تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷ (جمعه ۳۱ شهریور ۹۶)

0
221

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا افزایش یافت در سطح ۵۶.۸ دلار و ۵۰.۶ دلار در هر بشکه قرار گرفت. روز جمعه نشست ورزادی نفت اعضا اوپک و چند کشور دیگر که در برنامه کاهش عرضه نفت حضور دارند برگزار شد. انتظار می رفت در این نشست درباره تمدید برنامه کاهش عرضه نفت تصمیم گیری شود اما چنین نشد. به نظر می رسد رشد قیمت نفت در هفته های اخیر سبب شده انگیزه تولیدکنندگان نفت برای اقدامات جدید کمتر شود.
• از دید عربستان و روسیه، رقم مناسب برای قیمت نفت ۵۵ دلار تا ۶۰ دلار است. با آنکه پیش‌بینی شده قیمت نفت سال آینده از ارقام کنونی پایین تر خواهد بود اما فعلا تصمیم جدیدی برای بالا بردن قیمت ها اتخاذ نشده است. برنامه کاهش عرضه نفت از ابتدای سال جاری میلادی آغاز شده و تا مارس سال آینده ادامه پیدا خواهد کرد. در این برنامه، میزان عرضه نفت ۱.۸ میلیون بشکه پایین تر از قبل است. برخی تحلیلگران معتقدند تولیدکنندگان نفت در صورتی برنامه کاهش عرضه را سه ماه تمدید می کنند که قیمت نفت شروع به کاهش کند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۰ دلار معامله شد. پیش‌بینی‌ رشد تقاضای نفت از سوی آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک از قیمت نفت حمایت کرد. علاوه بر این بازگشت فعالیت پالایشگاه‌های آمریکا پس از توفان هاروی و به تعویق انداختن زمان تعمیر و نگهداری از تقاضای نفت حمایت می‌کند. این عوامل در کنار رسیدن صادرات عربستان در جولای به کمترین سطح در ۳ سال اخیر و کاهش ۲۶۰ هزار بشکه در روز تولیدات عراق (بیشتر از میزان تعهد) و اظهارات وزیر نفت عراق از احتمال توافق اعضا برای یک درصد کاهش بیشتر تولیدات تعهدشده، نوسان نفت بالاتر از ۵۰ دلار را رقم زد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶/۵۰ دلار معامله شد. گزارش موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش ۴۴/۱ میلیون موجودی نفت تجاری کمتر از پیش‌بینی کارشناسان (۹/۳ میلیون بشکه) و احتمال تمدید توافق اوپک از قیمت نفت حمایت کرد. به تعویق انداختن تعمیر و نگهداری پالایشگاه‌ها برای استفاده از افزایش حاشیه سود پالایشی‌ها (با تشدید اختلاف قیمت نفت و بنزین) از نفت حمایت کرد.
‌ روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶/۵۰ دلار معامله شد. خوش‌بینی‌ها به عوامل بنیادین نوسان WTI را بالاتر از ۵۰ دلار و رشد قیمت برنت به بالاترین سطح از فوریه (۴۳/۵۶ دلار) را رقم زد. با وجود گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از افزایش ۶/۴ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا، بیش از پیش‌بینی‌ها اما افزایش فعالیت پالایشگاه‌ها پس از توفان هاروی و به تعویق انداختن زمان تعمیرات کم‌واکنشی بازار را رقم زد. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) کاهش ۷۴ میلیون بشکه موجودی نفت در کشورهای توسعه‌یافته از ابتدای سال را اعلام کرد. در نشست کمیته فنی اوپک اشاره محمد بارکیندو به سطح بالای تعهد اعضا، خوش‌بینی‌ها به حرکت بازار به سمت تعادل را تقویت کرد. اما با رشد قیمت نفت، بازگشت پرشتاب تولیدات شیل فشار بر نفت را حفظ کرده است.

چشم انداز نفت
• تحولات اخیر در بازارهای نفت در پی تعطیلی پالایشگاه‌های متعدد در منطقه خلیج مکزیک به دلیل خسارات ناشی از وقوع توفان هاروی که بخش‌های بزرگی از تگزاس و لوئیزیانا را از سیلاب پر کرده است، حاصل شد. طبق گزارش اس اند پی گلوبال پلاتس، حدود ۲۲ درصد از مجموع ظرفیت پالایش آمریکا تا روز پنج‌شنبه تعطیل شده بود. به گفته تحلیلگران کومرس بانک، وزارت انرژی آمریکا روز پنج‌شنبه برای برداشت یک میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک چراغ سبز نشان داد. به عبارت دیگر پالایشگاه‌ها نه تنها به دلیل به راه افتادن سیل فلج شدند بلکه در برخی موارد کمبود نفت خام به دلیل مختل شدن واردات و تولید نفت، به فعالیت آنها لطمه زده است. اما برخی از تحلیلگران تردید دارند عرضه نفت از ذخایر استراتژیک تاثیر چندان بزرگی بر عرضه بنزین کشور داشته باشد.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت خام آمریکا در معاملات جمعه ابتدا با کاهش روبرو شد اما نزدیک سطح ۴۶.۵۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر دهد. تحلیلگران فنی می گویند آنچه که مشاهده می شود، واکنش به توفان هاروی و اختلالات احتمالی است. اگر بالای سطح ۴۷.۵۰ دلار شکسته شود، بازار می تواند به سطح بالاتری صعود کرد. اما از نظر بلندمدت، بازار احتمالا دوباره با فروش گسترده روبرو می شود اما در حال حاضر، فعلا روند افزایشی دارد. بازار برنت نیز همچنان حمایت قابل توجهی به خصوص نزدیک سطح ۵۲.۲۵ دلار دریافت می کند. تحلیلگران فنی معتقدند این بازار آماده است به سطح بالاتری صعود کند. نمودارهای فنی هر دو بازار همر تشکیل داده اند که نشانه مثبتی محسوب می شود.

                                  تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷
تحلیل بازار نفت

نظر بدهید