تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ (جمعه ۰۳ شهریور ۹۶)

0
281

مقدمه
نفت روز جمعه تحت تاثیر سقوط ارزش دلار و آماده شدن سواحل خلیج آمریکا برای طوفان هاروی، حدود یک درصد افزایش یافت. نفت خام آمریکا با کاهش هفتگی ۱.۶ درصدی به ۴۷.۹ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت با کاهش هفتگی ۱.۱ درصدی به ۵۲.۴ دلار در هر بشکه ثبت شد.
• کمیته مونیتورینگ مشترک کشورهای اوپک و غیر اوپک اعلام کرده است احتمال تمدید توافق کاهش عرضه پس از مارس سال آینده وجود دارد با این همه هنوز تصمیمی گرفته نشده است. بخشی از دلیل اشباع عرضه نفت، رشد ۱۳ درصدی تولید آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ به ۹.۵۳ میلیون بشکه در روز بوده است که نزدیک به رکورد بالای ۹.۶ میلیون بشکه در روز در ژوئن سال ۲۰۱۵ است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶/۴۸ دلار معامله شد. توقف تولیدات بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی (شرارا) از قیمت نفت حمایت کرد. رشد تقاضای فیزیکی نفت با وجود نزدیک شدن به پایان فصل پیک تقاضا (تابستان) عامل حمایت از نفت است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۴۷ دلار معامله شد. پیش‌بینی‌ها از کاهش ۵/۳ میلیون بشکه نفت تجاری آمریکا در هفته اخیر در کنار اختلالات عرضه روند کم‌نوسان نفت در سطح ۴۷ دلاری را رقم زد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۴۸ دلار معامله شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش (۴/۱ میلیون بشکه) موجودی بنزین با وجود تخمین کاهش موجودی نفت (۶/۳ میلیون بشکه) برای هشتمین هفته متوالی، نوسان محدود نفت در سطح ۴۷ دلاری را رقم زد. پیش‌تر کارشناسان در نظرسنجی بلومبرگ کاهش موجودی نفت و بنزین را پیش‌بینی کرده بودند.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹/۴۷ دلار معامله شد. افت موجودی نفت تجاری آمریکا (به میزان ۳/۳ میلیون بشکه) برای هشتمین هفته متوالی در کنار کاهش موجودی بنزین (به میزان ۲/۱ میلیون بشکه) تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد. با این وجود تداوم رشد تولیدات نفت آمریکا به میزان ۲۶ هزار بشکه در روز و رسیدن به ۵۳/۹ میلیون بشکه در روز در کنار نزدیک شدن به پایان فصل تابستان (فصل پیک تقاضای نفت) و رشد تولیدات لیبی و نیجریه با تشدید نگرانی‌ها از مازاد عرضه فشار را بر نفت حفظ کرده است. اما روز جمعه، با تشدید نگرانی‌ها از توفان هاروی، بزرگ‌ترین توفان در ۱۲ سال گذشته و کاهش ۱۰ درصدی تولیدات نفت آمریکا و توقف فعالیت بخشی از پالایشگاه‌های این کشور رشد قیمت بنزین را رقم زد و از قیمت نفت حمایت کرد.

چشم انداز نفت
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا روز جمعه ابتدا صعود کرد اما سپس به سوی سطح ۴۷.۵۰ دلار کاهش یافت. این محدوده حمایت زیادی نشان داده است و البته تا حدودی مغناطیسی برای قیمت پیدا کرده است. تحلیلگران فنی انتظار دارند نوسان ادامه پیدا کند و در چنین شرایطی، حرکتهای افزایشی که دچار تحلیل شوند، فرصتی برای فروش خواهند بود. این بازار همچنان با مشکل اشباع عرضه دست و پنجه نرم می کند زیرا در حالی که اوپک تولیدش را محدود کرده است، فعالیتهای حفاری شرکتهای آمریکایی افزایش پیدا کرده و در نتیجه بازار را در بلندمدت به قیمت پایینتری هدایت کرده است. تحلیلگران فنی انتظار دارند این بازار به پایین سطح ۴۶.۵۰ دلار حرکت کند. سطح ۵۰ دلار به شدت مقاومت نشان می دهد و شکسته شدن بالای محدوده مذکور مایه شگفتنی خواهد بود مگر اینکه اتفاق فاجعه باری در اثر طوفان در خلیج مکزیک روی دهد. بازار برنت در معاملات روز جمعه اندکی کاهش یافت زیرا سطح ۵۲.۵۰ دلار همچنان مقاومت نشان داد. به نظر می‌رسد متوسط قیمت برنت اندکی بالاتر رفته که نشانه مثبتی است. اگر بالای سطح ۵۲.۵۰ دلار شکسته شود، بازار به سطح بالاتری حرکت خواهد کرد اما باید از مقاومت در سطح ۵۳ دلار عبور کند.

                                       تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۵ آگوست ۲۰۱۷
وضعیت بازار نفت

نظر بدهید