تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ (جمعه ۳ دی ماه)

0
355

مقدمه
• با وجود آن که در پایان هفته اخباری مانند افزایش غیرمنتظره تولید نفت خام آمریکا و تحرکات لیبی برای افزایش تولید در ماه‌های آینده به گوش رسید که می‌توانست قیمت نفت را تضعیف کند اما کاهش ارزش دلار و نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ٢٠١۶ و انتظار برای آغاز کاهش تولید اعضای اوپک از آغاز سال ٢٠١٧ سبب شد در معاملات پایان هفته، قیمت نفت افزایش داشته باشد. از سوی دیگر یکی از عواملی که مانع افزایش بیشتر قیمت نفت شد افزایش شمار دکل‌های حفاری آمریکا بود.
• قیمت نفت آمریکا با بالاترین رقم در ۱۷ ماه گذشته، روز پایانی بازارهای جهانی را در آستانه کریسمس و تعطیلات سال نوی میلادی به پایان برد، با اینکه این افزایش‌ها اندک بود اما بازار منتظر است تا ببیند که اوپک می‌تواند کاهش تولید برنامه ریزی شده را مدیریت کند؟
• قیمت نفت خام آمریکا برای پنجمین هفته در طی ۶ هفته گذشته افزایش یافت و نسبت به اواسط ماه نوامبر حدود ۲۲ درصد رشد قیمتی داشت که به اعتقاد تحلیلگران، این افزایش بیشتر ناشی از توافق اوپک برای کاهش تولید بوده است.

