تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۲۴ فوریه ۲۰۱۷ (جمعه ۶ اسفند ۹۵)

0
293

مقدمه
• قیمت‌ جهانی نفت در معاملات هفته گذشته حدود ۱ درصد افزایش یافت و در پایان معاملات هفته برنت به ۵۵ دلار و ۹۹ سنت در هر بشکه رسید.
• با توجه به اینکه تجار شروع به خارج کردن بشکه‌های نفت از انبارهای ذخیره کردند و بازارهای فیزیکی نشانه‌هایی از نزدیک شدن عرضه و تقاضا به یکدیگر را نشان می‌داد، قیمت نفت خام همچنان در مسیر افزایش هفتگی قرار گرفت.
• قیمت نفت در طی روز پنجشنبه پس از آن کاهش یافت که آمارهای دولت آمریکا نشان داد که میزان ذخایر نفت خام این کشور برای هفتمین هفته متوالی افزایش یافته است. اما قیمت نفت از ماه نوامبر به این طرف، یعنی از زمان اعلام توافق کاهش تولید اوپک، رشد قیمتی ۴ تا ۵ دلاری را شاهد بوده است.

تغییرات روزانه طی هفته
• تمرکز بازار در هفته‌های گذشته بر روی اخبار مربوط به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ و همچنین وضعیت تولید نفت آمریکا بوده است. در این راستا، انتشار اخباری مبنی بر کاهش حجم صادرات نفت خام عربستان در ماه دسامبر نسبت به ماه نوامبر (حدود ۲۴۴ هزار بشکه در روز) نگرانی‌ها در مورد مازاد عرضه نفت را در بازار تعدیل نمود و سبب تقویت قیمت در روز دوشنبه گردید. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت با ۳۷ سنت (۸/۰ درصد) افزایش در سطح بشکه‌ای ۱۸/۵۶ دلار به تثبیت رسید. لازم به ذکر است که با توجه به تعطیلی روز دوشنبه مصادف با روز رئیس‌جمهور معامله‌ای در بازار آمریکا صورت نپذیرفت.
به علاوه، اجرای تقریبا ۹۰ درصدی تعهدات تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش تولید و نیز احتمال کاهش بیشتر حجم تولید نفت از سوی این گروه از تولیدکنندگان و یا تمدید طرح مذکور برای مدت زمان بیشتر موجب گردید تا حجم معاملات در بازارهای فیوچرز نفت در سطح بالایی قرار گیرد. در این ارتباط، معامله گران با توجه به نگاه خوش‌بینانه خود نسبت به رشد قیمت نفت، حجم قرادادهای خود برای خالص موقعیت Long بر روی نفت خام شاخص بازار آمریکا را در هفته منتهی به ۱۷ فوریه حدود ۳۱ هزار بشکه در روز افزایش دادند.
در مقابل، استمرار روند صعودی تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا در هفته‌های قبل همچنان سبب ایجاد محدودیت برای تقویت قیمت نفت گردید. ارزش دلار هم در مقابل سایر ارزها در روز دوشنبه تحت تأثیر افزایش عدم اطمینان نسبت به رشد نرخ بهره در ماه آتی کاهش یافت که این امر نیز به تقویت بیشتر قیمت نفت خام برنت کمک نمود.
• قیمت نفت‌خام در بازارهای بین‌المللی روز سه‌شنبه در اثر افزایش امیدواری‌ها نسبت به اجرای کامل تعهدات تولیدکنندگان بزرگ رشد یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام برنت در معاملات این روز با ۴۸ سنت (۹/۰ درصد) افزایش یافت و در سطح بشکه‌ای ۶۶/۵۶ دلار به تثبیت رسید. همچنین قیمت نفت‌خام WTI با ۶۶ سنت (۲/۱ درصد) رشد، در سطح بشکه‌ای ۰۶/۵۴ دلار قرار گرفت.
اظهارات دبیر کل اوپک در زمینه احتمال تمدید طرح کاهش حجم تولید نفت اعضای اوپک تا اواخر سال جاری، موجب شد تا حدودی نگرانی‌ها در مورد مازاد عرضه نفت در بازار کاهش یافته و قیمت نفت را در روز سه‌شنبه افزایش دهد. در این راستا، وزیر انرژی روسیه نیز از احتمال تمدید طرح کاهش حجم تولید نفت تا‍ انتهای سال جاری خبر داد. در مجموع مسایل فوق سبب گردید تا خوشبینی‌ها نسبت به کاهش عرضه نفت و رشد قیمت نفت در بازار بیشتر شود که این امر به نوبه خود منجر به افزایش خالص موقعیت Long قراردادهای نفت‌خام‌های شاخص بازار آمریکا و اروپا در این روز شد.
• قیمت نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر افزایش نگرانی‌ها در مورد عدم اجرای کامل تولیدکنندگان غیراوپک به تعهدات خود برای کاهش حجم تولید نفت و پیش‌بینی‌ها از افزایش میزان موجودی نفت خام آمریکا افت شدیدی نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات این روز با ۸۲ سنت (۵/۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۸۴/۵۵ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار بورس نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه آوریل با ۷۴ سنت (۴/۱ درصد) افت، در سطح بشکه‌ای ۵۹/۵۳ دلار به تثبیت رسید.
