تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۲۱ آوریل ۲۰۱۷ (جمعه  ۱ اردیبهشت ۹۶)

0
331

مقدمه

  • روز جمعه قیمت نفت برنت و نفت آمریکا بدون تغییر محسوس به ترتیب با ۱.۹ درصد و ۲.۲ درصد کاهش به ۵۲ دلار و ۴۹.۶ دلار در هر بشکه قرار گرفت. احتمال عدم پایبندی اعضا اوپک به برنامه کاهش عرضه سبب شد قیمت ها تحت فشار قرار گیرند. عامل دیگر کاهش قیمت نفت، سطح بالای ذخیره در اقتصادهای توسعه یافته به ویژه آمریکاست.
  • آژانس بین المللی انرژی در گزارش اخیر خود اعلام کرده به زوری عرضه و تقاضا برای نفت به تعادل خواهد رسید اما واقعیت این است که خیلی از عوامل ممکن است مانع تحقق این پیش بینی شود. برخی می گویند اگر برنامه کاهش عرضه نفت تا پایان سال جاری تمدید شود قیمت ها حمایت خواهند شد اما با توجه به شرایط بازار بعید است قیمت نفت به ۶۰ دلار برسد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

  • روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷/۵۲ دلار معامله ‌شد. بازگشت توجه معامله‌گران به رشد تولیدات شیل، با افزایش (۱۱ موردی) تعداد دکل‌های نفتی برای سیزدهمین هفته متوالی و افزایش سطح تولیدات شیل برای هشتمین هفته متوالی افت بهای نفت از سقف ۵ هفته‌ای را رقم زد. با این وجود، تداوم ریسک‌های ژئوپولیتیک، با وجود آزمایش موشکی ناموفق پیونگ یانگ از قیمت نفت تا حدی حمایت می‌کند. این عامل در کنار آمارهای مناسب اقتصادی چین (دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت)، رشد تولید ناخالص داخلی بیش از پیش‌بینی‌ها و همچنین افت شاخص دلار به کف ۳‌ هفته‌ای مانع از افت شدید قیمت نفت است.
  • روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۵۲ دلار معامله ‌شد. با تقویت تردیدها نسبت به بازگشت بازار نفت به تعادل با رشد پرشتاب تولیدات شیل، قیمت نفت به کمترین سطح در ۱۱ روز رسید. پیش‌بینی‌ها از رشد تولیدات شیل به سطح ۱۹/۵ میلیون بشکه در ماه آینده، بیشترین سطح در ۲ سال اخیر، نگرانی‌هایی را برای تداوم مازاد عرضه به وجود آورده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) نیز رشد ۱۲۴ هزار بشکه در روز تولیدات در مه ‌را پیش‌بینی کرد. با این وجود تعهد مناسب اعضای اوپک و غیراوپک به کاهش تولیدات خوش‌بینی‌ها به کاهش تدریجی موجودی‌ها را تقویت کرده است. گلدمن‌ساکس و بانک سیتی با تمدید قرارداد اوپک، حرکت بازار نفت به تعادل را پیش‌بینی کردند و سیتی رشد ۱۰ دلاری و حرکت نفت به بالاتر از ۶۰ دلار را با این عامل پیش‌بینی کرد.
  • روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵/۵۲ دلار معامله ‌شد. اظهارات وزیر انرژی عربستان از تعهد اوپک به بازگرداندن بازار نفت به ثبات با کاهش موجودی نفت تجاری به کمتر از میانگین ۵ ساله، از قیمت نفت حمایت کرد. پیش‌تر نیز تقویت احتمال تمدید توافق برای کاهش تولیدات برای ۶ ماه دوم ۲۰۱۷، عامل حمایت از قیمت نفت شده بود. عربستان، ایران و کویت از تمدید قرارداد در صورت موافقت سایر اعضا حمایت کرده‌اند که نشست ۲۵ مه تصویر روشن تری از این امر ارائه می‌دهد. همچنان رشد تولیدات نفت شیل و تداوم رشد تعداد دکل‌های نفتی در کنار تخمین موسسه نفت آمریکا از افت موجودی نفت تجاری آمریکا به میزان ۸۴۰ هزار بشکه، کمتر از پیش‌بینی‌های (کاهش ۷/۱ میلیون بشکه)، پیش از انتشار گزارش رسمی مانع از رشد قابل توجه نفت است و نفت در سطح ۵۲ دلاری نوسان دارد.
  • روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶ دلار معامله شد. همچنان نگرانی‌ها از تداوم مازاد عرضه نفت با وجود تعهد تولیدکنندگان به کاهش تولیدات، نوسان نفت را در بازه ۵۰ تا ۵۳ دلاری رقم زده است. با وجود گزارش اداره اطلاعات انرژی (EIA) از افت یک میلیون بشکه ذخایر نفت تجاری برای دومین هفته متوالی، اما رشد تولیدات برای نهمین هفته و رسیدن به بالاترین سطح از آگوست ۲۰۱۵، ۹.۲۵ میلیون بشکه در روز فشار را بر نفت حفظ کرده است. همچنان گزارش‌‌ها از تعهد ۱۰۴ درصدی اوپک در سومین ماه اجرای توافق نامه، در ادامه تعهد بیش از ۹۰ درصدی در دو ماه ابتدایی و احتمال تمدید قرارداد اوپک و غیراوپک خوش‌‌بینی‌ها به کاهش تدریجی ذخایر نفت تجاری را تقویت کرده است.