تغییرات روزانه طی هفته
• قیمت نفت خام‌های شاخص در بازارهای بین‌المللی در اولین روز کاری هفته گذشته با توجه به عدم اطمینان نسبت به وضعیت مازاد عرضه نفت روند متفاوتی را طی نمود. بطوریکه، قیمت نفت خام برنت با ۲۹ سنت (۵/۰ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۹۲/۵۴ دلار به تثبیت رسید. این در حالی است که قیمت نفت خام WTI با ۲۲ سنت (۲/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۱۲/۵۲ دلار قرار گرفت.
انتشار اخباری مبنی بر به تعویق افتادن افزایش عرضه نفت خام لیبی در اثر وجود بعضی از مشکلات در بازگشایی برخی از میادین نفتی آن، موجب شد تاحدودی انتظارات منفی بازار نسبت به مازاد عرضه نفت تعدیل گردیده و سبب بیشتر شدن قیمت نفت خام شاخص بازار آمریکا در معاملات این روز گردد. در مقابل، انتشار گزارشاتی مبنی بر افزایش تولید برخی از عرضه کنندگان نفت که در طرح فریز نفتی مشارکت نداشتند، موجب تشدید نگرانی‌ها در مورد فزونی عرضه نفت در بازار گردید به طوری که میزان تولید روزانه نفت خام آمریکا از ۵/۸ میلیون بشکه در ماه ژوئیه به ۸/۸ میلیون بشکه در اواسط ماه دسامبر رسید.
• بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز سه‌شنبه تحت تأثیر خوش‌بینی نسبت به کاهش عرضه نفت از اوایل سال آتی افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت با ۴۳ سنت (۸/۰ درصد) رشد، در سطح بشکه ای ۳۵/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در معاملات این روز با ۱۱ سنت (۲/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۲۳/۵۲ دلار قرار گرفت.
فضای روانی خوش‌بینانه نسبت به کاهش حجم تولید نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ نفتی اعم از عضو یا غیرعضو اوپک از ابتدای ماه ژانویه سال آتی موجبات تقویت قیمت نفت در معاملات این روز را فراهم نمود. همچنین، انتشار اخباری مبنی بر کاهش صادرات نفت عربستان در ماه اکتبر باعث شکل گیری انتظارات مثبت نسبت به کاهش مازاد عرضه نفت کمک نمود گرچه اثر فزاینده کاهش صادرات نفت این کشور با توجه به افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی باعث خنثی شدن تاثیرات کاهش صادرات نفت خواهد شد.
علاوه بر موارد فوق، برخی از گزارشات مبنی بر پیش‌بینی تحلیل‌گران در خصوص کم‌شدن موجودی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۶ دسامبر نیز در رشد قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بسیار موثر واقع گردید. در این میان، انجمن نفت آمریکا (API) نیز گزارش هفتگی خود را در مورد ذخیره سازی نفت این کشور منتشر ساخت که در آن نشان می‌داد، موجودی نفت خام آن در هفته مذکور حدود ۲/۴ میلیون بشکه تقلیل یافته است که این مسئله نیز سبب افزایش قیمت نفت در معاملات بورس جاری در بازارهای مختلف گردید.
• قیمت نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر گزارش غیرمنتظره هفتگی EIA در مورد ذخیره‌سازی تجاری نفت آمریکا کاهش یافت. قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه در معاملات این روز با ۸۹ سنت (۶/۱ درصد) افت، در سطح بشکه‌ای ۴۶/۵۴ دلار به تثبیت رسید. اما قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه با ۲۶ سنت (۵/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۴۹/۵۲ دلار قرار گرفت.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که در آن نشان می‌داد، میزان ذخیره‌سازی تجاری این کشور در هفته منتهی به ۱۶ دسامبر ۳/۲۳ میلیون بشکه بیشتر شده و به ۴/۴۸۵ میلیون بشکه رسیده است. این در صورتی است که انجمن نفت آمریکا در روز سه‌شنبه میزان افت موجودی آن را ۲/۴ میلیون بشکه اعلام نموده بود که در نهایت و در نتیجه برآیند اثرات این دو گزارش و سایر وقایع ممکن تاثیرگذار بر بازار موجبات تقلیل قیمت نفت برنت در معاملات روز چهارشنبه را باعث شدند. در مقابل، فضای روانی بازار همچنان نسبت به توافق اخیر تولیدکنندگان بزرگ نفت در خصوص کاهش حجم تولید مثبت می‌باشد به طوری که این امر موجب شد تا قیمت نفت در ماه دسامبر افزایش قابل ملاحظه‌ای را تجربه نموده و سبب تغییرمسیر قیمتی آن از کانال ۴۰ به ۵۰ دلار در هر بشکه گردد. به علاوه، توافق مذکور در تقویت نگاه خوش‌بینانه معامله‌گران نسبت به محدود شدن عرضه نفت در بازار در سال آتی بسیار موثر بوده است و تا حدودی انتظارات آنها را نسبت به مازاد عرضه نفت تعدیل نموده است.
• نفت جهانی در معاملات آسیایی اندک روز پنج‌شنبه تحت تاثیر افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته و اقدام لیبی برای افزایش تولید در چند ماه آینده، با کمی کاهش آغاز شد. اما کاهش قیمت نفت به دلیل ضعیفتر شدن دلار و خوش‌بینی نسبت به تاثیر اجرای توافق فریز تولید بر حذف عرضه اضافی در بازار جهانی، محدود بود. در نهایت، در این روز قیمت هر دو شاخص نفت برنت و WTI، به علت نوعی خوش‌بینی به اجرای توافق کاهش تولید از اول ژانویه با حدود ۵۰ سنت افزایش همراه شد. روز پنجشنبه در پایان معاملات بازار نیویورک، بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدییت با ۴۶ سنت افزایش، ۵۲ دلار و ۹۵ سنت معامله شد. در بازار لندن نیز هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با ۵۹ سنت افزایش، ۵۵ دلار و پنج سنت به فروش رفت.
• در روز جمعه، در معاملات کم‌رونق پیش از کریسمس و تعطیلات سال نوی میلادی، قیمت نفت خام آمریکا در پایان معاملات هفتگی به بالاترین رقم ۱۷ ماه گذشته رسید، هرچند که با توجه به انتظار بازار برای مشاهده چگونگی آغاز کاهش تولید اوپک افزایش قیمت چندانی در بازار رخ نداد. بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات این روز با ۱۱ سنت، معادل ۰.۲ درصد افزایش به ۵۵ دلار و ۱۶ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز با افزایشی ۷ سنتی، معادل ۰.۱ درصدی این هفته را با قیمت ۵۳ دلار و ۲ سنتی به پایان برد که بالاترین رقم از جولای ۲۰۱۵ تاکنون بود.
قیمت نفت WTI آمریکا برای پنجمین هفته در طی ۶ هفته گذشته افزایش یافت و حدود ۲۲ درصد نسبت به اواسط ماه نوامبر رشد داشت. به عقیده تحلیل‌گران این افزایش قیمت عمدتا ناشی از توافق اوپک برای کاهش تولید بوده است.
چشم انداز نفت
• بانک فرانسوی Societe Generale بر اساس توافق اخیر اوپک برای کاهش عرضه نفت دامنه نوسان قیمت نفت را در سال آتی در محدوده ۵۰ تا ۶۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرد.
• موسسه وود مکنزی پیش بینی کرده در صورت رسیدن قیمت نفت به بالای ۵۵ دلار در سال ۲۰۱۷، برای اولین بار پس از چند سال صنعت نفت و گاز شاهد ورود سرمایه‌گذاری‌ها به این صنعت باشد و سال ۲۰۱۷ سال ثبات و فرصت برای این بخش باشد.
• اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش که در ماه دسامبر منتشر کرده پیش‌بینی کرده قیمت متوسط نفت برنت و نفت خام آمریکا در سال ۲۰۱۷ به ۵۱ دلار و ۶۶ سنت و ۵۰ دلار و ۶۶ سنت برسد.
• بانک آمریکایی مریل لینچ یکی از خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها را در میان بانک‌های سرمایه‌گذاری انجام داده و گفته قیمت نفت خام آمریکا و نفت برنت در سال ۲۰۱۷ به ۵۹ و ۶۱ دلار در هر بشکه خواهد رسید. مریل لینچ در پیش‌بینی‌ها بازگشت نفت شیل آمریکا به بازار را نیز ملاک قرار داده است.

                                   تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶

monitoreconomy_ir-gold-3dey95-2

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶

monitoreconomy_ir-gold-3dey95-3

نظر بدهید