انتشار برخی از گزارشات مبنی بر اجرای حدود ۶۰ درصد از تعهدات تولیدکنندگان غیر عضو اوپک برای کاهش حجم تولید نفت موجب شد تا تردیدها در مورد عدم اجرای کامل کاهش عرضه نفت در بازار افزایش یافته و در نتیجه قیمت نفت نیز به دنبال آن در معاملات روز چهارشنبه کاهش یافت. این در حالی است که اظهارات دبیرکل اوپک در روز سه‌شنبه در خصوص عملکرد اعضای این سازمان در مورد کاهش حجم عرضه نفت سبب شده بود تا قیمت نفت روند صعودی به خود بگیرد. اما آمار منتشره فوق قیمت را در روز چهارشنبه در مسیر کاهشی قرار داد. در این راستا، گفته‌های وزیر نفت قطر مبنی بر اجرای حدود ۵۰ درصد از تعهدات تولیدکنندگان غیر عضو اوپک نیز به افزایش بدبینی‌ها نسبت به تحقق کامل تعدات این گروه از تولیدکنندگان دامن زد. لازم به ذکر است، کاهش عرضه نفت کشورهای عضو اوپک عمدتاً از نوع نفت خام‌های ترش می‌باشد که این امر موجب کمبود عرضه این نوع نفت خام‌ها در برخی از بازارها نظیر آسیا گردیده است.
به‌علاوه، تحلیل‌گران وال استریت ژورنال در روز چهارشنبه پیش‌بینی نمودند که میزان موجودی نفت خام آمریکا حدود ۳/۳ میلیون بشکه در هفته قبل افزایش داشته که این مسئله نیز باعث کاهش بیشتر قیمت در این روز شد. این در حالی است که گزارش هفتگی اداره انجمن نفت آمریکا (API) در خصوص وضعیت ذخیره‌سازی نفت این کشور بعد از بسته شدن بازار منتشر شد که در آن نشان می‌داد میزان موجودی نفت خام آن در هفته منتهی به ۱۷ فوریه ۸۸۴ هزار بشکه کمتر شده است. گزارش رسمی EIA نیز به دلیل تطیلی روز دوشنبه با تأخیر منتشر شد.
• در معاملات روز پنجشنبه، کاهش ذخایر نفت آمریکا در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت را ۷۴ سنت افزایش داد و هر بشکه به قیمت ۵۶ دلار و ۵۸ سنت معامله شد. قیمت نفت آمریکا هم رشد ۸۶ سنتی را تجربه کرد و بشکه‌ای ۵۴ دلار و ۴۵ سنت به فروش رفت. آمارهای صنعتی روز چهارشنبه نشان داد که میزان ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۷ فوریه ۸۸۴ هزار بشکه کاهش می‌یابد و به رقم ۵۱۲.۷ میلیون بشکه می‌رسد.
• در حالی که نگرانی‌ها در مورد افزایش عرضه نفت آمریکا بر وعده‌های اوپک مبنی بر افزایش میزان تبعیت از توافق کاهش تولید سایه افکنده بود، قیمت نفت روز جمعه حدود یک درصد کاهش یافت. اما با توجه به اینکه تجار شروع به خارج کردن بشکه¬های نفت از انبارهای ذخیره کردند و بازارهای فیزیکی نشانه‌هایی از نزدیک شدن عرضه و تقاضا به یکدیگر را نشان می¬داد، قیمت نفت خام همچنان در مسیر افزایش هفتگی قرار گرفت. بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با ۵۹ سنت معادل ۱.۰۴ درصد کاهش به ۵۵ دلار و ۹۹ سنت رسید، در حالی که قیمت نفت خام امریکا با ۴۶ سنت کاهش به ۵۳ دلار و ۹۹ سنت رسید.
چشم انداز نفت
• گلدمن ساکس با بیان اینکه «شیل» در افزایش ذخایر استراتژیک نفت جهان بی‌تاثیر است، گفت: احتمال افزایش قیمت نفت به بشکه‌ای ۷۰ دلار تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی وجود دارد. علاوه بر آن گلدمن ساکس اعتقاد دارد که سال جاری میزان تقاضای مصرف جهانی نفت ۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا می‌کند.
• بنک‌سیتی آمریکا هم پیش‌بینی کرده است که عرضه و تقاضا متعادل می‌شود بنابراین احتمال دارد تا اواخر امسال قیمت نفت به بشکه‌ای ۷۰ دلار برسد. براساس پیش‌بینی این بانک افزایش قیمت تدریجی خواهد بود و عمده افزایش طی چند ماه آینده اتفاق خواهد افتاد.
• تاماس وارگار تحلیل‌‌گر بازار نفت در لندن معتقد است در صورتی که اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز میزان کاهش ذخایر نفتی این کشور را تأیید کند قیمت نفت بیشتر از این افزایش خواهد یافت.
• بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حجم ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۷ فوریه ۵۶۴ هزار بشکه افزایش داشته که هفتمین هفته متوالی افزایشی بوده است. این در حالی است که تحلیلگران انتظار داشتند رقم افزایش ۳.۵ میلیون بشکه باشد.
• موسسه ای بی برنستین روز جمعه در یادداشتی نوشت: «قیمت های فعلی نفت نه برای اوپک پایدار است و نه برای صنعت نفت… از این رو، حجم ذخایر باید کاهش یابد و ما انتظار داریم این کاهش در فصل بهار پس از افزایش فصلی، مشهودتر باشد.»

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به  ۲۴ فوریه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-6esfand95-1قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۴ فوریه ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-6esfand95-2

نظر بدهید