چشم انداز نفت

  • به گزارش رویترز، با وجود اجرایی شدن موفق توافق اوپک از ابتدای ژانویه در همین مدت منحنی قراردادهای آتی نفت برنت کاهشی بوده و در حال حاضر نسبت به ابتدای سال ۴دلار کمتر است که این می‌تواند افت قیمت‌ها را تشدید کند. این در حالی است که حجم موجودی انبارهای نفتی هفته گذشته نیز کاهش یافت. بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حجم ذخایر نفتی این کشور هفته گذشته یک میلیون بشکه کاهش یافته و به ۳/۵۳۲ میلیون بشکه رسیده است. این دومین هفته متوالی است که شاهد افت ذخایر نفتی آمریکا هستیم که نشان از افزایش فعالیت پالایشگاه‌های این کشور و رشد تقاضای آنها دارد. بانک گلدمن ساکس بر این باور است که رشد تقاضا (به دلیل رشد تقاضا برای سوخت در فصل گرما) در کنار کاهش تولید نفت از سوی اوپک می‌تواند روند کاهش ذخایر نفتی در سه ماه دوم سال را تشدید کند. از این رو کارشناسان این بانک بر این باورند که عوامل بنیادی بازار نفت مساعد است و نوسانات تکنیکال بازار نفت (حرکت قیمت‌ها بین میانگین ۵۰ و ۱۰۰ روزه) طبیعی و مقطعی است. گلدمن ساکس بارها اعلام کرده که بهای نفت برنت در سه ماه دوم سال به ۵۹ دلار خواهد رسید.
  • رشد تولید نفت شیل بزرگ‌ترین نگرانی‌ درباره بی‌اثر کردن توافق برای کاهش عرضه است. با وجود اینکه نفت رشد قابل توجهی نداشته، تولید نفت شیل با سرعتی بیش از آنچه گمان می‌رفت در حال افزایش است. بسیاری از کارشناسان و موسسات بین‌المللی بر این باورند که تولید نفت آمریکا در سال جاری می‌تواند یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد، از این رو احتمال دارد تولید نفت این کشور ظرف چند ماه به رکورد تولیدی که در ۲۰۱۵ به آن دست یافته بود (حدود ۷/۹ میلیون بشکه در روز)، برسد. اما این همه ماجرا نیست. در واقع در حالی اوپک کارنامه درخشانی از عمل به تعهدات در سه ماه گذشته از خود به جا گذاشته(بیش از ۹۰ درصد در دو ماه اول و دوم و بیش از ۱۰۰ درصد در ماه سوم) ۱۱ کشور تولیدکننده نفت در خارج اوپک که برای کاهش تولید متعهد شده بودند، در سطح بسیار کمتری به تعهدات خود عمل کرده‌اند..

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۱ آوریل ۲۰۱۷

نفت خام

قیمت

نوسان(نسبت به هفته قبل)

زمان تحویل
WTI۴۹.۶۵۲.۲ درصد کاهش (۳.۳ دلار)آوریل ۲۰۱۷
برنت۵۲۱.۹ درصد کاهش (۳.۶ دلار)آوریل ۲۰۱۷
اوپک۵۲.۶ ۱.۶ درصد افزایش (۰.۷۸ دلار)

آوریل ۲۰۱۷


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۱ آوریل ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-Oil-960202

نظر بدهید