تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به اول بهمن

0
364

مقدمه

 • در آخرین معاملات بازار نفت در هفته گذشته، قیمت هر بشکه نفت در دو بازار استراتژیک جهان یعنی لندن و نیویورک با جهش بیش از یک دلاری همراه شد.
 • همزمان با آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، بازار نفت آن روی خوش خود را نشان داد و طلای سیاه در ادامه سیر صعودی به‌جای کاهش با افزایش قیمت همراه شد.
 • به دنبال امیدواری نسبت به نتیجه‌بخش بودن نشست کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در هفته جاری برای بررسی پایبندی اعضا به تعهد خود در قبال محدود کردن سطح تولید نفت، بهای طلای سیاه روز جمعه با بیش از ۲ درصد افزایش همراه بود. این درحالیست که فعالیت­های حفاری آمزیکا باعث شد این افزایش بها با محدودیت­هایی روبرو شود.

تغییرات روزانه طی هفته

 • بهای نفت خام در معاملات بین‌­المللی اولین روز کاری هفته جاری تحت تأثیرانتظارات مثبت نسبت به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ نفت افزایش یافت اگرچه تقویت پیش ­بینی رشد تولید نفت آمریکا در سال جاری از افزایش بیشتر قیمت ممانعت نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن در معاملات روز دوشنبه با ۴۱ سنت رشد، در سطح بشکه­ای۸۶/۵۵ دلار به تثبیت رسید. این در حالی است که بازار آمریکا به دلیل تعطیلی در این روز (بمناسبت بزرگداشت روز مارتین لوتر کینگ) معامله ­ای در این بازار صورت نپذیرفت.

انتظارات نسبت به اجرای توافق اخیر تولیدکنندگان اعم از عضو و غیرعضو اوپک در هفته‌های قبل موجب تشدید نوسان قیمت نفت در بازار گردید به طوری که کاهش تردید‌ها در روز دوشنبه در خصوص کاهش حجم تولید نفت توسط برخی از این گروه از تولیدکنندگان موجب تقویت قیمت در این روز شد. به علاوه، انتشار اخباری مبنی بر کاهش تولید نفت روسیه به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز در دوره ۱۵-۱ ژانویه نیز موجب تعدیل فضای روانی منفی بازار نسبت به اجرای توافق فوق در زمینه کاهش عرضه نفت گردیده و تقویت بیشتر قیمت نفت را به همراه داشت.

 • قیمت نفت خام شاخص در بازارهای بین ­المللی روز سه­‌شنبه با توجه به عدم اطمینان نسبت به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ درخصوص کاهش حجم تولید نفت روند متفاوتی را تجربه نمود. قیمت نفت خام برنت در معاملات این روز با ۳۹ سنت (۷/۰ درصد) کاهش‌، در سطح بشکه­ای ۴۷/۵۵ دلار به تثبیت رسید. این در حالی است که قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک با ۱۱ سنت (۲/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه­‌ای ۴۸/۵۲ دلار قرار گرفت.
 • قیمت‌های نفت روز چهارشنبه تحت تاثیر انتظارات برای افزایش تولید نفت در آمریکا که کاهش تولید از سوی اوپک را تحت الشعاع قرار داد، حدود سه درصد کاهش یافت. سازمان اطلاعات انرژی آمریکا روز سه شنبه گفت که در ماه فوریه قرار است با افزایش تولید نفت شیل، به کاهش تولید سه ماهه پایان بخشیم. این امر در حالی صورت گرفت که آمریکا فعالیت­های حفاری خود را افزایش داده و هفتۀ گذشته شرکت‌های انرژی آمریکایی برای یازدهمین هفته متوالی تعداد سکوهای حفاری خود را افزایش دادند و با توجه به این که اکنون هشت ماه می‌شود که قیمت نفت در سطحی است که می‌تواند برای حفاران سود آور باشد، فعالیت‌های حفاری خود را گسترش داده‌اند. با این حال، قیمت نفت در روز چهارشنبه برای دومین روز متوالی کاهش یافت. این کاهش قیمت بیشتر به خاطر شک و تردید مداومی بود که عمیق بودن توافق صورت گرفته توسط اوپک و روسیه را زیر سوال می برد.
 • روز پنج­شنبه با انتظار سرمایه‌­گذاران برای شنیدن اطلاعات جدیدی در رابطه با موجودی نفت ایالات متحده، قیمت نفت آمریکا که در هفته ی گذشته کاهش متوالی داشت، – مجدداً شروع به افزایش کرد. نفت جهانی در این روز در آستانه انتشار آمار رسمی ذخایر نفت خام آمریکا، بخشی از ضرر چشمگیر معاملات روز گذشته را جبران نمود. نفت برنت که قیمت پایه بازار بین­ المللی است، ۲۴ سنت یا ۰.۴۵ درصد افزایش یافت و در ۵۴.۱۶ دلار در هر بشکه ایستاد. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه ۲.۸ درصد سقوط کرده بود.
 • روز جمعه برای دومین روز پیاپی، قیمت نفت افزایش یافت. این افزایش قیمت بیشتر به خاطر انتظارات تجار برای کاهش عرضه و همپنین گزارش ­های جدید از افزایش تقاضای چین بود. هم­چنین، در نخستین ساعات آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا هرچند شاخص سه بازار بزرگ بورس این کشور شامل نزدک، داوجونز و اس اند پی با سقوط ارزش روبرو شدند اما بازار نفت آن روی خوش خود را به رئیس جمهور تازه‌کار آمریکا نشان داد و قیمت طلای سیاه به‌جای کاهش با افزایش همراه شد. قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال بلافاصله پس از پایان مراسم تحلیف دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در بازار لندن با یک دلار و ۳۳ سنت (معادل ۲.۴۶ درصد) افزایش به سطح ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید و قیمت هر بشکه نفت خام سبک و شیرین آمریکا در معاملات بازار نیویورک با یک دلار و پنج سنت افزایش (۲.۰۴ درصد) در محدوده بشکه‌ای ۵۲ دلار و ۴۲ سنت داد و ستد شد.

چشم انداز نفت

 • گلدمن ساکس پیش ­بینی نمود که تولید نفت آمریکا حدود ۲۳۵۰۰۰ بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ افزایش یابد که این امر مانعی برای تقویت بیشتر قیمت نفت در سال جاری محسوب می ­شود.
 • آژانس بین ­المللی انرژی اعلام کرد که هرچند «خیلی زود است» که میزان تبعیت اعضای اوپک از توافق کاهش تولید را مورد ارزیابی قرار دهیم، اما حجم ذخایر نفت تجاری در کشورهای توسعه یافته در ماه نوامبر برای چهارمین ماه متوالی کاهش داشته و انتظار می­رود در ماه دسامبر نیز این کاهش ادامه یابد.
 • ریک اسپونر، تحلیلگر بازار نفت در موسسه سی ام سی مارکتس گفت: «آمارهای بخش انرژی چین خبری خوب برای بازار است، اما این آمارها قبلا پیش ­بینی شده بود… انتظار می ­رود رشد تقاضا در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه یابد.
 • به اعتقاد تحلیلگران نگاه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به رونق صنایع داخلی این کشور می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای انواع حامل‌های انرژی به ویژه نفت خام و گاز طبیعی شود که این افزایش تقاضا قطعا تحریک کننده قیمت نفت خام به سطوح بالاتر خواهد بود.

                                   تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به  ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷

monitoreconomy_ir-oil-1bahman95

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه  ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷

monitoreconomy_ir-oil-1bahman95-1

نظر بدهید