای تولید کنندگان آمریکایی توجیه اقتصادی داشته باشد.
• در پی کاهش قابل توجه صادرات نفت عراق به دلیل تنش ها در اقلیم کردستان، قیمت نفت دیروز با افزایش همراه بود. صادرات نفت کردستان عراق از طریق بندر جیهان ترکیه به طور متوسط به ۲۱۶ هزار بشکه در روز رسیده در حالی که معمولا میزان صادرات نفت از این منطقه به حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز می رسید. نیروهای عراقی این هفته کنترل دو میدان نفتی بزرگ در شمال غرب کرکوک را از پیشمرگه های کرد پس گرفتند و وزارت نفت عراق در بغداد انتظار دارد که تولید نفت از این میادین از روز یکشنبه مجددا از سر گرفته شود. شرکت رزنفت، بزرگترین شرکت نفتی روسیه توافق کرده که با سرمایه گذاری ۱.۸ میلیارد دلاری کنترل خط لوله نفتی اصلی کردستان عراق را در اختیار بگیرد.

                                 تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۰ اکتبر ۲۰۱۷
تحلیل بازار نفت

نظر بدهید