تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۸ بهمن

0
342

مقدمه

 • در هفته گذشته، قیمت نفت نوسان محدودی داشت و سرمایه­گذاران در بازار این ماده خام بر اخباری که درباره میزان تولید و تقاضا منتشر می­شد تمرکز کرده بودند.
 • عوامل بنیادی بازار نظیر پیش­بینی افزایش ماهانه صادرات نفت ایران در ماه فوریه و بازگشت تولید نفت لیبی بر قیمت­ها در این هفته اثر گذاشت. یک اختلال کوچک در عرضه نفت دریای شمال سبب تقویت قیمت­ها شد.

تغییرات روزانه طی هفته

 • بهای نفت خام در معاملات بین ­المللی اولین روز کاری هفته جاری تحت تأثیر پیش ­بینی افزایش فعالیت حفاری نفتی در آمریکا کاهش یافت، گرچه تقویت نگاه خوش­بینانه نسبت به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ در خصوص محدود نمودن حجم تولید نفت از افت بیشتر قیمت ممانعت نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس در معاملات روز دوشنبه با ۲۶ سنت (۵/۰ درصد) کاهش، در سطح بشکه­ای ۲۳/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۴۷ سنت (۹/۰ درصد) افت، در سطح بشکه ­ای ۷۵/۵۲ دلار قرار گرفت.
 • قیمت نفت خام در معاملات بین ­المللی روز سه­ شنبه تحت تأثیر اجرای بخشی از تعهدات تولیدکنندگان بزرگ در خصوص کاهش حجم تولید نفت افزایش یافت، گرچه همچنان نگرانی­ها در خصوص رشد تولید نفت آمریکا در بازار وجود دارد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت با ۲۱ سنت (۴/۰ درصد) افزایش، در سطح بشکه ­ای ۴۴ /۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI با ۴۳ سنت (۸/۰ درصد) رشد، در سطح بشکه ­ای ۱۸ /۵۳ دلار قرار گرفت.
 • بهای نفت خام در معاملات بین­المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر گزارش هفتگی EIA در خصوص موجودی نفت آمریکا تقلیل یافت اگرچه تقویت نگاه خوشبینانه نسبت به کاهش حجم تولید نفت از سوی تولیدگنندگان بزرگ از افت بیشتر قیمت ممانعت نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس در معاملات این روز با ۳۶ سنت (۷/۰ درصد) کاهش، در سطح بشکه­ای ۰۸/۵۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۴۳ سنت (۸/۰ درصد) افت، در سطح بشکه­ای ۷۵/۵۲ دلار قرار گرفت.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که در آن نشان می­داد، میزان ذخیره­سازی نفت خام آن در هفته منتهی به ۲۰ ژانویه ۸/۲ میلیون بشکه بیشتر شده و به ۳/۴۸۸ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، میزان روزانه تولید آن نیز در هفته مذکور با ۱۷هزار بشکه افزایش در سطح نه میلیون بشکه در روز قرار گرفته است. این در حالی است که میزان روزانه واردات این کشور با ۵۶۸ هزار بشکه به ۸/۷ میلیون بشکه در روز رسیده است. در مجموع گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا باعث شد تا بازار در وضعیت bearish  قرار گرفته به طوری که این مسئله علی رغم وجود علائم مثبت نسبت به کاهش عرضه نفت از سوی برخی از تولیدکنندگان در بازار سبب کاهش قیمت نفت در معاملات این روز شد.

 • روز پنج­شنبه نفت جهانی تحت تاثیر ضعیف شدن دلار رشد کرد اما دورنمای عرضه و ذخایر بالای نفت خام آمریکا، روند رشد قیمت­ها را محدود کرد. با این حال، بازار هنوز تا حد زیادی تحت تاثیر افزایش ذخایر نفت آمریکا و کاهش تولید تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) بود. در این روز در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با ۱.۱۶ دلار افزایش نسبت به روز گذشته بشکه‌ای ۵۶ دلار و ۲۴ سنت به فروش رفت. همچنین نفت آمریکا هم با افزایش یک دلاری مواجه شد و بشکه‌ای ۵۳ دلار و ۷۸ سنت معامله شد.
 • روز جمعه پس از آنکه آمارها نشان داد که فعالیت­های حفاری در آمریکا درحال افزایش است و نگرانی
  سرمایه ­گذاران در مورد میزان اثربخشی کاهش تولید اوپک و سایر تولیدکنندگان را برانگیخت، قیمت نفت کاهش یافت. بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه مارس، در پایان معاملات این روز با ۶۱ سنت، معادل ۱.۱ درصد کاهش به ۵۳ دلار و ۱۷ سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز در پایان معاملات آخرین روز هفته ۷۲ سنت کاهش داشت و به ۵۵ دلار و ۵۲ سنت رسید. البته قیمت نفت در روز جمعه در طی معاملات آسیایی افزایش یافت، اما به دلیل آغاز تعطیلات سال نوی چینی در بخش عمده­ای از آسیا از جمله چین و سنگاپور حجم معاملات پایین بود.

چشم انداز نفت

 • به گفته کارستن فریتچ، تحلیلگر کامرز بانک، افزایش عرضه نفت از سوی آمریکا در ماه‌های آینده احتمالا مانع رشد بیشتر قیمت­های نفت می­ شود.
 • گلدمن ساکس پیش­بینی می­کند تولید نفت در آمریکا در صورت ادامه روند افزایش دکل­های حفاری، امسال به میزان ۲۶۵ هزار بشکه در روز افزایش پیدا می­ کند.
 • شرکت بریتیش پترولیوم انگلیس در گزارش سالانه چشم­انداز انرژی اعلام کرد: به دلیل افزایش مصرف کالاهای پلاستیکی، تقاضای نفت تا پایان دهه ۲۰۴۰ به رشد خود ادامه می­ دهد. پیش ­بینی تداوم رشد تقاضای نفت توسط بریتیش پترولیوم درحالی است که دیگر شرکت­های نفتی بین­المللی مانند رویال داچ شل خود را برای رسیدن تقاضای نفت به یک سطح ثابت در اوایل دهه ۲۰۳۰ آماده می ­کنند، چرا که کشورها به تدریج به مصرف انرژی­های پاک­تر روی می­ آورند.
 • براساس پیش­بینی بریتیش پترولیوم، در سال ۲۰۳۵ یعنی زمانی که مصرف نفت به ۱۱۰ میلیون بشکه در روز می­رسد، شتاب رشد تقاضای نفت بین ۴۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز کاهش می ­یابد، اما انتظار نمی ­رود تقاضای جهانی نفت تا قبل از پایان دهه ۲۰۴۰ به حداکثر مقدار خود برسد.تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به  ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷
  monitoreconomy_ir-oil-8bahman95-1
  قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه  ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷
  monitoreconomy_ir-8bahman95-2

نظر بدهید